Domů
Evropská Unie
Lídři EU jsou před summitem nejednotní ohledně síly reakce na růst cen energií
Evropská Komise, Evropská Unie
Zdroj: Flickr

Lídři EU jsou před summitem nejednotní ohledně síly reakce na růst cen energií

Evropská Unie
14 komentářů
21. říjen 2021, 17:18
ČTK

Brusel 21. října (zvláštní zpravodaj ČTK) – Rozdílné pohledy na příčiny i možná řešení současné situace na trhu s energiemi prezentovali lídři členských států Evropské unie před dnešním začátkem zasedání Evropské rady. Někteří včetně českého premiéra Andreje Babiše viní z prudkého cenového růstu unijní mechanismy a prosazují rozsáhlejší společná opatření. Německá kancléřka Angela Merkelová zase dala najevo, že považuje stávající návrhy Evropské komise za dostatečné.

Komise minulý týden představila sadu nástrojů, kterými podle ní členské státy mohou samy proti růstu cen energií zasáhnout, aniž by porušily unijní právo. Jsou mezi nimi dočasné daňové úlevy či finanční podpora pro nejvíce zasažené obyvatele, přičemž je možné využít i peněz z prodeje emisních povolenek. Unijní exekutiva zmínila i některé dlouhodobější kroky, včetně možného společného nákupu plynu či rozšíření kapacity pro jeho ukládání.

Končící německá kancléřka při příchodu na summit označila soubor návrhů komise za „velmi dobrý“ dokument. Své kolegy v Evropské radě vyzvala, aby reagovali opatrně a nepřijímali opatření, která by rušila působnost společných pravidel unijního energetického trhu.

Další členské země jako Španělsko, Řecko či Česko ale volají po reformách včetně změn v systému obchodování s emisními povolenkami, které podle nich narušují spekulace. Španělský premiér Pedro Sánchez dnes návrhy komise označil za „dobrý první krok“, dodal však, že unijní reakce není tak rychlá, jak by si představoval. Podpořil nicméně možnost společných nákupů plynu.

Otevřenost vůči této iniciativě dal najevo i belgický premiér Alexander De Croo, ačkoli by prý pro samotnou Belgii žádný přínos neměla. Z dlouhodobého hlediska je podle něj nutné zvýšit investice do obnovitelných zdrojů. Podobně věc vidí předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, která dnes zdůrazňovala, že elektřina z obnovitelných zdrojů je „spolehlivá, protože se vyrábí v Evropě“.

Český premiér Babiš před odletem do Bruselu obvinil komisi a Evropský parlament, že „velký problém“ v podobě zdražování energie je jejich dílem. Prý se bude komise tázat na úpravu příslušné směrnice ve snaze zamezit „spekulativnímu kapitálu“ v nákupu emisních povolenek. Dodal, že bude trvat na možnosti nulové DPH u elektřiny, kterou schválila jeho vláda, přestože pravidla unijního trhu takovou cestu nepřipouštějí.

Zda se některá ze zmíněných opatření dostanou do závěrů unijního summitu, není jasné. Předběžná verze žádné konkrétní kroky nezmiňovala a pouze vyzývala komisi, aby zvážila dlouhodobější opatření, která „zajistí domácnostem a firmám energii za dostupné ceny“ a předejdou nedostatku zásob či přílišné závislosti na dovozu. Zároveň vyzývala členské země, aby co nejlépe využily nástroje z nabídky EK.

Web Politico před summitem hodnotil jako nepravděpodobné, že by bylo v silách lídrů členských zemí přijít s účinnou odpovědí na zdražování energií, které není problémem jen v unii. Španělský premiér Sánchez už dnes naznačil, že bude prosazovat, aby se Evropská rada k tématu vrátila při prosincové vrcholné schůzce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Martin
22. říjen 2021, 08:48

A přitom je to tak jednoduché.

1. Dát zelenou NS2

2. Změnit systém EUA z volného obchodování na pevnou cenu po celý rok, která by se klidně mohla každý rok pomaličku zvyšovat. Fabriky by hned věděly, že kolik vypustí, tolik zaplatí. Spekulanti by utřeli slzu a trh by to uklidnilo.

Nefi
22. říjen 2021, 08:51

==Závěry summitu nejprve zablokoval český premiér Andrej Babiš, který požadoval regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS).==

Nesmyslný požadavek odtržený od reality evropské diskuse, kterým si český premiér hájí pouze své obchodní zájmy při výrobě čpavku. Rukojmím je pověst ČR, jakožto vyděrače, potížisty a házeče vidlí.

Martin
22. říjen 2021, 09:17

Pověst ČR v rámci EU je mi osobně ukradená. Němci neumí uznat chybu a v tom je jediný zakopaný háček.

P.S. Babiše jsem nevolil.

JVr
22. říjen 2021, 10:01

No vzhledem k tomu, že nebyl sám kdo to prosazuje, tak to asi tak odtržené od reality nebude.

Jediný kdo zatím tvdě stojí jsou Němci (asi protože je to jejich nápad) a samozřejmě nejsou proti Francouzi, protože vyrábí hodně z jádra, které jaksi emisenky nezatěžují a oni tak můžou poměrně draze prodávat jak svým občanům, tak okolním státům.

Myslím, že už to, že je možné spekulovat s cenou EE je poměrně problematické, technicky na EE stojí celá ekonomika (a bude to čím-dál více). Na druhou stranu nelze jinak než tímto způsobem zajistit a řídit soukromý kapitál ve výrobě EE a konkurenci.

V případě emisenek nedává nějaký "volný" trh vůbec smysl, protože je nikdo nevyrábí. Je to obyčejná ekologická daň a tak by ji měli určovat úřednici ne trh... Omezit spotřebu emisenek v horizontu méně než několik let lze jen za cenu snižování výroby (vybudovat technologie s nižší spotřebou CO2 nelze ze dne na den ani z měsíce na měsíc).

Z tohoto mi plyne potřeba zcela jiného způsobu jejich emitace a určování jejich ceny. Jejich cena by měla být nejlépe na rok dopředu (najlépe i v horizontu několika let) předvídatelná s tím, že aby fungovaly musí logicky růst. Tímto způsobem si mohou firmy snadno spočítat kdy se jim vyplatí investovat do technologií, které umožní snížení CO2 a podle toho naplánovat dlouhodobé projekty pro redukci CO2 nebo ukončení své CO2 emitující činnosti.

A ano, věřím, že z pohledu motivace Babiše za tím stojí právě to, že vlastní X firem, které emisenky zatěžují, nikoliv to, že by byl přesvědčen, že to sníží cenu EE. Myslím, že i on ví, že cenu EE to ovlivní jen o několik málo procent, pokud ta změna nastavení systému vůbec cenu emisenky sníží. Jenže v populaci je (kým?) budováno přesvědčení, že Green Deal (a EU) může za všechno (špatné) a pokud se to správně populisticky pojme, dá se z toho vykřesat poměrně dobrá podpora i pro vlastní cíle :)

Energetik 007
22. říjen 2021, 09:19

Celý systém obchodování s elektřinou je v EU fyzikální nesmysl. Nelze obchodovat volným trhem něco kde se v jednom okamžiku musí výroba rovnat spotřebě, nelze to vypustit do vzduchu nebo vyrobit na sklad (omezeně - PVE)

Vinkler
22. říjen 2021, 10:43

A proto vzhůru do energetické chudoby. Jak prorokovalo Rádio Jerevan, dobře už bylo.

Ale pokud si zelení myslí, že bídou a snížením obyvatel zachrání svět a přírodu, opak je pravdou.

Pokud si člověk bude muset vybrat, zda chcípne on nebo sežere slona či pokácí strom, - Co si vybere? Jen energeticky bohatá společnost si může dovolit pěstovat (divokou) přírodu jako zahradu. Jiná příroda už není.

Carlos
24. říjen 2021, 00:04

Samozřejmě se to dá, stačilo by zavést vazbu mezi nasmlouvaným výkonem, někde a přímo odebíraným někde jinde, technicky to lze, jenom to bude dost velký systém na napsání.

To co je dnes hlavní překážkou trhu je nedostatečné propojení mezi oblastmi, které stačilo před desítkami let na nějakou nouzovou výměnu, nebo omezený obchod mezi státními firmami, ale ne pro volný trh.

Milan
22. říjen 2021, 12:23

Podobně věc vidí předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, která dnes zdůrazňovala, že elektřina z obnovitelných zdrojů je „spolehlivá, protože se vyrábí v Evropě“.

Tak na tom výroku je vidět co za individua (měl jsem na jazyku peprnější výraz) nám určují pravidla a rozhodují o věcech, kterým nerozumí, ale dokáží je okecat.

Vinkler
22. říjen 2021, 12:31

Víte, učili jsme se, že řešení diferenciální rovnice je silně závislé na počátečních a okrajových podmínkách.

Záleží tedy na definici spolehlivosti. Možná pro paní Lejnovou do toho nepatří, aby byla VŽDY v požadované formě, v požadovaném čase a v požadovaném množství tam, kde je jí potřeba.

Carlos
24. říjen 2021, 00:13

Se spolehlivostí to bude jako a algoritmy, taky máte několik kritérií náročnosti která jsou dost navzájem výlučná. A když to vezmeme, je opravdu spolehlivější navrhnout systém který máte celý pod kontrolou byť musí mít nějaké prvky navíc, než čekat kdy kterému magorovi zase prdne v lebeni a zničí nějaké ropné pole.

Jinak je to inženýrský problém aby se našlo řešení jak zajistit energie danými omezeními. A pokud si řeknou v Německu že bez jádra, tak je na inženýrech a technicích aby našli řešení bez jádra a NEEXISTUJE aby pořád prndali že to bez jádra nejde. A pokud to nedají, tak ať k tmu pustí někoho jiného.

Vinkler
22. říjen 2021, 12:44

Nezbývá než požádat o pomoc umělou inteligenci Viz OSEL:

Lidstvo chce od umělé inteligence pomoc v rozhodování. Umělá inteligence má ovšem základ ve zpracování statistických dat a musí zákonitě vyhodnotit, že prvkem, který do systému vnáší chaos je člověk a tento prvek se v zájmu stability systému musí eliminovat. ..

Michal K.
22. říjen 2021, 13:58

ja tak pani Ursula, to je kapitola sama o sebe. Co mozme s istotou tvrdit, ze ona sama je spolahliva slnieckarka daleko mimo realitu.

Ako vravel Napolean, radsej vlk na cele baranov ako baran na cele vlkov.

Co nam naznacuje kam sa cela EU ruti ...

A samozrejme spolahlivo ...

Ivan Novák
23. říjen 2021, 00:58

Přinejmenším teď Komise nebude mít odvahu stáhnout další balík povolenek do "tržní rezervy", jak bylo před pár týdny avizováno. A že se UvdL nepravdivým demagogickým argumentem hodným Josefa G. zesměšnila, jí novináři dlužní nezůstanou, ona to sice asi tradičně nepochopí, ale lidi v pozadí ano.

Carlos
24. říjen 2021, 00:20

Právě naopak, pokračovat ve stahování podle plánu a vytáhnout statistiku nakolik jednotlivé země plní plány na přechod k OZE, což není mnohdy moc slavné. S prominutím je to problém národních států které nejsou s to snížit spotřebu paliv a podnikat kroky aby nemusela být zbytečně pálena.

Pokud jedna vláda slibuje jak podporuje OZE a pak prozatím jedinou akumulaci zatěžuje poplatky a nestíhá stavět vedení takže na jihu pálí zbytečně plyn, další deset let jenom žvaní o JE, voda teče a nic se neděje krom úlev pro uhelky, sorry, nemají nárok na ohledy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se