Podle nové zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) bude významný pokles ceny solárních a větrných zdrojů z posledních let pokračovat i do budoucna. V průběhu následcích 10 let by ceny mohly klesnout o desítky procent.

Při nastavení správných regulačních rámců a politik by dle agentury IRENA mohly průměrné ceny elektřiny z fotovoltaiky klesnout do roku 2025 ve srovnání s rokem 2015 až o 59 %, v případě offshore větrných elektráren o 35 %, onshore elektráren o 26 % a koncentračních solárních elektráren o 43 %.

„Již v průběhu několika posledních let jsme byli svědky dramatického poklesu cen solárních a větrných technologií a tato zpráva ukazuje, že ceny budou nadále klesat. Nové solární a větrné zdroje jsou těmi nejlevnějšími na mnoha trzích kolem celého světa, další cenový pokles rozšíří tento trend a posílí snahy přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje.“

Adnan Z. Amin, ředitel agentury IRENA

Budoucí pokles cen bude výrazně záviset na nákladech celého systému (tj. ceny invertorů, stavebních prací, atd.), technologických inovacích a managementu. Mnoho zemí by se tak dle agentury mělo zaměřit na zavádění opatření, která mohou snížit náklady právě v těchto oblastech.

„Historicky byly náklady zmiňovány jako jedna z hlavních překážek přechodu k obnovitelným zdrojům, ale to se teď změnilo,“ dodává Adnan Z. Amin

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *