Domů
Jaderné elektrárny
Jihokorejská skupina SK Group investuje do společnosti TerraPower
Zdroj terrapower.com
Zdroj: Terrapower

Jihokorejská skupina SK Group investuje do společnosti TerraPower

SK Inc a SK Innovation, společnosti patřící do skupiny SK Group, druhého největšího korejského konglomerátu, investovaly 250 milionů USD (zhruba 6 mld. Kč) do americké společnosti TerraPower, která se zabývá jadernými inovacemi. Investice společnosti SK je součástí aktuální akvizice soukromého kapitálu, díky němuž bylo do společnosti TerraPower investováno nejméně 750 milionů USD (zhruba 18 mld. Kč).

Stavební schéma reaktoru Natrium. Zdroj: TerraPower

V květnu letošního roku podepsala skupina SK Group se společností TerraPower memorandum o porozumění na společném vývoji "technologií nové generace" potřebných pro malé modulární reaktory (SMR).

Transformace energetiky k uhlíkové neutralitě

Společnost SK nyní oznámila, že po ročním hledání možností partnerství, které by podpořilo její závazek přispět k dosažení globálního cíle snižování uhlíkových emisí, investuje do společnosti TerraPower 250 milionů USD.

Na získávání finančních prostředků, které podle společnosti TerraPower tvoří jeden z dosud největších fondů pro pokročilé jaderné technologie, se podílely společnosti SK Inc a SK Innovation a zakladatel společnosti TerraPower, Bill Gates. Finanční prostředky budou čerpat také od dalších investorů.

Nejnovější koncept SMR Natrium od společnosti TerraPower. Zdroj: TerraPower

"Uzavřením investice ve výši 250 milionů USD se společnost SK stala velkým akcionářem společnosti TerraPower," tvrdí SK. "Kapitálová investice umožní společnosti SK připojit se k projektům komercializace jaderných reaktorů společnosti TerraPower v Koreji a jihovýchodní Asii, dodávat bezuhlíkovou energii a stát se leaderem transformace k uhlíkové neutralitě."

V roce 2021 se SK zavázala snížit své emise uhlíku o 200 milionů tun do roku 2030 a vyzdvihla SMR jako konkurenceschopný, bezpečný a bezuhlíkový zdroj energie.

Investice zaměřené na inovativní technologie

SK Inc je holdingová společnost skupiny SK Group se specializací na investiční aktivity. Mezi její strategické investiční oblasti patří pokročilé materiály, biofarmaka, zelená energie a digitální technologie. SK Innovation je zprostředkující holdingová společnost SK Group v oblasti energetiky, petrochemie, maziv, průzkumu a těžby, baterií pro elektromobilitu, informatiky a elektroniky. Zahrnuje osm významných dceřiných společností.

SMR Natrium s možností akumulace energie. Zdroj: TerraPower

"SK hodlá posílit synergie se společností TerraPower tím, že spojí inovativní jadernou technologii nové generace a výrobní kapacity společnosti TerraPower pro terapeutické radioizotopy s různorodým portfoliem SK v oblasti energetiky a biotechnologií," uvedla SK.

Sedmiletý grant od amerického ministerstva energetiky

Americké ministerstvo energetiky vybralo TerraPower jako součást programu ARDP (Advanced Reactor Demonstration Program), díky čemuž společnost obdržela finanční prostředky na sedmiletý projekt testování, licencování a výstavbu pokročilého reaktoru. TerraPower si vybrala oblast Kemmerer ve Wyomingu jako preferovanou lokalitu pro realizaci demonstračního projektu jaderné elektrárny Natrium, která bude mít rychlý reaktor chlazený sodíkem o výkonu 345 MWe se systémem skladování energie na bázi roztavených solí. Technologie skladování může v případě potřeby dočasně navýšit výkon systému na 500 MWe, což elektrárně umožní sledovat denní změny elektrického zatížení a bezproblémově se integrovat do energetického mixu s fluktuujícími obnovitelnými zdroji.

TerraPower poznamenala, že grant ARDP vyžaduje spoluúčast ve výši 50 % nákladů na projekt, a to až do výše 2 miliard USD.

Seznam SMR projektů podle IAEA zdroj: IAEA

Zdravotnický program TerraPower Isotopes (TPI) podporuje boj proti rakovině prostřednictvím rozvoje nové generace radioizotopů. TPI má jedinečný přístup k aktiniu-225 a pracuje na poskytování tohoto izotopu farmaceutické komunitě pro vývoj léků zaměřených na rakovinu a její léčbu.

"Společnost TerraPower je odhodlána řešit některé z nejtěžších výzev, kterým čelí tato generace, prostřednictvím inovací," řekl prezident společnosti TerraPower, Chris Levesque. "Ať už jde o řešení klimatických změn pomocí pokročilé jaderné energie bez emisí uhlíku nebo o boj proti rakovině pomocí jaderných izotopů, náš tým zavádí technologická řešení a investoři po celém světě si toho všímají."

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
20. srpen 2022, 10:20

Preco mam mylnu predstavu, ze SMR by mala byt velkosti lodneho kontajneru a nie futbaloveho ihriska?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se