Domů
Elektřina
Elektroenergetické společnosti v EU se zavázaly, že budou uhlíkově neutrální

Elektroenergetické společnosti v EU se zavázaly, že budou uhlíkově neutrální

Asociace velkých vyrobců elektřiny Eurelectric se zavázala, že výroba elektřiny v Evropě bude ještě před rokem 2050 uhlíkově neutrální. Eurelectric sdružuje 3500 společností pohybujících se v elektroenergetickém sektoru Dalším z cílů asociace je větší elektrifikace společnosti.

Asociace Eurelectric, sdružující 3500 společností pohybujících se v elektroenergetickém sektoru, představila koncept budoucího vývoje evropské elektroenergetiky během následujících tří dekád. Představila, mimo jiné, hlavní cíl – být uhlíkově neutrální ve výrobě elektřiny během následujících 30 let, ideálně pak ještě dříve. To znamená, že asociace nebude vypouštět žádné emise uhlíku do atmosféry a pokud nějaké emise vypuštěny budou, tak budou podniknuty takové kroky, aby emisím bylo zabráněno jinde. Dojde tedy k určitému vyrovnání a čisté „konto“ emisí uhlíku Eurelectric bude na nule.

Další součástí plánů společností je větší elektrifikace ve všech částech společnosti, od dopravy až po vytápění, kde jsou nyní dominantní fosilní paliva. Závazek učinili zástupci tří společnosti Enel, Vattenfall a SSE jménem 3 500 společností, jež jsou členy Eurelectric.

„Dosáhli jsme bodu, kdy bylo nutné, aby se Eurelectric přímo vyjádřil o vizích, které chce sdílet se všemi zainteresovanými aktéry.“

Francesco Starace, prezident Eurectric a CEO italské energetické skupiny Enel

Nové vedení prosazující čistou energetiku

Plán je do velké míry dílem generálního tajemníka Eurelectric Kristiana Rubyho, který byl zvolen v listopadu 2016 a přinesl do asociace jasnou vizi budoucího vývoje směřujícího k čisté energetice. V dubnu tohoto roku Ruby oznámil, že asociace přesvědčila všechny národní energetické společnosti, které jsou členy, kromě Polska a Řecka, aby se zavázaly, že po roce 2020 nepostaví novou uhelnou elektrárnu. Také Starace, který se stal prezidentem v červnu letošního roku, podporuje čistou energetiku.

„Musíme rychle dekarbonizovat elektřinu, aby se argument o spalovacím motoru stal zastaralým. Až elektromobily nebudou poháněny elektřinou pocházející z uhelných elektráren, ale z obnovitelných zdrojů, tak tento argument již nebude validní.“

Francesco Starace

Vnitřní neshody?

Prosazování čisté energie v asociaci se ale neobešlo bez vnitřních rozbrojů. Někteří členové Eurelectric jsou totiž odkázaní na uhlí. To se odrazilo například v již zmiňovaném cíli nestavět uhelné elektrárny po roce 2020, který se netýkal Polska.

Starace ale prohlásil, že dosáhnout shody týkající se uhlíkové neutrality asociace nebylo tak náročné, jak by se mohlo zdát. Aktéři elektroenergetického průmyslu podle něj chápou, že tento krok pro ně není hrozbou. Dekarbonizace elektřiny je možná rychle a s mnohem menšími náklady, než by vyžadovaly kroky jiné.

„Čím více dekarbonizujeme, tím více elektřiny se bude používat. Jedná se o efektivní cyklus.“

Francesco Starace

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Petr
12. prosinec 2017, 10:03

Pro Zápaďáky pěkný až příjemný ideologický cíl, co plánují do těch 30 let zase částečně zrušit.

Ale pro pomalejší východ EU, co plánuje dlouhodobě na levné víc jak 40ti leté odpisy a není tak prolhaný, to znamená už teď zrušit veškerou výstavbu nových plynových výroben elektřiny a dojíždět co nejdéle staré uhelky, a za to toho údernického předsedu globalisté teda moc v konečném výsledku nepochválí.

Jan Veselý
12. prosinec 2017, 12:23

Ideologie těchto firem je vydělat prachy. Ty vyděláte tak, že budete stavět a provozovat to, co zákazníci chtějí. Proto třeba zmíněný Enel vyhrává po světě aukce na výstavbu bezemisních elektráren za cenu nižší než jsou provozní náklady MNOHA tepelných elektráren, třeba 20 USD/MWh v Mexiku s dodávkou za 2 roky. Tohle zákazníci chtějí, levné, čisté a bezpečné zdroje s rychlou výstavbou.

Martin Hájek
13. prosinec 2017, 02:02

To možná platí v Mexiku. V EU platí, že nebudete stavět to, co zákazníci chtějí, ale to, co je dotované. To je poměrně značný rozdíl, je mi líto.

Jan Veselý
13. prosinec 2017, 09:08

A proč je to dotované? Protože to zákazníci chtějí a jejich političtí zástupci podle toho jednají. Proto mají Němci a Dánové své vrtule, proto staví Poláci uhelné elektrárny, proto naše věrchuška sype prachy do naděje na výstavbu jaderných reaktorů, úspěch JE Temelín svádí ke snaze jej napodobit.

Pavel
16. prosinec 2017, 14:52

Co mají političtí diletanti společného se zákazníky? V ČR a dalších zemí EU nepostižených zelenou ideologií nikdo z občanů po politicích nechtěl, aby utratili biliony za oze chiméry, přesto se tak stalo. Uhelné elektrárny nestavějí v Polsku nýbrž v Německu. Dánové mají větší podíl fosilních zdrojů na energetickém mixu než ČR, vrtule nevrtule.

Jan Veselý
16. prosinec 2017, 19:24

Ahoj trolle, vyjmenuju ti všechny uhelné elektrárny stavěné v Německu, připrav se:

-

Tohle je jejich seznam.

Robert
12. prosinec 2017, 20:26

Tak z toho nebuďte smutný. Však to nechme stádovitým zápaďákům. Ať trpí, bojují, investují, vymýšlí , a užijí si všechny ty těžkosti. Však až to vymyslí, tak si to od nich koupíme. My budeme tam kde teď a třeba němci taky tak.

To znamená my chudí a němci bohatí.

Petr
14. prosinec 2017, 12:11

Západ má schopnosti v klidu chudnout asi takové jako Západořímská říše.

Martin Hájek
13. prosinec 2017, 02:08

Ale snad tomu šášovi nevěříte? Jen země, které chtějí skončit s uhlím, chtějí do roku 2030 odstavit skoro 60 GW zabezpečeného výkonu v uhelných elektrárnách, odstavení jaderek v Německu atd. Tento zabezpečný výkon OZE energetika neumí v žádném případě nahradit a do roku 2030 to zcela jistě umět nebude. To znamená, že jediné řešení jsou paroplynové/plynové elektrárny. No a tady nám nějaký šáša vypráví, že ještě k tomu bude elektrifikovat dopravu a teplo a to všechno zvládne v roce 2050 bez fosilního paliva? Vždyť on to nezvládne ani s tím fosilním palivem, protože ani nebude schopen ten výkon v plynu postavit a pak nebude ten plyn. Mimochodem řada firem je z Eurelectricu na odchodu, protože se rozešel se zdravým rozumem. Ono prostě nejde řídit energetiku podle knihy Neználek ve slunečním městě ani podle titulků z novin.

Jan Veselý
13. prosinec 2017, 09:18

Co se tu rozčilujete? Vy si máte spokojeně mnout ruce a levně skupovat uhelné a jaderné elektrárny. Jedna je ve Švýcarsku k mání za 1 éčko. Pak ty "blbečky a zaslepence" zachráníte, až jim bude zle a vyděláte bambilión fufníků a můžete to doprovázet ďábelským smíchem nebo si koupíte Miroslava Moravce, aby to dělal za vás. Jeho smích, když daboval Fantomase, byl opravdu démonický.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se