Moderní energetika je založena na elektrifikaci, tvrdí IEA
Potenciál elektrifikace je obrovský, a to nejen pro průmysl, ale i v oblasti vytápění. Evropská unie se musí v důsledku energetické krize zaměřit na zvyšování své energetické nezávislosti a efektivity. Na agendě nového eurokomisaře pro energetiku, Dana Jorgensena, je i „Electrification Action Plan", který má za cíl odstranit klíčové legislativní překážky a tím urychlit přechod k elektrifikaci. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve svém investičním plánu ze září 2024 počítá s výrazným růstem investic do elektrifikace teplárenství i průmyslu, přičemž do roku 2040 by měly tyto investice překročit 150 miliard korun. Studie Teplárenského sdružení ČR pak naznačuje, že do stejného roku by tepelná čerpadla mohla pokrývat až třetinu výroby tepla. Dle Mezinárodní energetické agentury (IEA) bude v následujících letech význam elektrifikace růst celosvětově a stane se tak jedním z hlavních hybatelů dekarbonizace. To s sebou samozřejmě nese požadavky na zvyšování produkčních kapacit elektřiny, avšak nikoliv z fosilních zdrojů nýbrž pomocí technologií jako fotovoltaika a větrné elektrárny, uvádí IEA ve svém World Energy Outlook 2024.
Elektrifikace výrazně zvyšuje účinnost v řadě oblastí – například tepelné čerpadlo může z každé jednotky vložené energie vytvořit až pětinásobek, zatímco elektrická vozidla dosahují trojnásobné účinnosti oproti těm na fosilní paliva. Průmyslové podniky mají navíc možnost využít odpadní teplo k produkci páry. Nicméně rozvoj elektrifikace v Česku byl zatím brzděn relativně nízkými cenami plynu. Elektřina zde totiž stojí přibližně dvakrát až třikrát více než plyn, jehož cena bývá stanovena podle plynových elektráren, které pokrývají poptávku zhruba 60 % času. Levný plyn tak dlouhodobě snižoval motivaci k investicím do efektivnějších technologií.
Na denním trhu se ceny elektřiny pohybují velmi proměnlivě – od záporných hodnot až po několikanásobek běžné ceny. Negativní ceny jsou důsledkem nevyrovnané nabídky obnovitelných zdrojů, které poskytují levnou a čistou energii, ale s kolísavou výrobou. Tyto výkyvy mohou představovat příležitosti pro velké průmyslové a teplárenské spotřebitele, kteří dokážou reagovat na změny cen flexibilně.
Přebytečná levná elektřina, kterou lze těžko spotřebovat v době špičkové výroby, by mohla najít uplatnění v energeticky náročných odvětvích, jako je potravinářský průmysl, papírenství nebo petrochemie. Výhodou je také lepší využití již vybudovaných obnovitelných zdrojů, což snižuje emise a optimalizuje využití existující infrastruktury. Podle analýzy McKinsey & Company je v Německu cena elektřiny více než 20 % času nižší než plyn s povolenkou CO2, což činí elektřinu přitažlivější pro přímou spotřebu. Tento trend bude pravděpodobně v následujících letech růst.
Elektrifikace tepla by mohla být přínosem i pro průmyslové solární instalace, které se dnes obvykle navrhují tak, aby odpovídaly maximálnímu odběru ze sítě. Při elektrifikaci tepla by podniky mohly instalovat větší solární panely a nadprodukci energie během špičky využít k ohřevu vody nebo jejímu uložení do zásobníků. Předimenzovaná solární pole by tak mohla významně přispět k energetickým úsporám a k návratnosti investic do fotovoltaiky.
Menší a střední podniky si však často nejsou plně vědomy výhod elektrifikace a nedostatky v evidenci odpadního tepla spolu s konzervativním přístupem brzdí rychlejší rozvoj této perspektivní technologie. Moderní přístupy k elektrifikaci, včetně využití velkých tepelných čerpadel, elektrodových kotlů či plasmových hořáků budou diskutovány na mezinárodní konferenci Průmyslová tepelná čerpadla: Elektrifikace začíná zde, která se uskuteční 27. a 28. listopadu v pražském O2 Universum.
Na konferenci vystoupí světově uznávaní řečníci včetně předních představitelů Evropské komise, průmyslu, businessu či vědy i výzkumu. Na programu jsou mimo přednášek i panelové diskuze či expertní workshopy pro technické specialisty. V našich podmínkách se jedná o skutečně ojedinělou akci, která zasazuje moderní energetiku do celoevropského kontextu.
Více informací a registrace na www.exergie.cz
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se