Domů
Elektrárny ve světě
Koncept plovoucí elektrárny na LNG je v souladu s normami

Koncept plovoucí elektrárny na LNG je v souladu s normami

Uznávaná mezinárodní certifikační agentura DNV GL potvrdila, že koncept plovoucí elektrárny na zkapalněný zemní plyn (LNG), který představila společnost IHI Corporation, je v souladu s energetickými a plynárenskými standardy.

Koncept tzv. floating LNG power station (FLPS) v sobě kombinuje plovoucí úložiště LNG, zplyňovací jednotku i samotnou elektrárnu na zemní plyn. Využití nalezne v lokalitách, kde buď vybudování pevninské infrastruktury není možné, nebo není ekonomicky výhodné.

Zařízení typu FLPS zapadají do současného trendu v energetice, kterým je decentralizace výroby a její flexibilita. Plovoucí elektrárny na zemní plyn tak mohou rozšířit energetický mix přímořských států a díky rostoucí nabídce dodavatelů LNG také omezit svou palivovou závislost.

Elektrárna vydrží 25 let na moři

FLPS je kombinací LNG terminálu, oproti kterému má navíc ještě plynové zásobníky a paroplynovou elektrárnu. Vyvedení výkonu z elektrárnu je řešeno pomocí vysokonapěťových podmořských kabelů. Konstrukce elektrárny je navržena tak, aby vydržela 25 let provozu na mořské hladině. Za konceptem plovoucí elektrárny, který byl posuzován ze strany DNV GL, stojí japonská strojírenská společnost IHI Corporation.

„Jsme potěšeni, že jsme se mohli společně s IHI podílet na projektu tohoto typu. Jedná se o technologický pokrok, který může zajistit naplňování energetických potřeb po celém světě. Plovoucí elektrárna má potenciálně velmi různorodé využití a to jak krátkodobé, tak dlouhodobé. FLPS navýší flexibilitu energetického mixu, kdekoliv bude instalována,“ prohlásil viceprezident DNV GL Conn Fagan, který zastřešuje projekty v oblasti offshore plynárenství.

Řešení japonského problému?

Koncept IHI Corpotation není pionýrským počinem v oblasti plovoucích elektráren. Již na podzim roku 2014 představily své řešení plovoucí elektrárny na LNG společnosti Siemens a Sevan Marine. Jejich návrh vznikl v reakci na katastrofální zemětřesení doprovázené vlnou tsunami z března 2011.

Návrhu se dostalo kladného přijetí ze strany japonského ministerstva půdy, infrastruktury, dopravy a turismu. V hornatém a hustě obydleném Japonsku je totiž jen velmi málo míst, které neohrožuje zemětřesení či tsunami a současně nejsou v sousedství aglomerací. Zatímco na otevřeném moři s hloubkou větší než 50 metrů, kde nemají tsunami ani zemětřesení destruktivní účinky, je prostoru pro umístění elektrárny dostatek.

Více podrobností o tomto konceptu 700 MW elektrárny naleznete zde.

Zdroj úvodního obrázku: www.dnvgl.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se