Domů
Elektřina
ERÚ představil nový vzorový etický kodex obchodníka s energiemi

ERÚ představil nový vzorový etický kodex obchodníka s energiemi

Elektřina
5 komentářů
13. květen 2018, 12:25
ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) představil nový vzorový etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem. ČTK to řekl mluvčí úřadu Michal Kebort. ERÚ podle něj tímto krokem chce motivovat jednotlivé dodavatele k sestavení vlastního kodexu, který bude ze vzoru úřadu vycházet. Spotřebitelům vzor nabízí výčet bodů, na které se mají při jednání s dodavateli soustředit, dodal.

„Vzorový etický kodex zavádí pravidla, jak spolu obchodník a spotřebitel mají komunikovat nejen před uzavřením smlouvy. Kdybych měl vyzdvihnout jedinou věc, potom je to apel na transparentnost, jednoduše řečeno na slušnost. Dodavatel podle kodexu slibuje, že spotřebitele nebude do ničeho tlačit, vše mu vysvětlí, dá mu čas na rozmyšlenou a v jeho jednání nebo smlouvách nenajdete skryté sankce ani jiná úskalí,“ řekl předseda rady ERÚ Vladimír Outrata.

Ilustrační foto

ERÚ uvedl, že se na něj v loňském roce obrátilo s podnětem či dotazem 11.788 spotřebitelů. Mezi nejčastější původce problémů patří podle úřadu už tradičně podomní prodej nebo aukce, v poslední době pak také telefonický prodej.

„Právě tyto nezřídka nátlakové metody prodeje dávají vzniknout potížím při přechodu mezi dodavateli. A nikoliv výlučně bývají i příčinou vysokých sankcí za nedodržení smlouvy,“ zdůraznil Kebort.

Původní etický kodex pro dodavatele elektřiny a plynu vydal ERÚ v roce 2012, poté vydával jeho nové verze. Někteří prodejci energií, kteří ho podepsali, ale upozorňovali na to, že jeho nevýhodou je, že není závazný pro všechny účastníky trhu, ale pouze pro signatáře. Nový kodex proti tomu staví podle Outraty na principu samoregulace.

„Nikomu nenutíme jeho přesné znění, jde o to nastavit standard. Text nabízí dodavatelům jasný návod, jak mohou posílit ochranu spotřebitele na své straně. A vstřícný je i směrem ke spotřebitelům,“ dodal předseda rady ERÚ.

Ilustrační foto

Vznik nového dokumentu kvituje například největší dodavatel elektřiny v Česku, společnost ČEZ. Podle mluvčího firmy Romana Gazdíka by kodex měl pomoci odbourat nekalé praktiky, se kterými se společnost denně setkává.

„Jsme připraveni se všemi nastolit dialog, který povede ke kultivaci prostředí a k posílení práv zákazníka,“ uvedl Gazdík.

Analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor podotkl, že pokud se některý z obchodníků chová neeticky, kazí prostředí všem.

„Vzorový etický kodex a dodavatelé, kteří tento a podobné dokumenty přijmou za své, pomáhají trh s energiemi naopak kultivovat. V tomto kroku jsem proto s ERÚ zajedno,“ dodal.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik
13. květen 2018, 17:06

K ničemu, takové alibistické akce jako že se něco dělá pro rovný trh a ochranu zákazníků si může "nezávislé" ERÚ strčit do ...... Nemá to žádnou právní váhu a hodnotu. ERÚ svou povinnost nastavení rovných pravidel trhu přenáší na koncové zákazníky. Ne zbytečný, ale škodící úřad.

Dodržují to prakticky jen ti malí obchodníci a proti těm velkým a státem vydržovaným ERÚ nepůjde a nevydá žádné závazné pravidla.

Petr
13. květen 2018, 21:02

Podle mě později můžou soudy podle toho snadněji rušit smlouvy uravřené v rozporu s dobrými mravy.

energetik
14. květen 2018, 08:06

Už jste se soudil v ČR v posledních 10 letech? Justice v ČR to je další tragédie. Pokud nemáte dost peněz a dobré právníky a nedotáhnete to minimálně k nejvyššímu soudu a čas a nervy to minimálně 10 let řešit, tak doporučuji raději ustoupit.

Martin Hájek
14. květen 2018, 01:34

Jedná se o volný trh, který může ERÚ regulovat jen na základě energetického zákona, jehož změnu musí schválit Parlament. Je ale docela zvláštní, že někdo, kdo brojí proti regulaci, si najednou stěžuje i na to, že volný trh není regulovaný. :-)

energetik
14. květen 2018, 10:01

A to je zvláštní že v roce 2010 ERÚ pouhou vyhláškou zrušil platné smlouvy na rezervované výkony plánovaných zdrojů aniž by to energetický zákon umožňoval.

ERÚ reguluje jen to co se mu hodí, práva a větší ochranu konečných zákazníků vůbec neřeší, jen se pořád snaží zdeformovat trh mezi výrobci, samovýrobci co chtějí kompenzovat svůj činný výkon a distributory.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se