Domů
Elektřina
Výroba elektřiny z uhlí se v říjnu v USA přiblížila plynu

Výroba elektřiny z uhlí se v říjnu v USA přiblížila plynu

Podíl uhlí na výrobě elektrické energie ve Spojených státech se v letošním říjnu přiblížil plynu, který v posledních letech uhlí nahrazuje. Podle analytiků agentury Platts by podíl uhlí mohl v USA mírně stoupat i v nadcházejícím roce.

Podle posledního měsíčního reportu americké agentury EIA pro říjen dosáhla čistá výroba elektrické energie z uhlí v zemi zhruba 99,4 TWh a podíl uhlí se tak ve srovnání s předešlými měsíci mírně zvýšil na 31,8 %. Výroba elektřiny ze zemního plynu se tak v říjnu pohybovala se 102,6 TWh na srovnatelné úrovni.

V průběhu prvních 10 měsíců letošního roku se uhlí podílelo na výrobě elektřiny v USA 30,1 %, zatímco plyn více než třetinou, konkrétně 34,6 %. V letošním roce si tak obě paliva prohodila svou pozici, kdy podíl uhlí ve stejném období loňského roku dosahoval 34 %, tedy více než v případě plynu s 32,4 %.

Na říjnovém nárůstu podílu uhlí měl nicméně vliv i pokles celkové výroby elektřiny, která se ve srovnání se zářím propadla o 11,1 %. Nižší výrobu zaznamenala všechna fosilní paliva, avšak pokles v případě uhlí nebyl s 13,1 % tak výrazný, jako v případě plynu s 18,3 %.

Uhlí by se mohlo dařit i po novém roce

Výroba elektřiny z uhlí zažívá v USA v posledních letech pokles, kdy uhlí bylo nahrazováno zejména zemním plynem. Mezi lety 2010 a 2015 poklesl podíl uhlí ze 46 na 36 procent, zatímco podíl plynu stoupl z 23 na 32 procent.

Podle analytiků S&P Global Platts by podíl uhlí na výrobě elektřiny mohl ve Spojených státech mírně stoupat i v příštím roce. Uhlí by tak mělo z části nahradit pokles poptávky po plynu, jehož cena bude v příštím roce stoupat.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
14. srpen 2022, 15:31
Vodík místo plynu. Vídeň přestavuje elektrárnu. Když se přestavba povede, bude to šance pro dalších 115 turbín po celé Evropě
14. srpen 2022, 13:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se