Domů
Elektřina
Senát schválil atomový zákon, má pomoci stavbě nových bloků
Jaderná elektrárna Temelín

Senát schválil atomový zákon, má pomoci stavbě nových bloků

Elektřina
9 komentářů
14. červenec 2016, 16:57
ČTK

Senát schválil nový atomový zákon. Od příštího roku nahradí dosavadní, už zastaralou úpravu z roku 1997 a také transponuje nové evropské směrnice. Zpřesňuje technické požadavky a procesní pravidla pro provoz stávajících a spouštění nových bloků jaderných elektráren. Zpřesněním technických požadavků i úpravou procesních pravidel napomůže podle vlády státní správě daleko efektivněji usměrňovat kroky při umisťování, výstavbě, uvádění do provozu a provozu nových bloků jaderných elektráren.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) senátorům řekl, že dosavadní atomový zákon zůstane v planosti jen dočasně a bude ve zbytkové podobě řešit jen odpovědnost za jadernou škodu do doby, než bude platit nová úprava. V reakci na rozpravu senátorů také řekl, že podle jeho názoru není možné postavit žádné úložiště jaderného odpadu bez souhlasu dotčených obcí.

Nový zákon mimo jiné stanovuje, co jsou to citlivé činnosti podle zákona o ochraně utajovaných skutečností. Osoby, které budou tyto citlivé záležitosti související s jadernou energií vykonávat, budou potřebovat bezpečnostní prověrku.

Vláda uvádí, že Národní bezpečnostní úřad bude muset nově prověřit nejméně 2700 lidí. Tuto zátěž však podle vlády ve svém současném složení nezvládne, proto bude muset přijmout asi devět nových zaměstnanců. Vedle těchto nákladů by nový atomový zákon další náklady pro státní rozpočet podle vlády už přinést neměl.

 

Ilustrační foto

Na základě návrhu, se kterým přišli poslanci, zvyšuje nový zákon zákon proti původnímu návrhu jednorázový příspěvek obcím z jaderného účtu za to, že v jejich katastru bylo stanoveno chráněné území pro ukládání jaderného odpadu do podzemí. Vláda navrhla původně 30 milionů korun, poslanci schválili částku až 50 milionů korun.

Snížení poplatku za jaderný odpad

Poslanci stejně tak schválili naopak snížení pravidelného poplatku za jaderný odpad z jaderných elektráren. Poplatek se má vypočítat jako sazba násobená množstvím vyrobené elektřiny v megawatthodinách. Vláda původně navrhla, aby sazba činila až 80 korun za megawatthodinu, Sněmovna sazbu ale stanovila přesně na 55 korun.

Nad výší tohoto poplatku se pozastavila senátorka Jitka Seitlová (za SZ). Podle ní není tento poplatek podložen žádným rozpočet a panuje obava, že nemůže stačit na vybudování hlubinného úložiště. Na jaderném účtu také podle ní není dostatek peněz na likvidaci vysloužilých jaderných bloků. Tyto obavy ale odmítl Jan Horník (STAN), který řekl, že podle údajů ministerstva průmyslu se časem podaří potřebné peníze shromáždit. Také podle Mládka by měla být rezerva na likvidaci bloků dostatečná.

Někteří vědci už při projednávání ve Sněmovně projevili obavy, že jim nový zákon ztíží nebo znemožní jejich činnost. Státní úřad pro jadernou bezpečnost to ale odmítl. Sněmovna při závěrečném hlasování také odmítla poslanecké pozměňovací návrhy, které vycházely vědcům vstříc.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
15. červenec 2016, 09:55

opět privatizace zisků pro některé a socializace ztrát (nákladů na likvidaci JE a trvalé úložiště). Zvýšení poplatku o 10% zatímco naklady za posledních dvacet let narostly několikanásobně je vítězství jaderné loby a prohrou našich dětí které to budou muset zaplatit. Přitom náklady jsou známé spočítalo je Švédsko, Švýcarsko, Německo i E U.

energetik
15. červenec 2016, 11:45

Cože? Jaké další náklady pro státní rozpočet, tedy dotace? Ať si to atomteroristé platí ze "svého" jaderného účtu, mne na nesmyslná a absurdní ale nově zákonem povinná školení a certifikace na montáž OZE také nikdo nepřispěl.

Pavel
15. červenec 2016, 22:02

Privatizace zisků a socializace ztrát se v oblasti energetiky děje jen a pouze prostřednictvím oze parodií na elektrárny. Ročně to činí 40 miliard korun. JE si musí na svou budoucí likvidaci vydělat, na rozdíl od tzv. oze.

Milan Vaněček
15. červenec 2016, 22:49

Jen pár nesouhlasných i souhlasných poznámek:

Vaše slova "OZE jako parodie na elektrárny" jsou stejná hloupost jako když nastoupila prvá PC a "experti" je brali jako hračky a parodie na skutečné počítače

Souhlas že těch 40 miliard ročně ( největší příjemci jsou ČEZ a Agrofert) je jeden z největších tunelů v ČŘ a měl by být vyšetřen policií ČR a ukončen rozsudky nad těmi kteří tuto škodu zavinili

Při poplatku 55 Kč z vyrobené MWh si na budoucí likvidaci naše JE nemohou vydělat

Pavel
19. červenec 2016, 20:10

A to jste si vycucal z kterého prstu, že PC byly brány jako hračky? Mimochodem, nějak jsem si nevšim, že by PC v době vzniku někdo každoročně dotoval miliardami korun nebo eur. To, že oze jsou jen parodie na elektrárny je bez debat. Bez dotací jsou nekonkurenceschopné, bez záloh ve formě uhelných a plynových elektráren (JE se alespoň v Německu odsatvují) a tedy s emisemi, a bez bilionů vložených do výstavby tisíců kilometrů nových vedení a akumulačních kapacit, je neudržitelná energetická síť. Největší tunel to je bezesporu, a to díky té zrůdnosti opsané bursíkem od německého tělocvikáře a prosazené v paralamentu komouši a socany, které se říká zákon č. 180/2005 o podpoře obnovitelných zdrojů. ŽE alespoň část té gigantické sumy nekončí na kontech komunistických zlodějů, zelených diletantů a jiných podezřelých exitencí kontech na Kypru, ale ve firmě, jejíž část vlastní stát lze považovat za štěstí. Samozřejmě souhlasím, že bursík a paroubkova vláda (tedy ti, kteří na tomto megatunelu nesou lví podíl) měli už dávno sedět. Alespoň se však ukázalo, že představa zelených vylízanců tedy, že velkou energetiku (hlavně JE) lze nahradit malými decentralizovanými takzvaně obnovitelnými zdroji je šílený nesmysl a zrůdnost. Ani za těchto gigantických nákladů se to nedaří a nedaří se to ani v německu, přičemž v německu to dopadlo ještě mnohem hůře než u nás (tam roční náklady na podporu oze parodií představují 20 miliard eur), přičemž většina zdrojů jsou velké příbřežní parky (takže jaká decentralizace) zálohované uhelnými elektrárnami.

Na svou budoucí likvidaci si JE samozřejmě vydělají na rozdíl, od oze parodií, která nic takového ani nemusí dělat.

Milan Vaněček
19. červenec 2016, 23:15

Parodie na elektrárnu je zařízeni které využívá jen cca 2% energie z paliva a předevší generuje radioaktivní odpad. Žádné takové zařízení by nebylo možno postavit ze soukromých zdrojů, pouze za obrovských státních dotací...

Naopak spolehlivé bezpečné zařízení vyrábějíci čistou elektřinu bez potřeby paliva se nazývá - pane Pavle, uhádnete to?

nikdo
20. červenec 2016, 14:47

Zadne takove zarizeni neexistuje slunce spotrebovava vodik a o bezpecnosti se da take pochybovat staci vetsi solarni erupce a moderni civilizace se octne v stredoveku.

Ktere zarizeni vyrabi nejvice odpadniho tepla na vyrobenou kwh?

energetik
16. červenec 2016, 18:33

40 miliard jsou náklady a většina z toho jde ČEZké státní mafii která tyto zákony napsala a odsouhlasila. A navíc když se přičtou zisky (několikanásobné zdanění, absurdní poplatky, sociální atd...) tak je stát v plusu. I OTE za rok 2014 hlásilo přebytek 8 miliard. Ale zdaněné státní poplatky vybírané pod záminkou podpory OZE klesnout nemůžou, protože jsou zastropované shora i zdola. I kdyby OZE za celý rok nic nevyrobili poplatky se budou vybírat stále a ještě si připlatíme za dražší silovku z jádrofosílií a také systémové služby.

Nové FVE a větrníky se v ČEZku staví již od 1.1.2014 bez dotací a se sankcemi na rozdíl od chystaných nových jaderných ekonomických a ekologických šíleností které nevydělají ani s prolobovanými zákony na svou likvidaci a bezpečností školení svých zaměstnanců.

Pavel
19. červenec 2016, 20:14

viz výše sranda energetiku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se