Domů
Elektrárny ve světě
Mezinárodní agentura pro atomovou energii slaví 60 let

Mezinárodní agentura pro atomovou energii slaví 60 let

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) si v tomto roce připomíná již 60 let od svého založení. Ve dnech 26. až 30. září proběhla v duchu tohoto jubilea již 60. generální konference této mezinárodní organizace. Letošní ročník byl doplněn o několik slavnostních událostí.

Statut Mezinárodní agentury pro atomovou bezpečnost byl schválen 23. října 1956 a vstoupil v platnost 29. července následujícího roku. Tato nezávislá mezivládní organizace v systému OSN si od počátku své existence klade za cíl urychlit a rozšířit mírové využit atomové energie. Nejde tedy pouze o využití pro účely energetiky, ale také zdravotnictví, výzkum a jiné aplikace. Agentura se dále zavazuje, že bude přísně kontrolovat, aby nedošlo ke zneužití této pomoci pro vojenské účely. Bývalé Československo bylo členem MAAE hned od jejího vzniku v roce 1957, Česká republika se oficiálním členem stala v roce 1993. Aktuální počet členů je 171.

„Energie je hnacím motorem pokroku. Přes 1,1 miliardy lidí po celém světě stále nemá přístup k elektrické energii a je tak pochopitelné, že v nejbližších desetiletí bude pro podporu ekonomického růstu potřeba enormní zvýšení výroby elektrické energie. Jaderná energetika je jednou z technologií s nejmenší uhlíkovou stopou. Mnoho zemí věří, že právě jaderná energetika jim může zajistit bezpečný, spolehlivý energetický zdroj a současně snížit emise skleníkových plynů. Naše agentura aktivně podporuje země, které se zajímají o využívání jaderné energie tak, aby ji mohli využívat jako bezpečný a udržitelný zdroj,“ zaznělo v úvodním slově Yukiya Amana, generálního ředitele IAEA.

 60. generální konference MAAE

První generální konference MAAE proběhla mezi 1. a 23. říjnem roku 1957. Generální konference je vrcholným řídícím orgánem IAEA tvořeným všemi členskými státy. Schází se jednou ročně. Schvaluje program a rozpočet IAEA, generálního ředitele IAEA a přijímá nové členy. Letošní konference proběhla v posledních zářijových dnech ve Vídni, i za účasti české delegace v čele s Danou Drábovou, předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Oproti předchozím rokům byla letošní generální konference doplněna o řadu vzpomínkových akcí. Na úvod byla uspořádána slavnostní recepce v císařském paláci Hofburg. Během standardní části zasedání byla mimo jiné probírána témata, která jsme již shrnuli v předchozím článku.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.