Domů
Energetika v zahraničí
V Texasu a Kalifornii prudce rostou ceny elektřiny a plynu, nahoru je tlačí horko a sucho
Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

V Texasu a Kalifornii prudce rostou ceny elektřiny a plynu, nahoru je tlačí horko a sucho

Velmi vysoké teploty, které zasáhly rozsáhlá území Spojených států, tlačí nahoru poptávku po elektrické energii a s ní i ceny elektřiny a zemního plynu. Ceny však nerostou pouze na krátkodobých trzích, ale i v případě forwardů na červenec a srpen, jelikož situace nevypadá příliš příznivě na celém západním pobřeží USA, kde silné sucho omezuje výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách.

S příchodem horka roste poptávka po elektrické energie kvůli intenzivnímu využívání klimatizací, což klade vysoké nároky na elektrizační soustavy v amerických státech Texas a Kalifornie. V Texasu tak již provozovatel tamní soustavy, společnost Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), na začátku tohoto týdne apeloval na odběratele, aby šetřili se svým odběrem elektřiny. V Kalifornii provozovatel převážené části tamní soustavy, California ISO, podle agentury Reuters upozornil odběratele, aby byli připraveni snížit svou spotřebu elektřinu, pokud to bude situace vyžadovat.

V soustavách obou států přitom docházelo v posledních měsících k omezování dodávek elektřiny odběratelům, v případě Kalifornie v srpnu 2020 a v Texasu během letošního února, kdy jih USA zasáhly nevídaně silné a rozsáhlé mrazy. Oba provozovatelé by sice měli mít dostatečné rezervy pro pokrytí špičkového zatížení, údržba na straně výroby i v sítích však může dostupnost výkonu omezit.

Vysoká poptávka se již podepisuje na spotových cenách elektřiny a plynu, které se vyšplhaly na několikanásobky průměrných hodnot. Spotová cena elektřiny s dodávkou v pondělí dosáhla v Texasu 84 USD/MWh, v Kalifornii poté 155 USD/MWh. Úterní cena v Texasu vyskočila dokonce na 406,75 USD/MWh, v Kalifornii mírně poklesla na 120 USD/MWh. Zatímco v Texasu se plyn jak v pondělí, tak i v úterý obchodoval těsně nad 3 USD/MMBtu, tedy zhruba okolo 9-10 EUR/MWh, v Kalifornii cena poskočila z pondělních 4,45 USD/MMBtu na úterních 8,32 USD/MMBtu.

Na vnitrodenním trhu však ceny v Texasu dosahovaly v pondělí až 2000 USD/MWh, na čemž měl podíl i nezvykle vysoký objem výkonu vyřazený neplánovanými odstávkami. Podle serveru S&P Global nebylo k dispozici přes 12 GW výkonu, z čehož 9 GW připadalo na tepelné elektrárny a zbylé 3 GW na obnovitelné zdroje. To je zhruba troj až čtyřnásobek běžné hodnoty nedostupnosti způsobené neplánovanými odstávkami v průběhu léta. Stejně tak výroba větrných a solárních elektráren dosahovala nižších hodnot, než se očekávalo.

Ceny rostou i na forwardových kontraktech

Ceny elektřiny rostou i pro kontrakty s dodávkou v následujících měsících, na čemž mají podíl jak předpovědi teplého počasí, tak nižší dostupnost výroby ve vodních elektrárnách v případě západních trhů. V Texasu se cena peakového kontraktu pro červenec a srpen podle S&P Global vyšplhala nad 130 USD/MWh, přičemž ještě na začátku června se obchodoval v průměru za 75 USD/MWh.

Forwardové ceny peakových kontraktů dosahují stovek dolarů za MWh i napříč Kalifornií, která se kromě vysoké poptávky potýká i s omezenou dostupností vodních zdrojů kvůli suchu. Již nyní tamní energetická společnost PG&E omezuje výrobu elektřiny, aby šetřila vodu v přehradách na špičkovou letní poptávku. I tak bude stát muset zřejmě navýšit výrobu elektřiny v plynových elektrárnách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Josef
16. červen 2021, 12:50

Pokud jsou používány zdroje el. energie závislé na počasí pak je i výroba el. energie závislá na počasí, pokud se počasí dostane z určitých mezí, které se s růstem výroby z OZE zužují tak to vede k tomu, že el. energie je buďto přebytek nebo naopak nedostatek. Jinými slovy, to není nic neočekávaného nebo něco za co by mohlo počasí, je to jen očekávaný důsledek energetické politiky.

JD
16. červen 2021, 14:05

Nesmysl.

Je to výsledek odstávek. Celkem 11 GW, 8 GW termálních a zbytek OZE.

Zdroj - ERCOT:

https://electrek.co/2021/06/15/texas-is-sweltering-and-majority-of-power-plants-down-produce-natural-gas/

Milan Vaněček
16. červen 2021, 13:47

V Kalifornii potřebují mnohem více fotovoltaiky a baterií na čtyřhodinovou akumulaci. To situaci krásně vyřeší, během 2-3 let se to podaří, již teď budují fotovoltaiku a akumulaci mnohem rychleji než Německo.

PetrV
17. červen 2021, 12:31

Potřebují hlavně elektrocentralu a hodně benzínu... levné řešení oze podvodu.

Lukáš
16. červen 2021, 14:20

Už vidím, ako občania Texasu alebo Kalifornie vypínajú klimatizácie pri 35 stupňoch vonku po tom ako budú na nich apelovať orgány, pretože je málo ee laicky povedané. Alebo televízory, ventilátory atď...

Toto je vec, ktorú konzumný Američan len ťažko chápe a povie si, ja nevypnem lebo možno vypol sused a to je aj za mňa a stačí to. Mnohí keď idú do obchodu v takom teple tak nechajú na parkovisku naštartované auto pol hodiny aby ho mali pekne vychladené.

Vinkler
16. červen 2021, 14:27

Tvrdilo se (i tady) že v Kalifornii prudce roste výstavba FV. A spotřeba na klimatizaci de facto sleduje křivku osvitu.

Co udělali soudruzi v NDR špatně?

Milan Vaněček
16. červen 2021, 16:35

To se Vašich soudruhů zeptejte, v Kalifornii jedou podle svého plánu. A určitě vybudují dostatečné kapacity mnohem dříve než se u nás postaví Dukovany 2,

a myslím že i dříve,

než Francouzi nahradí odstavenou JE Fessenheim novým reaktorem ve Flamanville. Už jim to trvá přes 15 let, pořád nic...

To fotovoltaika, to jde mnohem rychleji, za 2-3 roky uvidíte, FVE + baterie. Sledujte Kalifornii a Texas, státy které jsou v nových technologiích na světové špičce.

Neinspirujte se Ruskem (či východním blokem....), raději se inspirujte Muskem....

Vinkler
16. červen 2021, 19:26

No já se ptal co je špatně. Odpověď, že jedou podle plánu je dosti vágní.

Milan Vaněček
16. červen 2021, 20:25

Odpověď bylo možno lehce vydedukovat: mají zatím málo FVE + baterií. To je naprosto triviální, to bylo špatně, to pochopí snad každý.

energetik
16. červen 2021, 16:55

Ano, při ceně 406,75 USD/MWh by to byl zlatý důl prodávat přebytek z FVE do sítě, ovšem pokud mohou a tu tržní cenu skutečně dostanou. Ale pokud je to tam podobné jako v ČEZku (i když jistě bez elektroměrového podvodu) tak tu přebytečnou energii zřejmě raději maří v topných tělesech než by ji pustili do sítě.

pr
17. červen 2021, 13:25

Začali pozdě.

A možná ne. Možná že mírné zvýšení ceny je pouze potvrzením toho že jdou správným směrem a nesprávnou rychlostí. Třeba praxí potvrzení toho jak by to dopadlo za jiných okolností vyžadují. Stejně jako u nás se lidi budou muset naučit si domy postavit sami. Aby donutili nenažrané firmy k plošnému rozhodnutí zda nic je lepší než málo.

Milan Vaněček
16. červen 2021, 17:00

A tady máte pár nejnovějších kvantitativních údajů o růstu FVE a VtE v USA

pv-magazine-usa.com/2021/06/16/sunrise-brief-renewable-energy-consumption-grew-in-2020-as-fossil-fuels-and-nuclear-shrank

šabi
17. červen 2021, 13:47

Čísla možná hezký, ale jak je vidět na případu Kalifornie či Texasu, tak naprosto nedostatečná. Normální člověk by usoudil, že např. špinavé zdroje se budou utlumovat, až za ně bude (spolehlivá) náhrada.

PetrV
17. červen 2021, 06:56

To je zoufalství a do 2 let to čeká Evropu. Tunelovat stabilní energetiku z důvodu podvodneho hokejkového grafu, kde soudruzi z USA udělali chybu?

blaha.p
17. červen 2021, 08:54

PetrV myslíš tu energetiku založenou na uhlí, plynu, uranu, kterou jsou NEOBNOVITELNÉ ZDROJE a dle všech odhadů jejich zásoby vyčerpáme během pouhých sto let. Samozřejmě ze sobeckého pohledu ti to může být jedno, protože za tvého života tyto zdroje ještě budou, ale už naše děti zažijí jejich nedostatek. Přechod na OBNOVITELNÉ ZDROJE = Slunce, voda, vítr je prostě nutnost a samozřejmě všichni to vědí. Nevím, co jsi se učil na škole, ale uhlí, plyn a ani uran na stromě vážně každý rok nevyrostou.

Energetik 007
17. červen 2021, 13:08

Určitě si ze školy pamatujete D I Mendělejeva a jeho geniální Periodickou tabulku...

Už jste ale zapomněl na jeho abiotickou teorii v laboratoři potvrzenou že uhlovodíky vznikají účinkem vody na karbidy kovů.

Takže ve skutečnosti množství ropy a plynu roste.

Energetik 007
17. červen 2021, 08:42

V Kalifornii jsou blackouty již desítky let v podstatě od doby kdy začaly používat VTE a byl zaveden unbundling - tedy nerespektování fyzikálních zákonů proudění elektřiny

Mirek
17. červen 2021, 10:19

A také by mohli poprosit Číňany, aby jim tam postavili stejnosměrné vedení z oblastí, kde je v USA el. energie dost (o tom dostatku ale pochybuji). Loni uvedli Číňani do provozu ss vedení na vzdálenost 3200 km (napětí 1 000 000 V).

A proč nepožádají Westinghouse, aby jim postavil nějaký nový stabilní, výkonný a spolehlivý reaktor? Důvod: zkušenosri s reaktory AP1000 Westinghouse ve Vogtle a v Summeru, o negativních zkušenostech s těmito reaktory v Číně ani nemluvím. Ale pro Čecháčky to bude dobré.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se