Domů
Elektřina
Poškozené vedení mezi Francií a Británií znamená pro obě země vážnou nepříjemnost

Poškozené vedení mezi Francií a Británií znamená pro obě země vážnou nepříjemnost

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid včera potvrdil, že podmořské kabelové vedení propojující elektrizační soustavu Velké Británie a Francie bylo poškozeno při bouři Angus před více než týdnem. Poškozeny byly čtyři z celkem osmi kabelů, díky čemuž bude toto propojení do konce února fungovat pouze na polovinu ze své 2GW přenosové kapacity.

Úbytek využitelného výkonu v soustavě Velké Británie, který odpovídá ztrátě jednoho jaderného bloku, tak ještě zvýší tlak na britskou elektrizační soustavu, která bojuje s nedostatkem dostupného výkonu z důvodu uzavírání uhelných elektráren.

National Grid vyšetřuje, zda byl incident způsoben kotvou shozenou lodí při bouři Angus. Takové události jsou velmi neobvyklé, jelikož podmořské kabely jsou částečně uloženy v mořském dně. Nyní vyvstávají otázky ohledně spolehlivosti kabelových propojení Británie s kontinentální Evropou a Irskem, která obvykle zajišťují okolo 7 % dodávek elektřiny Velké Británie.

Výkonový přebytek na hraně již před porušením propojení

National Grid uvedl, že zůstává přesvědčen, že Velká Británie bude disponovat dostatečným výkonem k pokrytí zimní poptávky navzdory porušení propojení s Francií. Analytici ovšem dodávají, že se zvyšuje pravděpodobnost, že se Británie neobejde bez dodávky z drahých elektráren připravených ve výkonové záloze. Využívání těchto převážně uhelných elektráren bude pro National Grid znamenat nezanedbatelné navýšení nákladů.

Přebytek dostupného výkonu nad maximální poptávkou se tuto zimu očekával v blízkosti rekordního minima již před částečnou ztrátou přenosové kapacity z Francie. Její další snížení tak vyvíjí vyšší tlak na ceny elektrické energie v Británii, které v posledních měsících stoupaly z důvodu chladného počasí a odstávek jaderných elektráren ve Francii.

Špatná zpráva i pro Francii

Poškození podmořského propojení je špatnou zprávou také pro Francii, která kvůli výše zmíněným odstávkám čelí rovněž sníženému dostupnému výkonu ve své soustavě. Ceny elektřiny ve Francii tak v říjnu dosáhly na svá 4letá maxima. Ačkoliv je země galského kohouta obvykle vývozcem elektrické energie do Velké Británie, v posledních týdnech toky elektřiny míří v opačném směru častěji, než je obvyklé.

Autor úvodní fotografie: Julie Missbutterflies

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se