Domů
Uhlí
Čína slíbila, že nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí

Čína slíbila, že nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí

Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí. Ve své řeči potvrdil závazek, že Čína dosáhne uhlíkové neutrality před rokem 2060, uvedla agentura Reuters. Slova čínského vůdce přivítal zvláštní zmocněnec Spojených států pro otázky změn klimatu John Kerry a generální tajemník OSN António Guterres.

„Čína podpoří rozvojové země v budování zeleného a nízkoemisního hospodářství a nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí,“ řekl Si.

Podle agentury Reuters čínské rozhodnutí může vést k výraznému omezení financování nových uhelných elektráren v chudších zemích. Podobný závazek před rokem ohlásily Japonsko a Jižní Korea. Peking byl pod mezinárodním tlakem, aby přijal podobné opatření.

Čínský slib přivítal americký vládní zmocněnec Kerry. Podle něj se jedná o dobrý začátek před klimatickým summitem OSN, který se letos uskuteční v Glasgow. Americký prezident Joe Biden v pondělním projevu před Valným shromážděním vyzval světové země k větší spolupráci v oblasti ekologie. Uvedl také, že jeho vláda chce navýšit finanční prostředky určené chudším zemím na snížení emisí. Pokud to schválí Kongress, rozpočet by se měl zdvojnásobit na 11,4 miliardy dolarů ročně.

Vystoupení amerického i čínského prezidenta přivítal generální tajemník OSN Guterres. Dodal však, že v otázkách klimatu má svět před sebou ještě dlouhou cestu.

Komentáře

(3)

Omega

22. září 2021, 09:31

V jeho situaci bych to taky slíbil.

Nabízet FVE (veškerá práce se udělá na území číny na rozdíl od stavby mimo, kde polovina peněz zůstane mimo čínu) je prostě ekonomicky lepší. Baterie se taky vyrobí doma a vyvezou.

No a kde FVE nebudou stačit - tam jim čína pomůže a postaví JE, kde jsou proti uhlí mnohem lepší marže.

Richard Vacek

22. září 2021, 11:04

A navíc to povede k poklesu cen uhlí, což se uhelným elektrárnám v Číně rovněž hodí.

W.N.

22. září 2021, 13:23

Take jsem na to zvedav. Jsou schopni postavit celou soustavu - solarni, vetrne, plynove a brzo modularni atomove, kompletni rozvodnou sit, i s ulozisti. K tomu pribalit 5G mobilni site, infastrukturu pro elektromobily a to cele s financovanim a dodacimi teminy k nimz nejsme schopni se ani priblizit.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.