Domů
Elektřina
Stavba ochranných PST transformátorů proti přetokům z Německa zahájena

Stavba ochranných PST transformátorů proti přetokům z Německa zahájena

Několik let připravovaný projekt výstavby ochranných PST (Phase Shifting Transformers) transformátorů na česko-německém profilu v elektrické stanici Hradec u Kadaně byl včera slavnostně zahájen. Transformátory přispějí ke zvýšení bezpečnosti provozu české přenosové soustavy. Do provozu mají být uvedeny do konce roku 2016.

„Díky PST je možné řešit úzká místa v síti nebo omezit přetížení některých prvků sítě. Umístění transformátorů na česko-německém profilu pomůže omezit rizika přetěžování vnitřní sítě České republiky vlivem přetoků směrem sever-jih. Sníží se ale také riziko zavlečení velkých systémových poruch ze zahraničních sítí,“ říká o nových strojích místopředseda představenstva společnosti ČEPS Milan Kovařík.

Dle tiskové zprávy ČEPSu by celkové náklady na stavbu neměly přesáhnout 2 mld. korun.

„Transformátory jsou sice drahé, ale jejich životnost bude více než 40 let. Kdyby došlo k jakémukoliv výpadku, tak ztráty by byly daleko větší, než jsou náklady na stavbu PST transformátorů. To je pro nás jasný důkaz toho, že se tato investice vyplatí,“ dodává k této investici předseda představenstva společnosti ČEPS Vladimír Tošovský.

Budoucí podoba PST transformátorů v Hradci u Kadaně. Zdroj: facebook profil Skupiny ČEPS

Jak PST transformátory fungují?

Budované transformátory s regulací fáze jsou stroje, které umožňují aktivní řízení protékajícího činného výkonu prostřednictvím změny fázového úhlu napětí na vstupu a na výstupu transformátoru. Transformátory tak umožňují jak snížení protékaného výkonu, tak jeho zvýšení.

Omezením toku v případě ohrožení bezpečného provozu české přenosové soustavy dojde k přerozdělení tranzitního výkonu na okolní méně zatížená vedení.

Dlouhodobé problémy s přetoky výkonu z Německa

Velký rozvoj větrných elektráren na severu Německa společně s nedostatečným rozvojem vnitrostátní přenosové kapacity německých sítí na jih země, kde se nachází těžiště spotřeby elektřiny, dlouhodobě způsobuje problémy v české přenosové soustavě, kdy je při silných poryvech větru na severu Německa vyráběný výkon přenášen částečně přes českou přenosovou soustavu.

Dle prohlášení českého provozovatele přenosové soustavy byly jenom na přelomu roku 2014/2015 náklady na nápravná opatření v důsledku těchto přetoků vyčísleny na cca 60 mil. Kč. Důkladná analýza enormních přetoků z tohoto období ukazuje, že tyto neplánované přetoky (rozdíl mezi obchodním a fyzickým tokem výkonu) se pohybovaly řádově v tisících MW. Jedna názorná situace ze zkoumaného období je zobrazena na následujícím obrázku.

Situace ze dne 11. 12. 2014 13:00 – 14:00. Zdroj: ČEPS – Mimořádná situace v PS ČR na přelomu 2014/2015

 

Zdroj úvodní fotografie: wrma.org

Komentáře

(4)

Petr

15. únor 2018, 11:13

Odpovědi na otázku PROČ SE NEPLATÍ POPLATKY ZA PŘENOS se stále točí jen kolem toho,

že PST regulují atp. ale stále chybí odpověď na to proč se neplatí.

Tedy např. : Němci nabízejí málo, vůbec nic - prostě konkrétní poznatky z vyjednávání.

Vždyť za přelety letadel se platí. Tak proč to nejde i v energetice ??

energetik

15. únor 2018, 11:55

Hmm. Obchodníci se budou muset doučit fyziku aby plánovali prodej energie dle fyzikálních možností a ne podle ekonomických. Tedy směrem od zdroje ke spotřebiči a ne naopak. :-)

Ono i ČEPS v tom má dost bordel a sjednává takové toky na které nemá kapacitu:

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitr-nefouka-proud-elektriny-presto-ohrozuje-cesko-745837

Mikeš

15. únor 2018, 14:16

Hlavně že mají jasno ohledně virtuálního prodeje letní elektřiny v zimě z FV a z větrných elektráren v bezvětří ? tam už nějakou fyziku používají, mě však učili ve škole jinou..

Petr

9. březen 2018, 09:45

Tak škoda - vidím, že odpověďi na otázku "proč se za přetoky neplatí" se nedočkám.

A to bude ten důvod - že to vlastně nikdo neví.

Za přelety to jde, za přejezdy kamionů to umíme ale za elektřinu ne.

Přitom měření vlastností el. proudu je běžný problém.

Nmusí se ani stavět brány a nakupovat zařízení od KAPSCHe.

I za ta PST trafa by se ušetřilo, jen by se posílaly fatury.

Češi prostě nejsou obchodníci...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.