Domů
Evropská Unie
Dodávky plynu z Turkmenistánu do EU by mohly proudit od roku 2019

Dodávky plynu z Turkmenistánu do EU by mohly proudit od roku 2019

Evropská Unie v posledních měsících dělá maximum pro to, aby snížila svoji závislost na dodávkách plynu z Ruska. Jak oznámil v rozhovoru pro Reuters Maroš Ševčovič, plyn z Turkmenistánu by se pomocí transkaspického plynovodu mohl dodávat do EU už v roce 2019.

Rusko v současné době pokrývá přibližně třetinu spotřeby plynu EU, ale díky ruské anexi ukrajinského Krymu a vyostřené situaci na Ukrajině chce EU co nejrychleji najít nové zdroje dodávek plynu do EU.

Zdá se, že EU i Turkmenistán mají stejný záměr:

„Zjistili jsme, že máme stejné cíle. Pro Turkmenistán je velice důležité diverzifikovat možnosti exportu plynu a EU chce diverzifikovat import.“
Maroš Šefčovič

  • Podle Maroše Šefčoviče by první plyn z Turkmenistánu mohl proudit od roku 2019
  • Jedná se o významný politický pokrok při jednání v Ašchabadu

Turkmenistán disponuje čtvrtými největšími zásobami zemního plynu na světě a v současné době čelí sníženému zájmu o plyn ze strany Ruska. To chce snížit import z Turkmenistánu o celých 7 mld. kubických metrů, z 11 mld. v roce 2014 na 4 mld. v roce 2015.

Šefčovič dohlíží nad realizací konceptu Energetické Unie, která má za cíl vytvořit jednotný trh s elektřinou a plynem díky lepší infrastruktuře mezi členskými státy. Dalším z cílů Energetické Unie je snížit energetickou závislost na Rusku. Toho chce EU dosáhnout především lepší diverzifikací importu plynu pomocí projektů, jako je Jižní koridor a Trankaspický plynovod.

Podle Šefčoviče bylo jednání v Turkmenistánu významným krokem směrem k Trans-Kaspickému plynovodu, který by měl sloužit jako rozšíření jižního koridoru východním směrem. Celý jižní koridor, který má sloužit k dopravě plynu z Ázerbájdžánu do EU je zpožděn kvůli politickým, ekologickým a finančním nejistotám.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Bez plánu na odchod od uhlí nezískají české regiony desítky miliard z EU
23. červen 2022, 09:29
Další špatná zpráva pro Evropu. Alžírsko vydírá EU plynem a uprchlíky
20. červen 2022, 17:02
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se