Domů
Elektřina
Energetici i plynaři letošní zimu zvládají bez problémů, oproti loňsku vzrostla spotřeba

Energetici i plynaři letošní zimu zvládají bez problémů, oproti loňsku vzrostla spotřeba

Energetici i plynaři současnou zimu zatím zvládají prakticky bez problémů. Vyplývá to z vyjádření zástupců společností oslovených ČTK. Dodavatelé se shodují, že proti minulým teplým zimám roste spotřeba. Společnosti innogy a MND pak ve větší míře využívají plyn ze svých podzemních zásobníků.

„V mrazivých dnech proudí ze zásobníků více než polovina dodávek plynu pro celou ČR,“ uvedl jednatel společnosti innogy Gas Storage Lubor Veleba.

Firma má podle něj nyní v zásobnících 1,1 miliardy metrů krychlových plynu, do konce zimy je tak stále k dispozici přes 40 procent zásob.

„V kombinaci s dovozem plynu by toto množství stačilo na dalších sedm extrémně mrazivých týdnů,“ dodal.

Například alternativní dodavatel Bohemia Energy odhaduje, že spotřeba energie na vytápění za období od začátku září 2016 do konce ledna 2017 se meziročně zvýší až o pětinu.

„Pokud by byl zbytek topné sezony 2016/2017 stejný jako v topné sezoně 2015/2016, pak si spotřebitelé připlatí zhruba o deset procent více než v minulé topné sezoně, a to i s přihlédnutím ke změně cen pro rok 2017,“ řekl ČTK jednatel firmy Jiří Písařík.

Ilustrační foto

Mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík podotkl, že mráz svědčí výrobě v klasických, to je uhelných, plynových a jaderných elektrárnách, protože účinnost výroby elektřiny se při nízkých teplotách zvyšuje. Na zvýšené výrobě elektráren ČEZ v poslední době měly podle něj ale vliv i odstávky zdrojů v Německu a Francii, díky kterým stoupla cena elektřiny na burzách.

„Vzhledem k tomu, že ale v Jaderné elektrárně Dukovany začala v pátek plánovaná odstávka prvního bloku, je objem výroby nyní zhruba stejný jako loni,“ dodal.

„Máme dostatek výrobních kapacit a neregistrujeme žádnou mimořádnou situaci,“ potvrdila také mluvčí provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS Barbora Peterová.

Ilustrační foto

Slunečné zimní počasí je podle mluvčího solární společnosti Photon Energy Jana Krčmáře vhodné i pro výrobu z fotovoltaických elektráren.

„V zimních měsících je výroba solárních elektráren nižší kvůli kratším dnům, jinému úhlu dopadu světla a také často zasněženým panelům. Ne kvůli samotné nízké teplotě. Naše vlastní elektrárny v ČR a na Slovensku například v prosinci, kdy bylo chladné, ale hezké počasí, vyrobily o téměř 50 procent víc, než se předpokládalo,“ dodal.

Distributoři nicméně přiznávají, že zimní počasí přináší i určité komplikace.

„Například v Jablonci nad Nisou a v okolním regionu se museli naši technici kvůli preventivním kontrolám k regulačním stanicím nejdříve prokopat hlubokými závějemi sněhu,“ uvedl Pavel Káčer, šéf firmy GridServices, která se ve skupině innogy stará o plynovody.

Komentáře

(1)

Radim

27. leden 2017, 14:59

Tak ještě aby energií nebyl dostatek, když předchozí zimy nebyly takový mrazy jako jsou teď, dodavatelé musí mít v zásobnících dostatek všeho. A z cenového výkyvu strach nemám, oni sice teďka budu všichni strašit, že cena narůstající spotřebou půjde na horu, ale ono to zas tak horké nebude. Jeden rok hold dostanu od Bohemie vyúčtování s přeplatkem a další rok se mi hold nevrátí nic, nemůže být hold každý rok jak přes kopírák.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.