Domů
Obnovitelné zdroje
Bosch si v Německu zajistil pomocí PPA dohod 100 GWh/rok ze solárních elektráren bez podpory

Bosch si v Německu zajistil pomocí PPA dohod 100 GWh/rok ze solárních elektráren bez podpory

Německá technologická společnost Bosch uzavřela se třemi energetickými společnostmi dlouhodobé dohody o nákupu elektřiny (tzv. Power Purchase Agreements – PPA) v celkovém objemu 100 GWh/rok. O dodávku elektřiny se postarají německé solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 107 MW, které nečerpají investiční ani provozní podporu.

Zahraniční server Platts informoval o uzavření hned tří dlouhodobých PPA dohod mezi společností Bosch a třemi energetickými společnostmi.

První je 12letá dohoda s norskou společností Statkraft v celkovém objemu 570 GWh. Elektřina bude dodávána z bavorských solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 47 MW. Druhá dohoda s německou RWE je na období 16 let, přičemž elektřina bude dodávána z několika solárních elektráren, které budou vybudovány v jižním Německu. Celkový instalovaný výkon těchto elektráren má dosáhnout 50 MW. Poslední uzavřenou dohodou je 12letá PPA dohoda se švédskou společností Vattenfall zahrnující dodávky elektřiny z 10MW solární elektrárny instalované severně od Berlína.

Podle Platts plánuje Bosch uzavírat dlouhodobé PPA dohody i mimo Německo. Například v Mexiku již nyní Bosch pokrývá 80 % spotřeby elektřiny prostřednictvím 15leté PPA dohody s italským Enelem na dodávku 105 GWh/rok.

Trh s PPA na OZE je v Evropě zhruba čtvrtinový ve srovnání s USA

Jak vyplývá z dubnové analýzy výzkumníků z BloombergNEF, nejnižší ceny u korporátních PPA dohod na elektřinu z větrných elektráren jsou dosahovány ve Švédsku (30,5 EUR/MWh) a ze solárních elektráren ve Španělsku (35,3 EUR/MWh). Naopak nejvyšší ceny byly identifikovány u obou technologií ve Spojeném království.

Průzkum nazvaný „1H 2020 European Corporate PPA Price Survey“ z dílny BNEF kromě nejlevnějších a nejdražších evropských trhů pro PPA dohody o nákupu elektřiny z OZE ukázal, že výsledné dosahované ceny závisí zejména na instalovaném výkonu zdroje, délce kontraktu a jeho struktuře.

„Velmi široký rozsah výsledků byl obzvláště zajímavý, kdy rozdíl mezi nejlevnějšími PPA dohodami, které můžete uzavřít ve Švédsku, a nejdražšími PPA dohodami ve Spojeném království činil přes 30 eur za MWh,“ uvedla Helen Dewhurstová, analytička z BNEF a autorka zprávy.

BNEF při provedeném průzkumu dále zjistil, že kromě technologie a instalovaného výkonu zdroje má na výši ceny elektřiny z PPA dohod velký vliv tvar diagramu či délka smlouvy.

V Evropě je například s 15 až 20letým kontraktem spojená přirážka 1,5 až 2,5 EUR/MWh ve srovnání s více standardními kontrakty na 10 až 15 let. Podle BNEF je toto jeden z hlavních rozdílů mezi PPA dohodami uzavíranými v Evropě a ve Spojených státech, které jsou největším světovým trhem s PPA dohodami a kde delší kontrakty obvykle znamenají slevu.

Trh s PPA dohodami na elektřinu z OZE je celkově v Evropě zhruba čtvrtinový ve srovnání se Spojenými státy, kdy BNEF ve Spojených státech registruje dohody na celkový dodávaný výkon 40 GW a v Evropě na 9,8 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Milan Vaněček
7. srpen 2020, 10:47

To je přítomnost a budoucnost, v EU i USA: velmi nízké ceny z větrných a solárních instalací, a ceny budou dále klesat, dotace pro utility scale elektrárny již nejsou třeba.

Pavel
7. srpen 2020, 10:55

Ti Němci jsou opravdu hlupáci. A když nebude zrovna svítit tak vypnou svoje továrny? To naši průmyslníci si koupí jadernou megawatthodinu za 150 euro a Němcům vytřou zrak! Ještěže máme takovou osvícenou vládu! Bureši děkujeme!

Jan Veselý
7. srpen 2020, 12:04

Jen pro jistotu, to všechno bylo ironicky, že?

Jaroslav Studnička
7. srpen 2020, 12:35

Troufám si tvrdit, že to je stejný pán, který má hodně podobné příspěvky na Ekolist.cz...:-)

Jan Veselý
7. srpen 2020, 12:03

Když jsem několik let zpět četl o tom, že můj oblíbený vizionář v energetice dokázal svolat do velké zasedačky Microsoftu více než 100 zástupců velkých US korporací, kde jim předvedl svůj nápad s korporátními PPA a jeho lidi jim potom aktivně pomáhali s hledáním cest jak je uzavírat, netušil jsem jak rychle to bude růst. Ale je to přesně podle jeho zásad, kdy se dělají věci, které mají ekonomický smysl a spolupracuje se s efektivními institucemi, ty neefektivní a pasivní se obcházejí nebo ignorují.

Kamil Kubů
7. srpen 2020, 19:58

Doufám, že to mají zařízené tak, že jsou dráty z těch FVE natažené přímo do jejich fabriky nebo budovy a všechny ostatní ustrihli. Jestli ne, tak je to jenom trik na papíře.

Jan Veselý
7. srpen 2020, 22:52

Není. Na jedné straně tam ta elektřina vstoupí a provozovatelé drátů ji dopraví k zákazníkovi a dostanou zaplaceno. Že se ta elektřina po cestě "zamíchá" a zákazník nedostane ty samé elektrony? No, a?

Bob
8. srpen 2020, 16:59

Že se ta elektřina cestou pomíchá samozřejmě nevadí.

Jen by neměl pokrytecky tvrdit, že odebírá žádnou jinou, než solární elektřinu.

Zajímalo by mě ale, zda Bosch svoje závody napájené solární energií zavírá se západem slunce, nebo omezuje výrobu podle oblačnosti. A pokud ne, tak kdo mu v této době dodává elektřinu.

A také, zda dražší špičkovou elektřinu pak hradí v plné výši, či zda se tyto vícenáklady náhodou nerozpočítávají mezi všechny spotřebitele a ostatní tak skrytě nesponzorují Bosch.

Emil
8. srpen 2020, 19:17

Bobe, tyto PPA kontrakty fungují buď tak, že odběratel jimi pokrývá jen část svojí spotřeby v době kdy vyrábějí, nebo může nakoupit klidně 100% svojí předpokládané spotřeby a tvářit se, že je 100% OZE, ve skutečnosti ale pak výrobce prodá svoji elektřinu na spotovém trhu, odběratel nakoupí v daném čase jiné množství elektřiny na spotovém trhu a pak si mezi sebou vyrovnají rozdíl v ceně.

Bob
8. srpen 2020, 17:00

má tam být: že neodebírá žádnou jinou...

Kamil Kubů
8. srpen 2020, 21:24

Inu, jak si myslel, je to jen účetní trik. Je to stejné jako se holedbat svým veganstvim s pusou plnou rumpsteaku.

Milan Vaněček
8. srpen 2020, 22:03

Dukovany II taky mohou uzavřít PPA že budou dodávat elektřinu za 35 či 40 EUR/MWh s nějakou českou nebo německou firmou ....????

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se