Domů
Elektřina
Ukrajina se chystá rozšířit export elektřiny do dalších zemí EU
Elektrické vedení v Kalifornii
Zdroj: Mayr / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Ukrajina se chystá rozšířit export elektřiny do dalších zemí EU

Ukrajina by mohla již v tomto měsíci začít prodávat elektrickou energii i v dalších evropských zemích mimo Polsko a Moldavsko, kam aktuálně dodává relativně malé objemy elektřiny. Elektřinu by tak země mohla v řádu dní začít vyvážet i na Slovensko a do Maďarska.

Ukrajina se aktuálně připravuje na rozšíření portoflia zemí EU, do kterých hodlá vyvážet elektrickou energii. Zatímco v případě Ukrajiny by rozšíření přeshraničního obchodování s elektřinou mohlo pomoci zajistit další příjmy, evropským zemím by naopak dovoz elektřiny mohl částečně pomoci při náhradě nízkých dodávek zemního plynu z Ruska snížením jeho spotřeby v sektoru výroby elektřiny.

Ukrajina se synchronizovala s evropksou kontinentální sítí již v polovině v března v reakci na vpád ruských vojsk, což zemi mělo pomoci posílit energetickou bezpečnost možností nouzového dovozu elektřiny z EU v případě poškození tamní energetické infrastruktury.

Tata nouzová synchronizace, která byla původně plánovaná na rok 2023, nicméně nezahrnovala plné propojení trhů s elektřinou na Ukrajině se zbytkem Evropy. Zástupci evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) nicméně na začátku měsíce dle agentury Reuters potvrdili, že při splnění jistých podmínek by komerční toky elektřiny mezi Ukrajinou a EU mohly začít.

Jednání o vyřešení posledních technologických náležitostí probíhají dle zdrojů oslovených agenturou Reuters rychle, přičemž k zahájení o obchodování by dle nich mohlo začít již do konce měsíce. Zástupci sdružení ENTSO-E se nicméně k průběhu těchto procesů odmítli oficiálně vyjádřit.

„V principu, vývoz elektřiny z Ukrajiny do zbytku Evropy byl schválen. Ze začátku se bude jednat o omezená množství, objemy budou stanoveny v nadcházejících dnech a aukce na kapacitu vedení mezi Slovenskem a Maďarskem budou oznámeny velmi brzo,“ uvedl v minulém týdnu Volodymyr Kudrytsky, ředitel ukrajinského provozovatele přenosové soustavy Ukrenergo.

Objemy vyvážené elektřiny by dle Kudrytského měly postupně vzrůst na úrověň, která by Ukrajině měla zajistit příjmy v řádu miliard eur ročně. To by zemi mělo zajistit příjmy srovnatelné s poplatky za přepravu plynu přes její území.

Ukrajinský elektroenergetický sektor se dle agentury Reuters v poslední době potýká s nedosatkem peněžních prostředků, jelikož válka způsobila pokles poptávky po eletktřině, stejně tak někteří zákazníci nejsou kvůli probíhajícímu konflitku schopní platit své účty.

K navýšení vývozu elektřiny by Ukrajině mělo již ke konci tohoto roku pomoci i nové vedení, které propojí jadernou elektrárnu Khmelnytsky s polskou přenosovou soustavou. Vedení má po uvedení do provozu disponovat přenosovou kapacitou okolo 1000 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Karel Navratil
22. červen 2022, 08:53

Ukrajinci jsou pašáci...

Lukáš
22. červen 2022, 09:41

Slovensko bude len tranzitna krajina, po dokonceni bloku 3. a 4. v Mochovciach bude slovensko sebestacne v produkcii EE a to uz po spusteni 3. bloku, ked neskor nabehne aj 4. blok slovensko moze vyvazat.

Ukrajina ma ale co vracat za pomoc, ktoru teraz dostava takze by v klude niekolko rokov mohli tu elektrinu vyvazat zadarmo a to najma do Nemecka ked bude napriklad bezvetrie, alebo inverzia a obcasne zdroje energie budu produkovat nula cela nula nic MWh.

Karel Navratil
22. červen 2022, 11:27

Slováci byli vždycky pašáci... :-)

Lukáš
22. červen 2022, 11:52

Cesi este vacsi :) Ako vzdy...

Michal K.
22. červen 2022, 10:29

ja som si to vzdy tak predstavoval, ze keby som podnikal utok na nejaku krajinu, tak elektrarne a klucove uzly rozvodnej siete by som sa snazil znicit v rannych fazach utoku.

A momemtalne Ukrajina je v stave vyvazat elektricku energiu.

Ale zas musim podotknut, ze este som zatial ziadny utok nepodnikol. Takze jedno z moznych vysvetleni je, ze si to cele predstavujem ako Hurvinek vojnu.

Emil
22. červen 2022, 10:39

Proč ničit elektrárny, když bohatě stačí s mnohem menším úsilím zničit jejich vyvedení výkonu. Bez něj elektrárna stejně svůj účel neplní, ale dá se později v případě potřeby snadno obnovit. Po případném dobytí území se ta elektrárna jistě bude hodit.

Michal K.
22. červen 2022, 13:30

dobre teda, beriem. elektrarne sa teda nicit nemusia.

ale zda sa, ze ani rozvodna siet neutrpela nejake vaznejsie skody.

Ocakaval by som opak

Jirka94535
22. červen 2022, 16:39

Viz Jugoslávie, pokud mě paměť neklame, "bombardovalo" se uhlíkovým prachem nebo něco takového a vše šlo do zkratu. Možná někdo znalý problematiky doplní.

Jinak máš pravdu, Rusko evidentně plánovalo zcela jinou válku.

Josef
22. červen 2022, 19:12

asi máte paměť hodně chorou, proč si vymýšlíte bombardování uhlíkovým prachem? A co střední lavinu odpružíte??

Jan Veselý
22. červen 2022, 20:55

ad Josef) V USAF má ta bomba označení BLU-114/B. Zjistěte si o to něco. V Srbsku, mimo jiné, byla úspěšně použita. Hodíte to na pár transformátorů a země je min. na 24 hodin bez přenosové sítě.

Josef
22. červen 2022, 21:15

velká omluva, díky za zdroj

Jirka94535
23. červen 2022, 09:26

Dobrý den pane Josef. V prvé chvíli jsem skutečně zaváhal, zda mě paměť neklame, v mém věku už se to stává. Omluvu beru. Panu Veselému děkuji za upřesnění.

Mirek
26. červen 2022, 11:58

Pokud já si pamatuji, tak v Jugoslávii byly rozvodny zkratovány hliníkovými proužky - vlastně alobalem.

Peter Zachara
22. červen 2022, 12:58

a ja si pri tebe pripadam ako Spejbl.

Richard Vacek
22. červen 2022, 11:17

Jakmile přijde o průmyslovou část země, tak budou i nízké požadavky na energie.

Maly Jarda
22. červen 2022, 16:49

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Takže americký plán je ,aby byla Evropa závislá na islamistických despociích na Blízkém východě a na banderovcích na Ukrajině.
.

Tomáš Foldyna
22. červen 2022, 20:01

Ach jo, můžete jít na Ukrajinu a osobně počítat ty "Banderovce"...

Peter Zachara
23. červen 2022, 01:02

mozes zacat pocitat s prezidentom a parlamentim, ktori vyhlasili Stepana Banderu za narodneho hrdinu Ukrajiny. Ak si to doteraz nevedel, potom sa nechval svojimi vedomostami.

Jirka94535
23. červen 2022, 09:22

„Zákon paměti“.

S Banderou spojené Organizace ukrajinských nacionalistů a Ukrajinská povstalecká armáda patří mezi bojovníky za nezávislost Ukrajiny. A je trestné o nich lhát a urážet je.

Pan Komárek o tom napsal zajímavý článek "Bandera a jeho souputníci.....". Článek byl okamžitě stažen, ale zůstal v archivu. Lze dohledat.

Jan Kropáč
26. červen 2022, 13:21

Bandera je symbol osvobození Ukrajiny od Rusů a Poláků, kteří si ji vždy předávali. žádný terorista. Přečtětě si nekomoušské dějiny. V jeho jménu vraždili jiní. Je to jako u nás, kdy Hus nikoho nezabil, ale husité vraždili a pustošili kudy chodili.

A budete se divit ani Tiso nebyl taková sketa, jak jej vnímáme. Chtěl pouze samostatné Slovensko a něco pro to dělal celý život včetně toho kdy seděl v předválečné Česko Slovenské cele za protistátní činnost.

Petr
3. červenec 2022, 19:13

Tak nejvíc to pomůže největším dírám na evropském energetickém trhu = Maďarsku, Balkánu a severní Itálii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516