Domů
Elektřina
Dodavatelé technologií se spojili kvůli komercionalizaci modulárních reaktorů
Reaktor EBR-II; Zdroj: Argonne National Laboratory
Reaktor EBR-II; Zdroj: Argonne National Laboratory

Dodavatelé technologií se spojili kvůli komercionalizaci modulárních reaktorů

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) a Advanced Reactor Concepts (ARC Nuclear) podepsaly memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci při vývoji a licencování malých modulárních reaktorů (SMR). Každá ze společností rozvíjela dosud své vlastní plány modelů sodíkem chlazených rychlých reaktorů samostatně.

Obě firmy se dohodly na uzavření spolupráce pro společný vývoj designu SMR s pilotním nasazením v Kanadě. Společně hodlají usilovat o předběžné schválení designu ze strany Kanadské komise pro jadernou bezpečnost (CNSC). Podle svých slov budou hlavně vycházet z předešlého úspěchu při licencování na území USA.

Spolupráce bude mimo jiné v krátké době zahrnovat potvrzení stavebních a provozních nákladů projektu, stejně jako stanovení vlastníka a provozovatele nového reaktoru.

Jak GEH, tak i ARC vyvinuly návrh reaktoru založený na Experimentálním množivém reaktoru II (EBR-II). Tento rychlý reaktor má integrální konstrukci, je chlazený sodíkem a prototyp byl postaven Argonnskou národní laboratoří. Reaktor EBR-II byl poprvé spuštěn v roce 1961 v Idaho Falls a generoval elektrický výkon 62 MWe. Později byl používán pro pokrytí spotřeby ostatních vědeckých zařízení v oblasti. EBR-II primárně sloužil pro testování materiálů a designových konceptů ke zvýšení bezpečnosti reaktorů spolu s testováním inherentní bezpečnosti konceptu rychlých reaktorů s integrální konstrukcí z roku 1986. Reaktor byl definitivně odstaven v roce 1994.

Koncept rychlého reaktoru PRISM; Zdroj: GE Hitachi
Koncept rychlého reaktoru PRISM; Zdroj: GE Hitachi

Návrh reaktoru Prism od společnosti GE Hitachi má tepelný výkon 840 MWt a turbogenerátor dokáže do sítě dodávat elektrický výkon 311 MWe. Dva reaktory Prism tvoří společně jeden elektrárenský blok s úhrnným výkonem 622 MWe. Využívá systému pasivní bezpečnosti, digitální regulace a měření a jeho modulární koncepce by měla zajistit zkrácení doby výstavby.

Prism používá palivo v kovové formě (na rozdíl od tlakovodních reaktorů, které používají palivo ve formě oxidů – UO2), ze slitiny zirkonia, uranu a plutonia. Tato technologie umožňuje dosáhnout uzavřeného palivového cyklu využitím použitého jaderného paliva pro opětovnou výrobu elektrické energie. Konstrukce reaktoru a paliva umožňuje délku palivové kampaně v rozmezí 12 až 24 měsíců. GEH již dříve navrhla design reaktoru Prism jako možnou volbu pro využití britských zásob plutonia.

Uzavřený palivový cyklus; Zdroj: GE Hitachi
Uzavřený palivový cyklus; Zdroj: GE Hitachi

Koncept rychlého reaktoru od společnosti ARC Nuclear počítá s nižším jednotkovým výkonem. Model ARC-100 by měl produkovat 100 MWe a využívat nové kovové palivo, kde primárním zdrojem neutronů bude uran. Palivo bude umístěno v reaktorové nádobě naplněné sodíkovým chladivem a reaktor by měl pracovat při atmosférickém tlaku. V tomto případě by provoz na jednu palivovou vsázku mohl dosahovat až 20 let.

„GEH má rozsáhlé inženýrské zkušenosti, hlubokou technickou způsobilost a uskutečnila již rozsáhlé investice do technologie rychlých sodíkových reaktorů. Navazujeme na 60letou historii dodavatele varných reaktorů instalovaných po celém světě,“ řekl prezident a CEO společnosti Jay Wileman.

Vývoj sodíkového reaktoru PRISM; Zdroj: GE Hitachi
Vývoj sodíkového reaktoru PRISM; Zdroj: GE Hitachi

Předseda a CEO společnosti ARC Nuclear Don Wolf řekl: „ARC Nuclear zdědila mnoho zkušeností s rychlými sodíkovými reaktory, včetně zkušených inženýrů a vědců z projektu EBR-II – naši techničtí vedoucí se podíleli na vývoji a demonstračním provozu původní technologie rychlých reaktorů, vyvinuté původně pod americkým ministerstvem energetiky.“

„Jsme přesvědčeni, že spolupráce se společností GE Hitachi urychlí zavádění bezemisních zdrojů do čistého energetického trhu. Náš tým ARC Nuclear přináší do spolupráce s GEH desítky let zkušeností s rychlými sodíkovými reaktory a díky naší spolupráci můžeme urychlit proces komercionalizace této technologie,“ dodává Wolf.

Loni v říjnu, GEH a Southern Nuclear podepsali memorandum o spolupráci na vývoji a licencování rychlých reaktorů, mezi které patří i Prism. Společnosti také souhlasily na budoucí spolupráci s americkým ministerstvem energetiky na programu licencování pokročilých reaktorů.

Počátkem tohoto měsíce si konsorcium U-Battery, vedené společností Urenco, registrovalo technologii mikro-modulárního reaktoru pro předlicencování u Vendor Design Review spolu s CNSC. Mikro-modulární reaktor od společnosti U-Battery by měl být schopen lokální výroby elektřiny a tepla ve vzdálených a hůře dostupných oblastech. Celý koncept počítá s kompaktními jadernými agregáty, které lze snáze přemisťovat. Uvnitř héliem chlazeného reaktoru má být umístěno palivo s názvem Triso a poskytovat tepelný výkon 10 MWt (4 MWe). Provozní teplota reaktoru by měla činit 750 °C.

Úvodní fotografie: Experimentální množivý reaktor EBR-II, zdroj: Argonne National Laboratory

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropa hasí průšvih. Drahota a nedostatek elektřiny by Unii mohly zničit
3. únor 2023, 04:00
Analytici: Odvody ČEZ pokryjí podstatnou část nákladů na energetickou krizi
2. únor 2023, 16:15
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516