Domů
Emise CO2
Samostatný britský trh s emisními povolenkami by mohl mít problémy s likviditou
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Samostatný britský trh s emisními povolenkami by mohl mít problémy s likviditou

Emise CO2
Bez komentáře
16. červen 2020, 13:55
Jan Budín

Plánovaný samostatný britský trh pro obchodování s emisemi CO2 by v případě nenapojení na evropský systém EU ETS mohl mít problémy s likviditou vedoucí k prudkým cenovým výkyvům. Podle tradera z poradenské firmy Redshaw Advisors Toma Lorda by navíc energetické společnosti mohly mít problémy při zajišťování budoucích prodejů elektřiny.

Spojené království představilo začátkem června konkrétní obrysy připravovaného samostatného systému pro obchodování s emisemi CO2 (UK ETS), který by měl být zaveden od roku 2021 v důsledku odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Nový britský systém UK ETS by se měl podle současných návrhů vztahovat na veškerá zařízení s tepelným příkonem alespoň 20 MW (s výjimkou spaloven nebezpečného či komunálního odpadu), stejně tak na ropné rafinerie, těžký průmysl, další výrobu a rovněž na letecký průmysl. Pokrýval by tak zhruba 1000 zařízení, která v současné době spadají pod evropský EU ETS.

Prozatím nedořešenou otázkou je budoucí navázání ne evropský EU ETS. Podle Toma Lorda je pro hladké fungování UK ETS propojení s EU ETS nezbytné.

„Myslím, že propojení je v zájmu všech. Hlavním rizikem, pokud se nepropojíme, je, že Spojené království bude mít malý, tenký trh, na kterém mohou nastat problémy s likviditou,“ uvedl Lord.

Lord upozornil, že v Británii již na rozdíl od většiny evropských zemí proběhl přechod z uhlí na zemní plyn, a že tak není příliš velký prostor pro redukci emisí v případě vysokých cen emisních povolenek.

„Existuje tak zajímavý potenciál pro cenové špičky a volatilitu v prvním roce až dvou,“ dodal Lord.

Potřeba přebytků pro zajištění prodejů elektřiny

Zahraniční server Platts upozornil na odhady některých analytiků, že i s plánovaným o 5 % nižším ročním stropem pro emise CO2, než který by byl, pokud by Spojené království zůstalo v EU ETS, může dojít k převisu nabídky nad poptávkou, jelikož Británie v posledních letech prudce snížila emise CO2 díky nahrazení uhelných elektráren elektrárnami na zemní plyn a obnovitelnými zdroji.

„Tato analýza však nebere v úvahu potřebu energetických společností zjistit budoucí prodeje elektřiny na až tři roky dopředu,“ uvedl Lord, podle kterého je určitý přebytek povolenek na trhu pro hladké fungování potřeba, jelikož výrobci elektřiny při zajišťování budoucích prodejů elektřiny nakupují forwardové kontrakty jak na paliva, tak na emisní povolenky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se