Domů
Elektrárny v Evropě
Evropská komise ukončila první šetření dostavby JE Pakš

Evropská komise ukončila první šetření dostavby JE Pakš

Evropská komise (EK) ve čtvrtek 17. listopadu ukončila první část vyšetřování zakázky na dostavbu maďarské jaderné elektrárny Pakš. Komise uznala legitimitu maďarských argumentů, že jedinou možnou společností, která mohla dostavbu realizovat, je ruský Rosatom.

Maďarsko deklarovalo, že žádný jiný dodavatel nedokázal dostát vládnímu požadavku, aby elektrárna zůstala trvale ve státním vlastnictví. Udělení kontraktu bez výběrového řízení přímo Rosatomu je tedy dle EK v souladu s pravidly Unie pro zadávání veřejných zakázek.

Došlo tak k potvrzení slov vládního zmocněnce pro jadernou elektrárnu Pakš Attily Aszodiho,  který v září oznámil, že Maďarsko očekává dva oddělené verdikty k dostavbě jediné maďarské jaderné elektrárny. Potvrdily se také informace o časovém horizontu rozhodnutí a jeho pozitivním výsledku.

Šetření financování pokračuje i nadále

Komise však stále pokračuje ve vyšetřování způsobu financování dostavby dvou reaktorů typy VVER 1200. Předpokládaný rozpočet dostavby je 12,5 mld. euro, z čehož má 80 % financovat ruská strana a zbývajících 20 % maďarský stát, který je vlastníkem celého projektu.

Maďarsko očekává, že se s výstavbou reaktoru začne v roce 2018. První reaktor by měl být dokončen v roce 2025, druhý o rok později.

Na téma financování výstavby, provozu a následného odstavování plánovaných reaktorů bylo již v loňském roce zahájeno hloubkové šetření, které má ověřit kompatibilitu financování s tržními mechanismy. Toto šetření zatím pokračuje i nadále.

Komise prošetřuje v této souvislosti výpočet nákladů a návratnost projektu. EK zkoumá, zda jsou nastaveny takové podmínky, při kterých by se projekt mohl realizovat čistě ze soukromých zdrojů.

Další okolnost, která je Komisí prošetřována, je pokřivení tržního prostředí v Maďarsku. Nová elektrárna by se stala největším maďarským zdrojem elektrické energie a díky státní podpoře jaderné elektrárny, by mohlo dojít ke snížení konkurenceschopnosti ostatních zdrojů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.