Projekt malého modulárního reaktoru (SMR) ACPR50S, jenž byl nedávno schválen čínskou Komisí pro národní rozvoj a reformy (National Development and Reform Commission), by měl Číně přinést její první plovoucí jaderný reaktor již v roce 2020.

Projekt, který byl schválen v rámci 13. pětiletého plánu rozvoje inovativních energetických technologií, se nyní nachází ve fázi předběžného návrhu demonstrační jednotky. Čínská společnost China General Nuclear (CGN), jež za realizaci projektu zodpovídá, plánuje zahájit výstavbu prvního plovoucího reaktoru v následujícím roce, přičemž elektřinu by měl začít dodávat již v roce 2020.

Reaktor o výkonu 60 MWe (celkový tepelný výkon 200 MWt) je vyvíjen zejména pro účely dodávky elektrické energie a tepla v ostrovních či pobřežních oblastech nebo pro účely průzkumu ložisek ropy a plynu na otevřeném moři.

První plovoucí elektrárna má vyplout v Rusku již letos

Jedinou plovoucí jadernou elektrárnou na světě je v současnosti ruská loď Akademik Lomonosov, jež je nicméně stále ve výstavbě. Po svém dokončení, které je plánováno na druhou polovinu letošního roku, by její dva modifikované reaktory měly být schopny poskytnout výkon zhruba 100 MWe (300 MWt).

Plovoucí jaderné elektrárny nabízí vůči svým konvekčním variantám řadu výhod: konstrukce plavidel v továrnách či loděnicích umožní navýšení efektivity výstavby a jejich vyřazení z provozu může probíhat ve specializovaných zařízeních. Nicméně je kriticky důležité zabránit úniku radioaktivních látek do oceánů a moří.

Kromě projektu plovoucího reaktoru ACPR50S pracuje Čína rovněž na rozvoji výkonnějších modulárních reaktorů pro vnitrozemské účely. Reaktor ACPR100 (450 MWt) vyvíjený společností China National Nuclear Corporation (CNNC) by měl své využití nalézt zejména ve velkých průmyslových zónách či odlehlých hornatých oblastech.

Zdroj úvodní fotografie: China General Nuclear

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *