Domů
Elektřina
Tvar magnetického pole termojaderného reaktoru Wendelstein 7-X dosahuje vysoké přesnosti

Tvar magnetického pole termojaderného reaktoru Wendelstein 7-X dosahuje vysoké přesnosti

Bylo dosaženo správného tvaru magnetického pole, které je u stelarátoru Wendelstein 7-X potřebné pro udržení termojaderné fúze, a to s velmi vysokou přesností na sto tisíciny. Tyto výsledky prezentoval Max Planck Institut pro fyziku plazmatu v Greifwaldu.

Objev byl potvrzen pomocí vysoce citlivé metody měření. Metoda je založena na vstřikování tenkého elektronového paprsku do plazmatické nádoby, ve které je vakuum. Elektronový paprsek se pohybuje podél siločar v kruhu. Při pohybu fluorescenční tyče skrze plazmatickou nádobu dochází při průchodu elektronového paprsku ke vzniku světelného záření na jejím povrchu. Celý průběh zkoušky je snímán kamerou a struktura magnetického pole se stává viditelnou – elipsovité plochy vnořené do sebe.

Pokud je nám známo, toto představuje nebývalou přesnost, a to jak pokud jde o inženýrství fúzního zařízení, tak i pro měření magnetické topologie“, uvádí vedoucí výzkumného týmu.

Dlouhá cesta k úspěchu

Doklad o přesném magnetickém poli je prvním úspěchem pro stelarátor Wendelstein 7-X. Výzkumný tým, který je složený z amerických a německých vědců a techniků, stále ještě musí zodpovědět velké množství neznámých, aby se ukázalo, že stelarátor je ten správný koncept pro vytvoření termojaderné fúze.

„Dnes proběhlo vše v pořádku. S tak komplexním systémem, jako je tento, je ze všeho nejdůležitější, aby vše bylo perfektní, vždy existuje možnost neúspěchu. Pokud vše zvládneme do roku 2025, bude to dobré. Když to bude dříve, tak to bude ještě lepší,“ uvedl vědec Robert Wolf.

Projekt si k současnému dni vyžádal již přes miliardu eur a několikaleté zpoždění, které vyvrcholilo jeho spuštěním v roce 2015. Konkurentem je testovací verze termojaderného reaktoru tokamak v rámci projektu ITER. Jeho náklady by měly dosáhnout 16 miliard eur a měl by na něj navázat prototyp termonukleární elektrárny DEMO.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.