Domů
Elektřina
Výroba elektřiny z uhlí se v říjnu v USA přiblížila plynu

Výroba elektřiny z uhlí se v říjnu v USA přiblížila plynu

Podíl uhlí na výrobě elektrické energie ve Spojených státech se v letošním říjnu přiblížil plynu, který v posledních letech uhlí nahrazuje. Podle analytiků agentury Platts by podíl uhlí mohl v USA mírně stoupat i v nadcházejícím roce.

Podle posledního měsíčního reportu americké agentury EIA pro říjen dosáhla čistá výroba elektrické energie z uhlí v zemi zhruba 99,4 TWh a podíl uhlí se tak ve srovnání s předešlými měsíci mírně zvýšil na 31,8 %. Výroba elektřiny ze zemního plynu se tak v říjnu pohybovala se 102,6 TWh na srovnatelné úrovni.

V průběhu prvních 10 měsíců letošního roku se uhlí podílelo na výrobě elektřiny v USA 30,1 %, zatímco plyn více než třetinou, konkrétně 34,6 %. V letošním roce si tak obě paliva prohodila svou pozici, kdy podíl uhlí ve stejném období loňského roku dosahoval 34 %, tedy více než v případě plynu s 32,4 %.

Na říjnovém nárůstu podílu uhlí měl nicméně vliv i pokles celkové výroby elektřiny, která se ve srovnání se zářím propadla o 11,1 %. Nižší výrobu zaznamenala všechna fosilní paliva, avšak pokles v případě uhlí nebyl s 13,1 % tak výrazný, jako v případě plynu s 18,3 %.

Uhlí by se mohlo dařit i po novém roce

Výroba elektřiny z uhlí zažívá v USA v posledních letech pokles, kdy uhlí bylo nahrazováno zejména zemním plynem. Mezi lety 2010 a 2015 poklesl podíl uhlí ze 46 na 36 procent, zatímco podíl plynu stoupl z 23 na 32 procent.

Podle analytiků S&P Global Platts by podíl uhlí na výrobě elektřiny mohl ve Spojených státech mírně stoupat i v příštím roce. Uhlí by tak mělo z části nahradit pokles poptávky po plynu, jehož cena bude v příštím roce stoupat.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.