Skupina Solar Global staví v Prakšicích na Uherskohradišťsku bateriové úložiště pro nadbytečnou energii z distribučních soustav a jakýchkoli zdrojů elektrické energie jako například fotovoltaické elektrárny nebo turbíny. Systém bude mít výkon jeden megawatt a elektrická energie, která v něm bude akumulovaná, bude využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii. ČTK to dnes sdělili zástupci firmy.

Úložiště se bude skládat z jednoho kontejneru s lithium-iontovými bateriemi a v provozu má být koncem letošního roku. Náklady na jeho vybudování činí podle firmy zhruba 20 milionů korun.

„Vysokokapacitní bateriové systémy zrychlí v České republice rozvoj obnovitelných a alternativních zdrojů energie v domácnostech a firmách. Instalace takových zdrojů totiž nebude limitována kapacitou páteřní nebo regionální přenosové soustavy,“ uvedl k výhodám budovaného systému jeden z majitelů skupiny Vítězslav Skopal.

Podle něj akumulace energie v úložišti sníží zatížení přenosových soustav, eliminuje kritické stavy sítě a umožní efektivnější využití energie z nekonvenčních zdrojů.

Budoucnost skladování elektřiny v bateriích ve velkém měřítku je opět blíže.
Ilustrační foto

Podle Zdeňka Třísky, ředitele firmy Solar Global Service, která má výstavbu úložiště na starosti, bude systém sloužit především pro to, „aby ve větším množství akumuloval elektrickou energii a de facto byl baterií k dispozici ve chvíli, kdy je nedostatek energie v síti a je potřeba elektřinu uvolnit, nebo v případě, kdy je síť nestabilní nebo jsou obrovské výkyvy“. V takových případech je akumulátor schopen spustit dodávku energie v řádu sekund, řekl Tříska.

Skupina Solar Global, která je čtvrtým největším českým provozovatelem fotovoltaických elektráren, byla založena v roce 2009. Vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu 40 MW a další zdroje nakupuje a staví.

Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky.

Počátkem roku skupina spustila investiční Fond obnovitelných energií, který se má specializovat na nákup českých elektráren vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *