Domů
Elektřina
Na dnešní valnou hromadu ČEZ dorazí i zástupci Ministerstva financí, přes které stát drží majoritní podíl

Na dnešní valnou hromadu ČEZ dorazí i zástupci Ministerstva financí, přes které stát drží majoritní podíl

Elektřina
Bez komentáře
30. listopad 2018, 09:49
ČTK

Dnešní valná hromada energetické společnosti ČEZ bude usnášeníschopná, a bude tak moci přijímat nejrůznější rozhodnutí. Vyplývá to z vyjádření ministerstva financí, přes které stát vlastní 70 procent akcií firmy, na dotaz ČTK. V posledních dnech některá média spekulovala, že by mohlo ministerstvo svou neúčastí rozhodování valné hromady fakticky znemožnit.

„Můžeme potvrdit, že se zástupci ministerstva financí valné hromady zúčastní,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení resortu.

Dosud byly všechny valné hromady ČEZ usnášeníschopné. Pouze jednou v roce 2001 se zástupce majoritního vlastníka opozdil a zhruba 30 minut se čekalo, ale valná hromada se poté řádně uskutečnila.

Valná hromada energetické společnosti ČEZ se dnes poprvé koná na popud minoritního akcionáře. Iniciovali ji menšinoví vlastníci sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra.

Tématem jednání, které začíná v 11:00, má mimo jiné být strategie firmy nebo opční program, který mohou manažeři ČEZ využít na nákup akcií společnosti. V obou záležitostech navrhují minoritní akcionáři změnu stanov společnosti.

Ilustrační foto

Některé další navrhované body týkající se opčního programu firma na pořad jednání akcionářů nezařadila.

„Skupina ČEZ přijala všechny body, které právně mohla, a ty jsou na program valné hromady zařazeny,“ uvedl už dříve mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle Šnobra vedení ČEZ nezařazením části požadavků minoritních akcionářů program valné hromady znepřehlednilo a zůstalo z něj torzo.

Dalším zařazeným bodem valné hromady jsou případné změny v dozorčí radě firmy. Vládní výbor pro personální nominace už v červenci schválil nominaci do rady pro šéfa výboru pro audit ČEZ Jana Vaněčka, který má podle médií podporu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Lidové noviny (LN) dnes uvedly, že podle dvou zdrojů blízkých premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vedení energetické skupiny však Vaněček do rady dosazen nebude.

„Babiš s Filipem v průběhu tohoto týdne domluvili, že k takovému kroku nyní raději nepřistoupí. Měli obavu, aby Vaněčkovo zvolení do dozorčí rady nevypadalo jako ‚trafikářská‘ odměna za to, že poslanci KSČM před týdnem nezvedli ruku proti Babišovu kabinetu při hlasování sněmovny o nedůvěře vládě,“ uvedl dnes list.

Babiš s Filipem se podle LN nezalekli jen negativního marketingového dopadu.

„Velmi pravděpodobně v nich obavu vzbudila i nedávná historie. V roce 2013 exposlanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř putovali do vazby kvůli podezření, že výměnou za postoj ve Sněmovně získali funkce ve státních podnicích – aby později soudy tuto kauzu smetly ze stolu,“ dodal dnes deník.

Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Osm jich nominuje stát, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Podle některých médií po červnových personálních změnách ovládl dozorčí radu svými nominanty premiér Babiš, který v minulosti několikrát kritizoval současné vedení společnosti. Dozorčí rada mimo jiné volí a odvolává členy představenstva ČEZ.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Proč si stát nevzal na dividendách ČEZ víc, mi hlava nebere. Lidem by to pomohlo, myslí si akcionář
29. červen 2022, 21:18
VW: Baterie pro elektroauta jsou větší problém, než zákaz spalovacích motorů
29. červen 2022, 19:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se