Domů
Trh s elektřinou
Studie sleduje dopad pandemie COVID-19 na americký trh s elektřinou

Studie sleduje dopad pandemie COVID-19 na americký trh s elektřinou

Epidemie onemocnění COVID-19 zapříčinila snížení spotřeby elektrické energie a také její cenu. Podle hodnocení skupiny Brattle Group by tento stav mohl být v uzavřené americké ekonomice problematický obzvláště pro producenty elektřiny pracující do základního zatížení (tzv. baseload), mezi které patří také jaderné elektrárny. Spotřeba elektřiny ve většině států USA klesala již během února a března. Tento pokles byl přitom podle zprávy pandemií COVID-19 způsoben méně než z poloviny.

Můžeme očekávat některé významné dopady pandemie na energetický sektor, říká Frank Graves, ředitel společnosti Brattle a spoluautor dokumentu Impact of COVID-19 on the US Energy Industry.

Volatilita, investice a baseload

Provozovatelům energetických zařízení vzrostly náklady v důsledku zvýšené volatility a rizik spojených s návratností investic. Nejvíce budou pravděpodobně postiženy energetické společnosti, které jsou přímo závislé na aktuálních tržních cenách elektřiny, tedy nemají ve větší míře sjednány dlouhodobější kontrakty a musí nyní čelit nižší poptávce a snížení tržních cen elektřiny.

Spotřeba elektřiny v únoru a březnu 2020 ve srovnání s průměrem za předchozí 4 roky; Zdroj: Brattle Group

Dopady COVID-19 za březen 2020 pouze na úrovni 3,8 %

Na šesti hlavních centralizovaných velkoobchodních trzích provozovaných nezávislými subjekty klesla průměrná měsíční poptávka v březnu 2020 v porovnání s průměrem předchozích čtyř let o 8,7 %. Více než polovinu z tohoto poklesu (4,9 %) lze připisovat sezónním vlivům minulých let, zatímco zbývajících 3,8 % „může“ být spojeno s pandemií COVID-19.

„Je možné, že plná síla vlivu COVID-19 se teprve projeví,“ upozorňuje zpráva.

Nejohroženější jsou výrobci pracující do základního zatížení

Snížení lokálních marginálních cen elektřiny (LMC) a elektrické spotřeby oslabí příjmy většiny producentů a může být obzvláště problematické pro firmy pracující v základním zatížení, jako jsou uhelné, jaderné a některé obnovitelné zdroje, shrnuje zpráva.

Na počátku dubna nezávislí systémoví operátoři zpracovali analýzu odhadovaného dopadu COVID-19. Jejich výstupy jsou velmi podobné práci vytvořené Brattle Group.

Skupina Brattle tvrdí, že má v úmyslu pravidelně aktualizovat svůj přehled, který má poskytnout informace pro pochopení, jak pandemie COVID-19 ovlivňuje a může nadále ovlivňovat energetický průmysl.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.