Domů
Elektřina
Poškozené vedení mezi Francií a Británií znamená pro obě země vážnou nepříjemnost

Poškozené vedení mezi Francií a Británií znamená pro obě země vážnou nepříjemnost

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid včera potvrdil, že podmořské kabelové vedení propojující elektrizační soustavu Velké Británie a Francie bylo poškozeno při bouři Angus před více než týdnem. Poškozeny byly čtyři z celkem osmi kabelů, díky čemuž bude toto propojení do konce února fungovat pouze na polovinu ze své 2GW přenosové kapacity.

Úbytek využitelného výkonu v soustavě Velké Británie, který odpovídá ztrátě jednoho jaderného bloku, tak ještě zvýší tlak na britskou elektrizační soustavu, která bojuje s nedostatkem dostupného výkonu z důvodu uzavírání uhelných elektráren.

National Grid vyšetřuje, zda byl incident způsoben kotvou shozenou lodí při bouři Angus. Takové události jsou velmi neobvyklé, jelikož podmořské kabely jsou částečně uloženy v mořském dně. Nyní vyvstávají otázky ohledně spolehlivosti kabelových propojení Británie s kontinentální Evropou a Irskem, která obvykle zajišťují okolo 7 % dodávek elektřiny Velké Británie.

Výkonový přebytek na hraně již před porušením propojení

National Grid uvedl, že zůstává přesvědčen, že Velká Británie bude disponovat dostatečným výkonem k pokrytí zimní poptávky navzdory porušení propojení s Francií. Analytici ovšem dodávají, že se zvyšuje pravděpodobnost, že se Británie neobejde bez dodávky z drahých elektráren připravených ve výkonové záloze. Využívání těchto převážně uhelných elektráren bude pro National Grid znamenat nezanedbatelné navýšení nákladů.

Přebytek dostupného výkonu nad maximální poptávkou se tuto zimu očekával v blízkosti rekordního minima již před částečnou ztrátou přenosové kapacity z Francie. Její další snížení tak vyvíjí vyšší tlak na ceny elektrické energie v Británii, které v posledních měsících stoupaly z důvodu chladného počasí a odstávek jaderných elektráren ve Francii.

Špatná zpráva i pro Francii

Poškození podmořského propojení je špatnou zprávou také pro Francii, která kvůli výše zmíněným odstávkám čelí rovněž sníženému dostupnému výkonu ve své soustavě. Ceny elektřiny ve Francii tak v říjnu dosáhly na svá 4letá maxima. Ačkoliv je země galského kohouta obvykle vývozcem elektrické energie do Velké Británie, v posledních týdnech toky elektřiny míří v opačném směru častěji, než je obvyklé.

Autor úvodní fotografie: Julie Missbutterflies

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.