Ukrajina se chystá rozšířit export elektřiny do dalších zemí EU
Ukrajina by mohla již v tomto měsíci začít prodávat elektrickou energii i v dalších evropských zemích mimo Polsko a Moldavsko, kam aktuálně dodává relativně malé objemy elektřiny. Elektřinu by tak země mohla v řádu dní začít vyvážet i na Slovensko a do Maďarska.
Ukrajina se aktuálně připravuje na rozšíření portoflia zemí EU, do kterých hodlá vyvážet elektrickou energii. Zatímco v případě Ukrajiny by rozšíření přeshraničního obchodování s elektřinou mohlo pomoci zajistit další příjmy, evropským zemím by naopak dovoz elektřiny mohl částečně pomoci při náhradě nízkých dodávek zemního plynu z Ruska snížením jeho spotřeby v sektoru výroby elektřiny.
Ukrajina se synchronizovala s evropksou kontinentální sítí již v polovině v března v reakci na vpád ruských vojsk, což zemi mělo pomoci posílit energetickou bezpečnost možností nouzového dovozu elektřiny z EU v případě poškození tamní energetické infrastruktury.
Tata nouzová synchronizace, která byla původně plánovaná na rok 2023, nicméně nezahrnovala plné propojení trhů s elektřinou na Ukrajině se zbytkem Evropy. Zástupci evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) nicméně na začátku měsíce dle agentury Reuters potvrdili, že při splnění jistých podmínek by komerční toky elektřiny mezi Ukrajinou a EU mohly začít.
Jednání o vyřešení posledních technologických náležitostí probíhají dle zdrojů oslovených agenturou Reuters rychle, přičemž k zahájení o obchodování by dle nich mohlo začít již do konce měsíce. Zástupci sdružení ENTSO-E se nicméně k průběhu těchto procesů odmítli oficiálně vyjádřit.
„V principu, vývoz elektřiny z Ukrajiny do zbytku Evropy byl schválen. Ze začátku se bude jednat o omezená množství, objemy budou stanoveny v nadcházejících dnech a aukce na kapacitu vedení mezi Slovenskem a Maďarskem budou oznámeny velmi brzo,“ uvedl v minulém týdnu Volodymyr Kudrytsky, ředitel ukrajinského provozovatele přenosové soustavy Ukrenergo.
Objemy vyvážené elektřiny by dle Kudrytského měly postupně vzrůst na úrověň, která by Ukrajině měla zajistit příjmy v řádu miliard eur ročně. To by zemi mělo zajistit příjmy srovnatelné s poplatky za přepravu plynu přes její území.
Ukrajinský elektroenergetický sektor se dle agentury Reuters v poslední době potýká s nedosatkem peněžních prostředků, jelikož válka způsobila pokles poptávky po eletktřině, stejně tak někteří zákazníci nejsou kvůli probíhajícímu konflitku schopní platit své účty.
K navýšení vývozu elektřiny by Ukrajině mělo již ke konci tohoto roku pomoci i nové vedení, které propojí jadernou elektrárnu Khmelnytsky s polskou přenosovou soustavou. Vedení má po uvedení do provozu disponovat přenosovou kapacitou okolo 1000 MW.
Mohlo by vás zajímat:
Ukrajinci jsou pašáci...
Slovensko bude len tranzitna krajina, po dokonceni bloku 3. a 4. v Mochovciach bude slovensko sebestacne v produkcii EE a to uz po spusteni 3. bloku, ked neskor nabehne aj 4. blok slovensko moze vyvazat.
Ukrajina ma ale co vracat za pomoc, ktoru teraz dostava takze by v klude niekolko rokov mohli tu elektrinu vyvazat zadarmo a to najma do Nemecka ked bude napriklad bezvetrie, alebo inverzia a obcasne zdroje energie budu produkovat nula cela nula nic MWh.
Slováci byli vždycky pašáci... :-)
Cesi este vacsi :) Ako vzdy...
ja som si to vzdy tak predstavoval, ze keby som podnikal utok na nejaku krajinu, tak elektrarne a klucove uzly rozvodnej siete by som sa snazil znicit v rannych fazach utoku.
A momemtalne Ukrajina je v stave vyvazat elektricku energiu.
Ale zas musim podotknut, ze este som zatial ziadny utok nepodnikol. Takze jedno z moznych vysvetleni je, ze si to cele predstavujem ako Hurvinek vojnu.
Proč ničit elektrárny, když bohatě stačí s mnohem menším úsilím zničit jejich vyvedení výkonu. Bez něj elektrárna stejně svůj účel neplní, ale dá se později v případě potřeby snadno obnovit. Po případném dobytí území se ta elektrárna jistě bude hodit.
dobre teda, beriem. elektrarne sa teda nicit nemusia.
ale zda sa, ze ani rozvodna siet neutrpela nejake vaznejsie skody.
Ocakaval by som opak
Viz Jugoslávie, pokud mě paměť neklame, "bombardovalo" se uhlíkovým prachem nebo něco takového a vše šlo do zkratu. Možná někdo znalý problematiky doplní.
Jinak máš pravdu, Rusko evidentně plánovalo zcela jinou válku.
asi máte paměť hodně chorou, proč si vymýšlíte bombardování uhlíkovým prachem? A co střední lavinu odpružíte??
ad Josef) V USAF má ta bomba označení BLU-114/B. Zjistěte si o to něco. V Srbsku, mimo jiné, byla úspěšně použita. Hodíte to na pár transformátorů a země je min. na 24 hodin bez přenosové sítě.
velká omluva, díky za zdroj
Dobrý den pane Josef. V prvé chvíli jsem skutečně zaváhal, zda mě paměť neklame, v mém věku už se to stává. Omluvu beru. Panu Veselému děkuji za upřesnění.
Pokud já si pamatuji, tak v Jugoslávii byly rozvodny zkratovány hliníkovými proužky - vlastně alobalem.
a ja si pri tebe pripadam ako Spejbl.
Jakmile přijde o průmyslovou část země, tak budou i nízké požadavky na energie.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Ach jo, můžete jít na Ukrajinu a osobně počítat ty "Banderovce"...
mozes zacat pocitat s prezidentom a parlamentim, ktori vyhlasili Stepana Banderu za narodneho hrdinu Ukrajiny. Ak si to doteraz nevedel, potom sa nechval svojimi vedomostami.
„Zákon paměti“.
S Banderou spojené Organizace ukrajinských nacionalistů a Ukrajinská povstalecká armáda patří mezi bojovníky za nezávislost Ukrajiny. A je trestné o nich lhát a urážet je.
Pan Komárek o tom napsal zajímavý článek "Bandera a jeho souputníci.....". Článek byl okamžitě stažen, ale zůstal v archivu. Lze dohledat.
Bandera je symbol osvobození Ukrajiny od Rusů a Poláků, kteří si ji vždy předávali. žádný terorista. Přečtětě si nekomoušské dějiny. V jeho jménu vraždili jiní. Je to jako u nás, kdy Hus nikoho nezabil, ale husité vraždili a pustošili kudy chodili.
A budete se divit ani Tiso nebyl taková sketa, jak jej vnímáme. Chtěl pouze samostatné Slovensko a něco pro to dělal celý život včetně toho kdy seděl v předválečné Česko Slovenské cele za protistátní činnost.
Tak nejvíc to pomůže největším dírám na evropském energetickém trhu = Maďarsku, Balkánu a severní Itálii.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se