Domů
Elektřina
Ve Velké Británii chtějí být v roce 2025 schopni fungovat některé okamžiky bez fosilních paliv
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coal_power_plant_Datteln_2_Crop1.png
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Ve Velké Británii chtějí být v roce 2025 schopni fungovat některé okamžiky bez fosilních paliv

Provozovatel přenosové soustavy ve Velké Británii má ambiciózní plány. V roce 2025 chce dosáhnout alespoň krátkého časového okamžiku, kdy žádná vyrobená elektřina nebude pocházet z fosilních paliv. Jak se obejít bez zemního plynu, je potřeba začít plánovat již nyní.

Před dvěma lety zažila Velká Británie poprvé od průmyslové revoluce den, kdy se žádná elektřina nevyrobila z uhelného zdroje. National Grid Electricity System Operator, britský provozovatel přenosové soustavy, se nyní připravuje na další milník v tamní energetice – fungování bez fosilních paliv.

Zemní plyn jako páteř Velké Británie

Uhlí v dnešní době již není páteřní silou pro výrobu elektřiny, tou je zemní plyn. Ze zemního plynu se běžně ve Velké Británii vyrobí více než polovina celkové vyrobené elektřiny. Julian Leslie, zástupce společnosti z National Grid, prohlásil, že by systém mohl fungovat kratší časové úseky bez fosilních paliv již kolem roku 2025. Toto datum také souvisí s kompletním vyřazením uhelných elektráren. Britský systém by se tak mohl postupně stávat zcela bezuhlíkovým.

V současné době hraje sice zemní plyn hlavní roli při výrobě elektřiny, ale zvyšující se výroba z větrných parků a solárních farem způsobuje, že v některých obdobích je potřeba elektřiny z plynu velmi malá. Dle slov zástupce se ve větrných dnech vyrobí méně než čtvrtina elektřiny z plynu.

Leslie k plánovanému cíli sdělil, že Velká Británie bude muset ihned začít přemýšlet, čím nahradit zdroje elektřiny spalující zemní plyn, aby se zcela zrušila nutnost používat fosilní paliva.

„Všechny tyto věci se budou muset uskutečnit, aby se naplnily naše bezuhlíkové ambice pro rok 2025,“ sdělil Leslie v telefonním rozhovoru. „V roce 2025 to možná bude jenom půl hodiny nebo hodina. Poté v následujících letech se tento časový úsek bude postupně rozrůstat.“

Aby byl systém vybalancovaný, síť bude dle Leslieho potřebovat nové technologie, jako jsou například superkapacitory či setrvačníky. Velké uhelné elektrárny a elektrárny na zemní plyn dávají síti odolnost a přizpůsobivost. Na druhé straně větrné a solární elektrárny snižují stabilitu sítě a jsou závislé na počasí.

Autor úvodní fotografie: Arnold Paul

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
JVr
15. duben 2019, 13:44

No tak jen, aby nevymýšleli, nejjednodušší, jak se obejít bez plynu, bude přestavit několik uhelek má dřevo a to vozit přes půl zeměkoule ????.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se