Největší britská uhelná elektrárna Drax už spaluje ze 70 % biomasu
Největší britská uhelná elektrárna Drax, která od roku 2013 postupně přechází z uhlí na biomasu, spalovala v prvním pololetí letošního roku biomasu již ze 70 %. Vloni touto dobou to přitom bylo zhruba 37 %. Výroba elektřiny z uhlí se v elektrárně Drax v první polovině roku 2016 meziročně snížila o 61 % na 3,4 TWh.
Přechod největší britské uhelné elektrárny Drax, která je díky instalovanému výkonu téměř 4 GW zároven největší britskou elektrárnou, na spalování biomasy je důsledkem plánu Velké Británie na uzavření všech uhelných elektráren do roku 2025.
Po dokončení konverze třetího z šesti bloků z uhlí na biomasu nyní představuje biomasa u elektrárny Drax dominantní palivo. Zatímco podíl výroby elektřiny z biomasy v prvním pololetí letošního roku u této elektrárny meziročně vzrostl z 37 % na 70 %, výroba z uhlí klesla z 8,8 na 3,4 TWh, tedy o 61 %.
Vyšetřování podpory Evropskou komisí
Spojené království schválilo provozní podporu projektu konverze třetího bloku elektrárny Drax z uhlí na biomasu formou Contract for Difference v dubnu minulého roku. Nově upravený blok má spalováním dřevěných pelet ročně vyrobit až 3,6 TWh elektřiny.
Podle předběžných odhadů má být blok s výkonem 645 MW v provozu do roku 2027. Roční množství potřebných pelet, které budou dodávány zejména ze Spojených států či zemí Jižní Ameriky, se má pohybovat okolo 2,4 milionů tun.
Evropská komise zahájila začátkem ledna vyšetřování navrženého schématu podpory pro konverzi uvedeného bloku elektrárny Drax na biomasu. Podle předběžné analýzy se Evropská komise domnívá, že by předpokládaná ekonomická výkonnost elektrárny mohla být podhodnocena.
Podporu formou Contract for Difference schválila pro podobný projekt Evropská komise v prosinci 2015 v případě uhelné elektrárny Lynemouth. Na základě tohoto kontraktu bude elektrárně doplácen rozdíl mezi smluvně stanovenou cenou elektřiny (tzv. strike price) a referenční cenou elektřiny na trhu, stanovenou jako průměr tržní ceny elektřiny na britském trhu.
Krátce po odsouhlasení podpory koupil od RWE tuto elektrárny Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH).
Zdroj úvodní fotografie: www.power-technology.cz
Mohlo by vás zajímat:
Nejsem si vůbec jistý, jestli spalování biomasy (peletek) dovážených přes moře, navíc třeba původem z jihoamerických pralesů, může být ekologické. A o možnostech takto snižovat emise bych dost pochyboval. Podle mě by se biomasa měla využívat decentralizovaně a v místech jejího vzniku. Navíc spíše s využitím odpadu ze zemědělství a lesnictví a navazujícího průmyslu. Myslím, že je to stejně problematické opatření, jako je využití biopaliv produkovaných místo potravin a na plantážích vzniklých vypalováním tropických pralesů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se