Po výrazném propadu cen fotovoltaických panelů ve třetím čtvrtletí loňského roku, na kterém mělo svůj podíl i značné omezení podpory pro nové elektrárny v Číne, se ceny v posledních měsících stabilizovaly a dosáhly svého dna. Ze zastavení propadu cen by podle analytika investiční banky Goldman Sachs měly těžit zejména firmy vyrábějící panely mimo Čínu.

V polovině loňského roku trhem s fotovoltaickými panely otřásl razantní krok Číny, která na konci května znenadání výrazně omezila podporu pro nové fotovoltaické elektrárny. Na překvapivý krok zareagovaly akcie největších čínských výrobců komponent pro solární elektrárny poklesem o několik desítek procent.

Výrazný přebytek produkčních kapacit na čínském trhu tak během následujících 3 měsíců stlačil ceny fotovoltaických panelů o cca 25 %.

Po výrazném propadu v třetím čtvrtletí roku 2018 se ceny FV modulů stabilizovaly. Zdroj: www.pv-magazine.com
Po výrazném propadu v třetím čtvrtletí roku 2018 se ceny FV panelů stabilizovaly. Zdroj: www.pv-magazine.com

Od loňského října se propad cen nicméně zastavil, a ty se tak za posledních 6 měsíců téměř nezměnily. Kromě cen se podle banky se má letos stabilizovat i růst instalovaného výkonu v Číně na zhruba 42 GW ročně, v globálním měřítku by nicméně měl vzrůst o 15 %.

„Vypadá to, že situace na poli globální nabídky a poptávky se zlepšuje,“ uvedl Brian Lee, analytik investiční bankovní skupiny Goldman Sachs.

Stabilní ceny pomohou zejména výrobcům mimo Čínu

Podle Leeho stabilizace cen nahrává výrobcům mimo Čínu. Například v případě americké First Solar, která plánuje představit nový model panelu, hodnoty akcií od začátku roku vzrostly o 45 %.

Podobně by ze stabilních cen a dalšího růstu poptávky po solárních panelech měla těžit i společnost Canadian Solar.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *