Podíl uhlí na výrobě elektrické energie ve Spojených státech se v letošním říjnu přiblížil plynu, který v posledních letech uhlí nahrazuje. Podle analytiků agentury Platts by podíl uhlí mohl v USA mírně stoupat i v nadcházejícím roce.

Podle posledního měsíčního reportu americké agentury EIA pro říjen dosáhla čistá výroba elektrické energie z uhlí v zemi zhruba 99,4 TWh a podíl uhlí se tak ve srovnání s předešlými měsíci mírně zvýšil na 31,8 %. Výroba elektřiny ze zemního plynu se tak v říjnu pohybovala se 102,6 TWh na srovnatelné úrovni.

V průběhu prvních 10 měsíců letošního roku se uhlí podílelo na výrobě elektřiny v USA 30,1 %, zatímco plyn více než třetinou, konkrétně 34,6 %. V letošním roce si tak obě paliva prohodila svou pozici, kdy podíl uhlí ve stejném období loňského roku dosahoval 34 %, tedy více než v případě plynu s 32,4 %.

Na říjnovém nárůstu podílu uhlí měl nicméně vliv i pokles celkové výroby elektřiny, která se ve srovnání se zářím propadla o 11,1 %. Nižší výrobu zaznamenala všechna fosilní paliva, avšak pokles v případě uhlí nebyl s 13,1 % tak výrazný, jako v případě plynu s 18,3 %.

Uhlí by se mohlo dařit i po novém roce

Výroba elektřiny z uhlí zažívá v USA v posledních letech pokles, kdy uhlí bylo nahrazováno zejména zemním plynem. Mezi lety 2010 a 2015 poklesl podíl uhlí ze 46 na 36 procent, zatímco podíl plynu stoupl z 23 na 32 procent.

Podle analytiků S&P Global Platts by podíl uhlí na výrobě elektřiny mohl ve Spojených státech mírně stoupat i v příštím roce. Uhlí by tak mělo z části nahradit pokles poptávky po plynu, jehož cena bude v příštím roce stoupat.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *