Domů
Rychlé zprávy
Vědci spustili v Německu projekt největšího "umělého" Slunce

Vědci spustili v Německu projekt největšího "umělého" Slunce

Vědci z německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR) tento týden oficiálně spustili experimentální projekt Synlight. Cílem největšího umělého  Slunce, které vyšlo na 3,5 milionu EUR, je výzkum v oblasti výroby vodíkového paliva pomocí solární energie.

Ve měste Julich na severozápadě Německa se ve čtvrtek rozsvítilo největší umělé Slunce. Celkem 149 xenonových výbojek dokáže simulovat solární záření a při koncentraci světla dosáhnout teploty převyšující 3000 stupňů Celsia, pro představu – v promítacím zařízení velkých kin stačí jediná xenonová výbojka. Synlight má pomoci vědcům prozkoumat možnosti výroby vodíkového paliva (resp. solárního paliva, jak ho DLR označuje) a přispět tak k přechodu na k životnímu prostředí šetrnější zdroje energie. Vodíkové palivo by v budoucnu mohlo najít uplatnění nejen v automobilové, ale také v letecké dopravě.

„Obnovitelné zdroje energie budou v budoucnu pilířem světové dodávky energie. Paliva, pohonné hmoty a hořlaviny získané pomocí solární energie nabízejí obrovský potenciál pro dlouhodobé skladování a výrobu chemických látek a snižování emisí oxidu uhličitého,“ uvedl Karsten Lemmer, člen představenstva DLR.

Institut solárního výzkumu DLR postavil technologii během posledních dvou let. Z celkových nákladů 3,5 milionů EUR přispěl největší částkou, která činí 2,4 milionu EUR, spolkový stát Severní Porýní-Vestfálsko, zbytek částky zaplatilo spolkové ministerstvo pro hospodářství a energetiku.

Laboratorní podmínky zrychlí výzkum

Vzhledem k nestálosti a nepravidelnosti slunečního záření ve střední Evropě je vytvoření umělého Slunce pro výzkum rozumnější volbou. Zejména proto, že prováděné testy nejsou nijak ovlivňovány počasím.

Přesun výzkumného centra do oblastí stálejšího slunečního záření by toto negativum vyřešilo, nicméně stále by vědci nemohli provádět testy při přesně stanovených podmínkách. Vědcům z DLR se již před několika lety podařilo vyrobit vodík pomocí solární energie, ovšem v daleko menším měřítku. Synlight by tedy měl být dalším krokem k průmyslovému použití takovéto technologie.

Kromě nové technologie provozuje DLR v Julichu také již průmyslově rozšířenou technologii využívající koncentrované solární záření k výrobě elektřiny.

Zdroj úvodní fotografie: DLR

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.