Domů
Rychlé zprávy
Energetické úspory mají nemocnici v Karlových Varech ušetřit miliony

Energetické úspory mají nemocnici v Karlových Varech ušetřit miliony

Ušetřit asi 85 milionů korun za příštích deset let by měl nemocnici v Karlových Varech projekt energetických úspor. Úsporná opatření v nemocnici do konce září 2019 provede firma EVČ, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Za 65 milionů korun vznikne v areálu nemocnice například nová teplovodní kotelna, bude modernizován vytápěcí systém nebo stravovací provoz. Celou investici firma uskuteční takzvanou metodou EPC, což znamená, že nemocnici garantuje každoroční úsporu 8,5 milionu korun. Představitelé Karlovarské krajské nemocnice (KKN) a obou energetických společností to dnes novinářům řekli na tiskové konferenci.

„Kotelna byla na hranici své životnosti. Tenhle projekt umožnil navrhnout kotelnu podle stávajících potřeb nemocnice. Tím, že dochází k významné modernizaci, tak i parametry a možnost postavit kotelnu odpovídající současným trendům přináší úsporu. Součástí je i kogenerační jednotka o výkonu 400 kilowatt,“ popsal generální ředitel EVČ Václav Taubr.

Zásadní změnou bude například využití automaticky ovládaných ventilů na topných tělesech ve vybraných místnostech. Umožní nastavení a sledování teploty podle způsobu využití, rozvrhu nebo pracovní doby. Personálu a pacientům tak bude teplo, současně se ale zabrání plýtvání energií.

Firma v nemocnici dále nainstaluje úsporné LED osvětlení. Původní parní kotle ve stravovacím provozu nahradí multifunkční elektrické pánve, na kterých je možné připravit za stejný čas větší množství jídla.

Celkové náklady na vytápění by se měly snížit o třetinu, spotřeba elektřiny o 31 procent a spotřeba vody o 12 procent. Za rok by měly být všechny úpravy dokončeny, energetické úspory garantuje EVČ na deset let. Celou akci nyní zaplatí ČEZ ESCO, nemocnice bude investici postupně splácet právě z ušetřených peněz.

Kromě finanční úspory přinesou zmíněná opatření například i zlepšení bezpečnosti pacientů i vyšší komfort pro personál. Energetické úspory se nyní budou týkat pouze nemocnice v Karlových Varech, pokud se projekt osvědčí, bude vedení KKN do budoucna uvažovat o jejich zavedení také v nemocnici v Chebu.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.