Honda odtajnila techniku nové NSX odložené na rok 2016 (video)

DomůElektromobilitaHonda odtajnila techniku nové NSX odložené na rok 2016 (video)

Acura, luxusní značka automobilky Honda, vyráběla v devadesátých letech neuvěřitelné kupé s karoserií z hliníku a šestiválcovým motorem s technologií VTEC (variabilní časování ventilů) uloženým uprostřed, který poměrně lehkému vozidlu s výkonem 206 kW dával působivou dynamiku. Díky ideálně rozložené hmotnosti a pohonu zadních kol předvádělo vozidlo svému pilotovi skutečně sportovní zážitky, přičemž na finálním ladění vozidla se podílel i sám Ayrton Senna.

V průběhu 15 let produkce prošlo vozidlo mírným faceliftem a objevil se model NSX-T s odnímatelným střešním panelem, tedy targa. Ke smutku všech milovníků rychlých aut ale její produkce v roce 2005 skončila bez nástupce, přičemž v současnosti je vozidlo poměrně vzácné a ceněné.

Acura NSX 2016 a její předchůdkyně z roku 1990 a 2002, zdroj: Auto.cz

Druhá generace Acury NSX

Nástupce se objevil po poměrně dlouhém čekání na North American International Auto Show v roce 2012 jako koncept, reálnější obrysy dostal v roce 2013, a do finální podoby byl dopracován na začátku roku 2015. Podle původních plánů měl jít do prodeje ještě před koncem letošního roku, ale v současnosti je kvůli pohonu jeho dodání odsunuto na jaro 2016.

Až do 27. 10. ale držela automobilka použitou techniku v tajnosti. Původně se spekulovalo o použití osmi či desetiválcové jednotky po vzoru Audi R8, jenž je hlavní konkurencí. S blížícím se autosalonem v Tokiu je ale jasné, že NSX zůstane s šestiválcovým motorem a bude hybridem. Potenciální zákazníci se ale nemusí bát nudnosti Toyoty Prius, testování na Severní smyčce slavného Nürburgringu vypadá i zní velmi dobře.

Pohon nové NSX

Nová NSX bude mít motor V6 o objemu 3,5 litru se dvěma turbodmychadly umístěný před zadní nápravou. Výkon 373 kW je k dispozici v rozmezí od 6500 otáček za minutu až do omezovače v 7500 ot/min. Točivý moment mezi 2 a 6000 ot/min neklesá pod 550 Nm, což zní jako velmi zajímavé parametry hodné důstojného nástupce původní legendy. Zajímavostí motoru je také použití přímého i nepřímého vstřikování paliva a proměnného časování ventilů VTC.

Mimo spalovacího motoru budou v nové NSX také elektromotory. Vedle V6 bude elektromotor o výkonu 35 kW a točivém momentu 148 Nm, který má za úkol eliminovat prodlevu turbodmychadla a společně s V6 pohání zadní nápravu přes devítistupňovou převodovku s řazením pádly.

Zbylé dva elektromotory se nachází na přední nápravě – nová NSX tedy bude čtyřkolkou s možností čistě elektrické jízdy. Jejich výkon je 27 kW a točivý moment 73 Nm. Tyto elektromotory mohou dobíjet ve středovém tunelu a za sedadly umístěné baterie (díky kterým Honda slibuje nejníže položené těžiště ve své třídě), nebo pomáhat vozu s trakcí či vektorováním točivého momentu pro dosažení maximálních jízdních parametrů. Honda udává, že vozidlo zrychlí z 0 na 100 km/h za něco málo přes 3 sekundy a překoná rychlost 300 km/h, neboť celkový výkon pohonné soustavy je 428 kW – otázkou je, zda-li Honda chystá i „ostrou“ TypeR nebo plug-in verzi.

Schema pohonných jednotek Acury NSX 2016, zdroj: Auto.cz

Kvůli udržení výrobních nákladů v rámci rozumných mezí je rám vozidla i karoserie tvořen hliníkem s menším využitím kompozitních materiálů, díky čemuž v porovnání s BMW i8, u kterého jsou uhlíková vlákna v přesile, vypadá NSX jako těžítko – váží 1725 kg, což je ale také způsobeno daleko větším motorem než u i8. Jak ale ukazuje Nissan GT-R, vyšší váha nemusí být velkou překážkou.

Řidič může při jízdě volit ze čtyř režimů IDS (Integrated Dynamics System): čistě elektrickým či hybridním „Quiet“  s omezenou dynamikou a utlumeným výfukem, Sport, Sport+, nebo okruhovým nastavením Track s možností Launch control.

Možná konkurence

Design je věcí názoru, dobrou zprávou je, že v sekci sportovních vozidel kolem 4 milionů korun si lze vybírat z ostře řezaných Audi R8, Acury NSX a BMW i8, tradicionalistickou ikonou Porsche 911 a BMW M4, vše záleží jen na chuti a image zákazníka.

Pokud je ovšem cílem nákupu brutální výkon a ostrá image, pak asi nemá levnější GT-R konkurenci. Půjde-li o image, pak je také zajímavou volbou Mercedes AMG GT či Jaguar F-Type V8, o smysluplnosti NSX (vyjma prestiže značky v Severní Americe) snad napoví jízdní testy.

Acura NSX 2016, zdroj: Auto.cz
Acura NSX 2016, zdroj: Auto.cz