
Německá datová centra staví vlastní plynové elektrárny kvůli dlouhému čekání na připojení k síti
Provozovatelé datových center v Německu plánují výstavbu vlastních plynových elektráren kvůli pomalému připojení k elektrizační soustavě. Důvodem jsou dlouhé čekací doby na připojení k síti, které mohou v krajních případech trvat až 15 let.
Počet žádostí o povolení k výstavbě datových center v Německu v posledních letech prudce vzrostl. Společnost E.DIS Netz, provozovatel distribuční sítě v Braniborsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku, obdržela od roku 2022 170 žádostí od datových center s celkovým příkonem 22 GW.
Dosud však byla připojena pouze dvě datová centra o příkonu 100 MW a společnost Google zrušila dlouho plánované datové centrum v Mittenwalde v Braniborsku s odůvodněním problémů s připojením k síti.
Připojení datových center k síti v Německu trvá podle kolínského dodavatele energie Rheinenergie 10 až 15 let. Podle analytiků společnosti Ember trvá připojení datového centra k síti v průměru 7-10 let, v krajních případech však až 13 let.
Podle zprávy Ember však existují možnosti, jak tuto dobu zkrátit na jeden rok. Strategická rozhodnutí provozovatelů sítí a samotných developerů datových center by například mohla přispět k překonání omezení sítě a snížení potřebného rozšiřování infrastruktury.
Mezi možná řešení patří například strategický výběr umístění datových center nebo použití speciálních dohod o připojení k síti například v kombinaci s vlastním zdrojem elektřiny. Ty by podle zprávy mohly zkrátit čekací dobu na připojení k síti na pouhý jeden rok.
Stále více developerů tak plánuje výstavbu vlastních plynových elektráren ke snížení špičkové potřeby elektřiny, kterou je nutné odebírat ze sítě.
„Vidíme, že stále více datových center staví vlastní elektrárny v bezprostřední blízkosti datového centra,“ řekl Thomas Frank ze společnosti Siemens Energy s odkazem na globální situaci. Uvedl, že jeho společnost v současné době jedná s provozovateli datových center v Německu, kteří plánují výstavbu vlastních plynových elektráren.
Například nové datové centrum amerického provozovatele Cyrus One ve spolupráci s německou energetickou společností E.ON ve Frankfurtu nad Mohanem má být spuštěno v roce 2026 a Cyrus One plánuje v roce 2029 doplnit připojení k síti o plynovou elektrárnu o výkonu 61 MW.
Plynová elektrárna, která v budoucnu bude moci přejít na spalování až 25 % vodíku, umožní datovému centru fungovat bez závislosti na rozšiřování regionální síťové infrastruktury, které je opožděno, uvedl mluvčí společnosti Cyrus One pro Tagesspiegel Background.Datová centra jako důvod rostoucí spotřeby elektřiny
Světová poptávka po elektřině má podle IEA prudce růst, přičemž jedním z důležitých faktorů je poptávka po energeticky náročné umělé inteligenci. IEA předpovídá, že globální poptávka datových center se v příštích pěti letech více než zdvojnásobí a do konce desetiletí bude spotřebovávat více energie než celé Japonsko.
Očekává se také, že rychlá výstavba datových center zvýší poptávku po plynu, přičemž IEA předpovídá, že do roku 2035 vzroste produkce plynu pouze pro datová centra o 175 TWh.
Evropská komise vypracovala nový plán energetické účinnosti pro datovou infrastrukturu ve snaze omezit spotřebu energie. Zjistila, že bez zlepšení energetické účinnosti by byla spotřeba energie v EU dnes o 27 % vyšší než před 20 lety.
Mohlo by vás zajímat:
Dobrej nápad. Ale má to chybu. Čekací lhůty na plynové turbíny jsou taky několik let. Jinak ta datová centra jsou kapitola sama pro sebe, často mi připadá, že jedinou kvalifikací pro daný záměr je vlastnění nějakého pozemku, jinak nic. Síť kdesi v zadeli atp.
"Počet žádostí o povolení k výstavbě datových center v Německu v posledních letech prudce vzrostl. Společnost E.DIS Netz, provozovatel distribuční sítě v Braniborsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku, obdržela od roku 2022 170 žádostí od datových center s celkovým příkonem 22 GW"
Myslíte si, že v prípade schválenia sa reálne postaví toľko data centier s 22 GW príkonu? To je neskutočne vysoké číslo, až sa mi to nechce veriť.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se