Domů
Elektřina
Cena plynu pro koncové zákazníky začíná odrážet situaci na velkoobchodním trhu
zemní plyn

Cena plynu pro koncové zákazníky začíná odrážet situaci na velkoobchodním trhu

Podle zprávy monitorující trh s elektřinou a plynem v Evropě došlo v roce 2015 ke snížení cen plynu pro koncové zákazníky, v případě domácností o 4,2 % oproti roku předchozímu. Naopak u elektřiny si domácnosti připlatily, efekt nižších velkoobchodních cen zde totiž vykrátily zvyšující se platby za neenergetické složky ceny.

Tento týden zveřejnila Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) a Rada evropských energetických regulátorů (CEER) společnou zprávu monitorující stav trhu s elektřinou a plynem za rok 2015 (celá zpráva je dostupná zde).

tiskové zprávě bylo vyzdviženo zejména snížení cen plynu pro konečné zákazníky o 4,2 % (domácnosti) a o 6 % (průmysl). Přestože ceny plynu na velkoobchodním trhu vzhledem k rostoucí konkurenci klesají, cena pro domácnosti se snížila poprvé od roku 2010.

Vývoj cenových trendů plynu a elektřiny v letech 2008 - 2015 (Zdroj: Market Monitoring Report 2015, ACER)
Vývoj cenových trendů plynu a elektřiny v letech 2008 – 2015 (Zdroj: Market Monitoring Report 2015, ACER)

„V roce 2015 velkoobchodní ceny plynu klesaly napříč Evropou jako výsledek snižující se ceny ropy, zvýšené konkurence na trhu a vyšší dostupnosti LNG. Velkoobchodní ceny elektřiny také v mnoha zemích zachovaly klesající trend a zůstaly pod cenami roku 2008. Tento trend je z části způsoben obnovitelnými zdroji a přebytečnou výrobní kapacitou. Významnou roli pro plyn i elektřinu hrálo lepší využití sítí a vyšší konkurence,“ zdůraznil ředitel ACER Alberto Pototschnig.

A co cena elektřiny?

Na rozdíl od cen plynu, ceny elektřiny pro domácnosti v polovině členských států neklesly ani přes pokles cen na velkoobchodním trhu s elektřinou. Toto bylo způsobeno nárůstem ostatních složek ceny elektřiny, jako je například příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů. Trend snižování složky za energii v celkové platbě je patrný z následujícího obrázku. Od roku 2008 se snížil podíl energetické složky z 41 % na 37 % u elektřiny, respektive z 56 % na 52 % u plynu. Naopak příspěvek na obnovitelné zdroje vzrostl z 6 % v roce 2008 na 13 % v roce 2015.

Vývoj podílu složek konečné ceny pro domácnosti v letech 2012 - 2015 (Zdroj: Market Monitoring Report 2015, ACER)
Vývoj podílu složek konečné ceny pro domácnosti v letech 2012 – 2015 (Zdroj: Market Monitoring Report 2015, ACER)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se