Domů
Trh s elektřinou
Cena elektřiny na jihu Norska dosáhla po propojení s Německem dvouletého maxima
Podmořské kabelové vedení NordLink. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Cena elektřiny na jihu Norska dosáhla po propojení s Německem dvouletého maxima

Podmořské kabelové vedení Nordlink, které propojilo elektrizační soustavy Norska a Německa, zahájilo v minulém týdnu komerční provoz. Ve stejné době se již po několikáté v poslední době v Evropě sešly nízká výroba z obnovitelných zdrojů s vyšší poptávkou. To vyhnalo ceny ve večerních hodinách ke 100 EUR/MWh, což v případě Norska znamenalo nejvyšší ceny od ledna 2019.

Nové podmořské kabelové vedení Nordlink, které v letošním roce propojilo přenosové soustavy Německa a Norska, bude po úplném dokončení disponovat přenosovou kapacitou 1,4 GW. Nordlink je jedním z projektů, které mají Německu pomoci v další integraci obnovitelných zdrojů, v tomto případě umožnit zemi vývoz v době přebytku elektřiny, a naopak dovoz v době nízké výroby z obnovitelných zdrojů.

Dlouho očekávané vedení o celkové délce 623 km zahájilo v minulém týdnu komerční provoz s omezenou přenosovou kapacitou okolo 700 MW. Podle serveru S&P Global by toto omezení neměl trvat déle než 4 týdny. Podle samotných provozovatelů by po komplexních zkouškách mělo být vedení zcela dokončeno na jaře příštího roku.

„Dnes jsme vůbec poprvé napřímo propojili trhy s elektřinou v Norsku a Německu,“ uvedl při příležitosti zahájení komerčního provozu Tim Meyerjürgens, provozní ředitel společnosti TenneT.

Vzhledem k omezením uvnitř německé přenosové soustavy v podobě nedostatečné přenosové kapacity v severojižním směru však není jisté, jak efektivně bude nové vedení využíváno. Podle norského provozovatele přenosové soustavy Statnett bude Německo v prvním roce provozu vedení garantovat pouze 11,7 % z jeho celkové přenosové kapacity.

S propojením trhů ceny konvergují

Zahájení provozu nového vedení přišlo v době, kdy se podmínky pro výrobu elektrické energie z větrných elektráren již tři týdny, až na několik výjimek, držely v Německu pod normálovými hodnotami. Patrné je to především u větrných elektráren, které hrají hlavní roli v období, kdy výroba fotovoltaických elektráren klesá ke svému ročnímu minimu.

S novým přeshraničním vedením tak tato situace do velké míry ovlivnila i trh v Norsku, na kterém se ceny po většinu letošního roku držely na velmi nízkých úrovních vzhledem k příznivé hydrologické situaci, jelikož Norsko většinu elektrické energie vyrábí ve vodních elektrárnách.

„Nordlink přispěl velkou měrou, protože 720 MW teče z obchodní zóny NO2 (Kristiansand) do Německa,“ uvedl Ole Tom Djupskaas, analytik u společnosti Refinitiv.

S růstem dostupné kapacity by se ceny v Německu a Skandinávii mělo přibližovat ještě více a po delší dobu v roce. Aktuální spotové ceny, které v posledních týdnech ve špičce atakují hranici 100 EUR/MWh, však nejsou zcela běžné. Kromě velmi nízké výroby větrných elektráren v minulém týdnu přispěla i omezená dostupnost výkonu vodních a jaderných elektráren ve Francii z důvodu stávek zaměstatnců.

„Není to něco, co by mělo trvat dlouhodobě, ale myslím si, že takto silné propojení díky novému kabelu bylo pro účastníky trhu překvapením. Takže měl dopad na trh do značné míry,“ sdělil agentuře Reuters Tor Reier Lilleholt, vedoucí analýzy u Wattsight.

Úvodní fotografie: Výstavba podmořského kabelového vedení NordLink, zdroj: TenneT

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Josef
14. prosinec 2020, 11:56

0,7 GW není až tolik, ale jak je vidět stačí to na to, aby cela el. energie v Norsku výrazně vzrostla a provozovatelné elektráren měli vysoký zisk. Takže asi spokojenost jen ti běžní Norové co to mají platit budou mít zřejmě jiný názor, otázka je, jestli je to správné z pohledu na celkové národní hospodářství Norska protože dražší el. energie sice generuje exportní zisk, ale zase poškozuje celé hospodářství. Pro Němce je to jasné - prodají nějaké přebytky a levně dovezou el. energii když jí nemají.

PetrV
14. prosinec 2020, 13:12

Soudruzi helmuti si na úkor noru zachraňují prenosovou síť. A v létě jim tak budou tlačit ee z nestabilnicj vetrniku. Což je také zachrana před přepětím. Nestabilní síť v německu ničí okolní sítě. Blacout se blíží....

blaha.p
14. prosinec 2020, 15:29

0,7 GW není zas tak málo, tento kabel je schopen zásobovat 1,8 mil. domácností, při plném výkonu 1,4 GW to bude 3,6 mil. domácností, jen pro představu v ČR je cca 4,3 mil. domácností

energetik
14. prosinec 2020, 13:49

"To vyhnalo ceny ve večerních hodinách ke 100 EUR/MWh, což v případě Norska znamenalo nejvyšší ceny od ledna 2019."

Hahaha :)))) od ledna 2019, tedy minulý rok.

Takže to vypadá že článek jen konstatuje že každý rok v zimě je v Norsku dražší elektřina a snaží se z toho vytvořit nějakou poplašnou zprávu o nečekaném zdražení energie jehož důvodem by snad mělo být natažení kabelu mezi těmito dvěma státy i když tím kabelem zatím nic významného neteče.

Ano v ČR také zdražila energie když se propojili trhy z burzou v Lipsku. Měli jsme si udělat státní ostrovní energetický provoz, ale ČEZ by fňukal že nemůže vyváže naši dotovanou a špinavou energii do zahraničí. Cena akcií by byla nízko a pupíci kterým Roman rozdal akcie polostátní firmy by nemohli tak moc mlaskat u koryt.

Josef
14. prosinec 2020, 21:12

Cenu el. energie u nás zvyšují zejména podporované OZE , jsou polovinou ceny silovky, takže nás prosím příště ušetřete Vašich hloupých komentářů o nenasytném ČEZU, kdybychom nemusely platit za zelené komunisty pak by u nás byla Elektřina doslova za babku.

petr
14. prosinec 2020, 21:38

No za babku asi ne ale o 495 Kč/MWh méně + úspora státní dotace...

Josef
15. prosinec 2020, 12:26

to není 495 to je 599 protože musíte počítat DPH. Pro odběratele v topné sazbě jsou OZE cca 27% celkových nákladů na 1KWh. Jinými slovy bez OZE každý 4 rok el. energie zdarma....

Mojmír
16. prosinec 2020, 06:53

Za jakou babku? ČEZ vydělává zejména na prodeji el. energie do zahraničí ,kde je využívána zejména k stabilizaci sítě. Ovšem v případě propojení sev. jih německo (Evropa) nastane situace času kdy bude nutnost dokupovat silovou elektřinu kratší a teprve potom se vyjasní zda OZE je nebo není stabilní zdroj schopný pokrýt požadavky odběru

Jan Veselý
15. prosinec 2020, 00:39

Myslím, že majitelé elektráren ve Skandinávii budou mít z tohohle vývoje radost, Jestli jim to trochu nakopne ceny silové elektřiny nahoru, budou mít o to lepší ekonomickou perspektivu ve výstavbě nových elektráren. Pro větrné elektrárny mají místa dost a dost.

Milan Vaněček
15. prosinec 2020, 01:16

Co se stalo v Olkiluoto 2 že okamžitá cena elektřiny ve Finsku vyletěla v minulém týdnu ve čtvrtek na 3500 Eur/MWh?

PetrV
15. prosinec 2020, 06:23

Vanecku, bacha.

Ve finsku hrozilo, že hlupáky jako vy , trefi šlak.

AI odstavila blok JE z důvodu namereni zvýšené urovne radiace v potrubí primárního okruhu.

Nejspíš topili chlapci moc, aby z reaktoru vyzdimali více.

Méně je nekdy více. Vetrniky tocily kolik?

Jedno velké lejno s octem Soudruhu vanecku?

Spis by mne zajimalo, kdy zprovozní blok 3 od Areva. Netusite v čem je problém?

Areva oznamuje nový harmonogram: nakládání paliva v březnu 2021, připojení k elektrické síti v říjnu 2021, komerční výroba v únoru 2022

Něco už 2 roky tutlaji.

9 mld € v zadeli?

Problém s reaktorovou nadobou z japonska?

PetrV
15. prosinec 2020, 06:29

S ohledem na fakt, že finové připravují 2 bloky s rusy, tak nejspíš to bude zásadní megaprůser.

Mit v malém finsku 4 GW vykonu v JE plus původní je nesmysl.

Vím o mochovcích 3,4 jak dobrý projekt podelali italoši z Enelu.

Petr
15. prosinec 2020, 16:28

A ještě větší radost budou mít majitelé v Norsku tradičních hliníkáren a podobného místního průmyslu, kteří jsou tímto bez vládních dotací odsouzeni ke krachu.

Energetik 007
15. prosinec 2020, 07:13

Olkiluoto 2 (Westinghouse) je BWR a ten je od přírody nestabilní. Způsob komunikace Finů připomíná komunikaci jako v Černobylu ale vlastně všech havarovaných NPP.

Nic vážného vše je pod kontrolou a přiznali to až jim začali chcípat krávy na pastvě ve Windscale.

Ještě že nefouká severní vítr.

Emil
15. prosinec 2020, 07:21

Koho zajímají spíš fakta než hysterické výkřiky o Černobylu, tak detailní popis přímo od TVO je k dispozici zde:

www. tvo. fi/en/index/news/pressreleasesstockexchangereleases/2020/moreinformationontheplantdisturbanceatolkiluoto2. html

Předběžné hodnocení události je INES 0, tj. odchylka, kde nejsou porušeny limity a podmínky (= LaP) provozu, a které jsou bezpečně zvládnuty v souladu s příslušnými postupy.

Milan Vaněček
15. prosinec 2020, 11:26

Tady bylo od čtvrtka pouze obrovské ticho, žádné informace.

Teď Olkiluoto 2 stále stojí, okamžitá cena už spadla z hodnoty 3500 EUR/MWh, co bude dál?

Jsem rád, že to automatika elektrárny zvládla.

Kdy JE zase pojede, jaká bezpečnostní opatření udělají aby se to neopakovalo?

Jsem zvědav na informace, doufám že se je zde na webu dovíme.

Ještě že měli ten skoro GW výkonu zazálohovaný, i jádro potřebuje zálohu, jinak cena vyletí mnohem výše, než když je noc a nefouká.

Emil
15. prosinec 2020, 12:03

To bude asi tím, že se zde na webu obvykle nehlásí výpadek ani uhelných nebo paroplynových elektráren s podobným výkonem. To bývá taky "obrovské ticho".

Energetik 007
15. prosinec 2020, 12:43

Výpadek takové elektrárny může ovlivnit bezpečnostní situaci v celé Evropě, minimálně na půdě EP by se to mohlo projednat informovat veřejnost připravit jód....

Přednostně by to měl projednat i obě sněmovny ČR aby měli ponětí jak staví Areva a co postavil Westinghaus - samozřejmě nečekám že by PS ČR poznala rozdíl mezi BWR a PWR.

Emil
15. prosinec 2020, 13:00

Spíš než jód by některým jedincům měli podávat sedativa...

Milan Vaněček
15. prosinec 2020, 15:14

Těch 3500 Eur/MWh by si ticho nezasloužilo.

A jak budou řešit obnovení provozu jaderné elektrárny-to by si též ticho nezasloužilo. O tom se tady často píše, doufám že se něco dozvím.

Ondra
15. prosinec 2020, 16:00

Můžu se jen zeptat kde ste viděl těch 3500 EUR? Já na nordpoolu vidim u Finska ten den max "jenom" 2000 EUR v hodině ve který to zrovna vypadlo. Diky.

Milan Vaněček
15. prosinec 2020, 16:45

Ondro, je to tady

yle.fi/uutiset/osasto/news/electricity_price_spikes_due_to_olkiluoto_outage/11693713

titulek

UUTISET NEWS

News 11.12.2020 16:55 | updated 11.12.2020 16:55

Electricity price spikes due to Olkiluoto outage

The price of a single megawatt-hour rose to 3,500 euros on Thursday due to a nuclear shutdown.

a je tam i pěkný obrázek

Ondra
15. prosinec 2020, 18:14

Díky za odkaz pane Vaněčku. Trochu mně zmátlo označení "okamžitá cena" a koukal sem na finskej intraday. Tady by se hodilo spiš označení cena za odchylku. Jak ste se předtim ptal co přesně se stalo v Olkiluoto že to takhle vyletělo tak to se ještě ukáže (doufám).

Ale když to vemete z pohledu ceny za odchylku v tý hodině tak je to úplně jedno. Bylo by to úplně stejný kdyby vypadlo 900MW v paroplynu/biomase/uhlí/v čemkoliv jiným. Ale je pravda že jaderky jsou obvykle větši bloky ale taky ne vždycky - např. jedinej českej paroplyn v Počeradech s 840MW a nový paroplyny se stavěj/plánujou podobně velký nebo klidně i větší.

Co je u jaderky blbý je že to musej všechno pořádně zkontrolovat a nejspíš dostat souhlas jadernýho dozoru. Blbý myslím že to trvá nějakou dobu protože je samozřejmě dobře že to všechno pořádně prohlídnou a daj do pořádku.

Pete
15. prosinec 2020, 09:01

Přenos energie z Norska je výborná věc. Opravdu často nemají co s přebytky dělat a v Německu naopak elektřina chybí. Dodávky do Norska by mě zajímali. Reálně jich asi moc nebude, protože Norsko a celá Skandinávie má elektřiny nadbytek. Název článku je sugestivní a úplně nefér, protože ta přenosová kapacita je super energeticky, ekologicky, ale i ekonomicky (budou totiž i chvíle kdy cena bude kvůli kabelu nízká - stačí na tom co si autor vybere).

Petr
15. prosinec 2020, 16:33

Norové si naběhli. Tohle propojení by bylo zaručeně ziskové jen při přebytku elektřiny v Německu, ale když teď Němci budou rychle rušit své elektrárny a stane se z nich obchodní uzel v centru Evropy, tak to bude pro okolní státy po propojení bez podobně extrémně deformovaných cen elektřiny často nevýhodné.

Miroslav Zdražil
16. prosinec 2020, 09:56

Jenom jako neznalec koukám na tu fotku, jak tam ten kabel přicházející z moře je podložen nějakým prknem. To je nějaké dočasné uspořádání?

obkladač
28. červenec 2021, 15:49

Tipuju že elekrikář jde holit konce. Tak to hodil přes zábradlí, aby u toho nemusel klečet :).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se