Domů
Elektřina
Čína mění termín spuštění nových reaktorů EPR

Čína mění termín spuštění nových reaktorů EPR

Dva bloky typu EPR, které jsou budovány na jaderné elektrárně Taishan v čínské provincii Guangdong, nebudou uvedeny do provozu v druhé polovině roku 2017, jak bylo původně plánováno. Spuštění nových bloků se odkládá o půl roku, tedy na první polovinu roku 2018.

Taishan 1 a 2 jsou první dva reaktory založené na designu EPR od Arevy, které budou v Číně postaveny. Kontrakt na výstavbu obou bloků v hodnotě 8 miliard euro (přibližně 216 miliard kč) byl podepsán mezi Arevou a čínskou společností China General Nuclear v listopadu 2007.

Dceřiná společnost CGN (CGN Power) před několika dny uvedla: „Po komplexním vyhodnocení stavebních plánů, zhodnocení souvisejících rizik a po řádném zvážení bylo rozhodnuto upravit harmonogram výstavby projektu Taishan.“

Podnik uvedl, že zpoždění souvisí s tím, že dosud nebyl na světě spuštěn žádný blok typu EPR. Proto se společnost rozhodla provést na elektrárně Taishan více kontrolních testů. Tyto testy a zkoušky jsou hlavním důvodem prodloužení spouštěcí fáze.

EPR reaktor
A – vnější plášť z armovaného betonu
B – stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou
C – nádoba reaktoru
D – parogenerátory
E – kompenzátor objemu
F – napájecí čerpadla
G – aktivní zóna
H – budova turbíny
I záložní diesel-generátory
Zdroj: AREVA

CGN oznámila, že „bude nadále udržovat proaktivní pracovní přístup, efektivní pracovní postupy, koordinovat zdroje, posilovat zúčastnění všech začleněných subjektů, posilovat kontrolu a řízení bezpečnosti, kvality, vývoje a investic, stejně jako snahy o hladký průběh spuštění nových výrobních bloků Taishan 1 a 2″.

Projekt Taishan leží 140 km západně od Hong Kongu a je vlastněn Guangdong Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited, což je společnost založená francouzskou EDF (30 % podíl) a čínskou CGN.

Flamanville výstavba EPR reaktoru. Autor: schoella

Taishan 1 je momentálně ve fázi uvádění do provozu. Blok prošel testy za studena v lednu 2016 a v červnu splnil tlakový test pevnosti a těsnosti kontejnmentu. V listopadu tento blok vstoupil do rané fáze funkčních testů tzv. „za tepla“. Druhý blok je momentálně ve fázi instalace zařízení.

Úplně prvním budovaným jaderným blokem typu EPR je finská elektrárna Olkiluoto, která je ve výstavbě již od roku 2005 a prošla několika změnami termínu uvedení do provozu. Aktuální datum spuštění elektrárny je předpokládáno do roku 2018. Výstavba francouzské elektrárny Flamanville EPR byla zahájena roku 2007 a její spuštění je plánováno na konec roku 2018.

Úvodní fotografie: Výstavba JE Taishan; zdroj: Areva

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.