Texas: Povětrnostní podmínky, teploty nad 38 °C a úbytek výrobních kapacit vyhnaly ceny elektřiny k 9000 $/MWh

DomůElektřinaTexas: Povětrnostní podmínky, teploty nad 38 °C a úbytek výrobních kapacit vyhnaly ceny elektřiny k 9000 $/MWh

Extrémní vedra v Texasu způsobila, že ceny na spotovém trhu v jednom okamžiku vzrostly až k 9000 $/MWh. V nejkritičtější chvíli přesahovalo zatížení soustavy až 74 500 MW, čímž byl překročen rekord zatížení z loňského roku. 

Stát Texas je ve Spojených státech amerických z pohledu energetiky znám především díky vysokému podílu výroby elektřiny z větrných elektráren – výkon větrných elektráren je v porovnání se zbývajícími kapacitami přibližně čtvrtinový. Nyní je Texas terčem pozornosti ze zcela jiného důvodu.

Důvodem pozornosti je extrémní situace v soustavě, která způsobila nárůst cen na spotovém trhu až k 9000 $/MWh. Hlavním důvodem byla rekordní spotřeba elektřiny, špatné povětrnostní podmínky pro výrobu větrných elektráren a úbytek výrobních kapacit v minulých letech, který nebyl adekvátně nahrazen.

Výroba větrných elektráren v době rekordních cen elektřiny. Zdroj: Bloomberg.com

„Úbytek kapacit byl způsoben především tím, že řadu odstavených uhelných elektráren nenahradily nové plynové zdroje. Adekvátní náhrada nebyla dosud vybudována – investoři se bojí především vyšších investičních nákladů a vyšší volatility ceny zemního plynu ve srovnání s palivem pro uhelné a jaderné elektrárny“, řekl pro server Platts Campbell Faulkner,  viceprezident společnosti OTC Global Holdings.

Rekordní hodnoty zatížení byly pochopitelně spojeny s extrémními letními teplotami. Ty se v průběhu pondělí a úterý pohybovaly nad hranicí 38°C, s čímž je obvykle spojena vysoká spotřeba elektřiny v chladicích zařízeních v průmyslových objektech a domácnostech.

V průběhu současných veder se v pondělí zatížení vyšplhalo až na 74 531 MW a ceny elektřiny na vnitrodenní trhu se po 2 hodiny a 15 minut pohybovaly nad 1000 $/MWh. Ceny elektřiny se pak pohybovaly další dvě hodiny mezi 100- 1000 $/MWh.

Ceny elektřiny na trzích v Texasu. Zdroj: Bloomberg.com

V důsledku krizové situace v soustavě byl vyhlášen mimořádný stav nouze a provozovatelé elektráren byli vyzváni ke zvýšení dodávaného výkonu a spotřebitelé k úsporám. V krizových okamžicích nemohly pomoci ani větrné elektrárny, jelikož povětrnostní podmínky nebyly příznivé.

Dle dostupných informací byl v jednom okamžiku dostupný rezervní výkon ve výši pouze 2121 MW při zatížení přesahujícím 74 000 MW, což je méně než 3 % zatížení.