Domů
Elektřina
ERÚ vypsal podporu pro zbylé stávající podporované zdroje energie

ERÚ vypsal podporu pro zbylé stávající podporované zdroje energie

Elektřina
Bez komentáře
30. prosinec 2015, 07:22
Jan Budín

Energetický regulační úřad vypsal po několikaměsíčních sporech podporu také pro obnovitelné zdroje energie (OZE) uvedené do provozu před 1. lednem 2013 a pro další stávající podporované zdroje energie. K podepsání cenového rozhodnutí došlo poté, co vyšlo v pondělí ve Sbírce zákonů nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Podpora pro zdroje připojené v příštím roce nebude vypsána, dokud ji neodsouhlasí Evropská komise.

Energetický regulační úřad vypsal 29. prosince podporu pro zbylé stávající podporované zdroje energie. Podpora se týká elektřiny z OZE uvedených do provozu před 1. lednem 2013, elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla, elektřiny z druhotných zdrojů a tepla z OZE.

„Dne 29. prosince 2015 bylo podepsáno cenové rozhodnutí č. 9/2015, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie, jež mimo jiné stanovuje výši podpory pro podporované a obnovitelné zdroje energie, které byly dle platné licence uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012 včetně a doposud podporu pobíraly.“

Tisková zpráva ERÚ k vypsání podpory.

„Pracujeme s tím, že Evropská komise skutečně tu podporu posuzuje jako existující, jak tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu. My ty informace nemáme,“ uvedl minulý týden po jednání vedení ERÚ mluvčí úřadu Jiří Chvojka při zveřejnění pracovní verze cenového rozhodnutí.

ERÚ již v listopadu vydal cenové rozhodnutí pro výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů energie uvedené do provozu od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015, což jsou zdroje, jejichž podpora má požadovanou notifikaci Evropské komise.

Nové zdroje si budou na vypsání podpory muset počkat

V aktuálně vydaném cenovém rozhodnutí ani v tom listopadovém není stanovena podpora pro podporované zdroje energie, které budou připojeny po 1. lednu 2016. Úřad se obává, že by vypsáním podpory pro tyto zdroje překročil zákon.

Jak uvedla předsedkyně úřadu Alena Vitásková v prosinci, těmto zdrojům podpora nebude vypsána, dokud ji neodsouhlasí Evropská komise. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka by se tak mělo stát mezi únorem a dubnem 2016.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se