Změní nadcházející volby Francii v exportéra, či importéra elektřiny?

DomůElektřinaZmění nadcházející volby Francii v exportéra, či importéra elektřiny?

Francie byla letos v zimě dva měsíce v řadě čistým dovozcem elektřiny poprvé po 5 letech a tento trend by mohl do budoucna pokračovat a to nezávisle na vítězi blížících se prezidentských voleb. Francie, tradiční exportér elektřiny, v lednu importovala v důsledku chladné zimy a série odstávek jaderných elektráren rekordní objem 950 GWh, nejvíce od roku 1980.

Závislost na sousedních státech by se mohla zrychlit, pokud Francie nezvládne prodloužit životnost svých 58 jaderných zařízení a podcení rozvoj OZE. Přeshraniční přenosová kapacita mezi Francií a okolními státy se stále zvyšuje. Dle cílů Energetické Unie na propojení členských států má Francie cíl 10 % do roku 2020 již splněn, nicméně je pro ni výhodné propojenost zvyšovat. Jak uvádí provozovatel přenosové soustavy RTE ve svém výhledu pro zimu 2016/2017, kapacita pro import elektřiny byla zvýšena oproti loňskému období o 30 % na 12,2 GW.

Zajímavá jsou také data o platbě za importovanou elektřinu. Dle ministerstva financí se letošní lednový účet vyšplhal na 290 mil. € oproti 56,5 mil. € za stejné období loni.

Francie také před 2 lety prosadila ambiciózní plán, podle kterého má do roku 2025 snížit podíl JE na energetickém mixu na 50 %. Současný podíl jaderných elektráren je 75 %. Tento výpadek má být pokryt OZE, zvýšením efektivity využívání energie a snížením tepelných ztrát. Podíl OZE v zemi galského kohouta momentálně dosahuje přibližně 16 %.

Zatímco prezident Hollande začal s prvními kroky v oblasti energetiky, velká rozhodnutí, jako například uzavření některých JE, budou čekat na vítěze voleb, které proběhnout na přelomu dubna a května.

Různé cesty pro francouzskou energetiku

První z možných vítězů, nezávislý kandidát Emmanuel Macron, chce do roku 2022 ukončit výrobu z uhlí. Chtěl by ale zachovat 50 % podíl JE a ztrátu způsobenou odklonem od uhlí pokrýt zvýšením výkonu OZE o 26 GW. Hlavním jeho plánem je dotace o hodnotě 15 mld. € na obnovu a zateplení více než 2 milionů starých budov, čímž by se snížila spotřeba elektřiny.

Pravicová kandidátka Marine Le Pen chce, aby Francie byla energeticky nezávislá. Navrhuje ponechat jaderné elektrárny v provozu tak dlouho, jak jen to bude z bezpečnostního hlediska možné. Kromě toho by zrušila plán na privatizaci francouzských vodních elektráren.

Třetí kandidát, konzervativec Francois Fillon, má také cíl energeticky nezávislé Francie. Návrh na snížení podílu JE o 25 % by smetl ze stolu a sám ho již dříve označil za absurdní. Životnost JE by prodloužil na 40-60 let a oddálil by zavírání nejstarších zařízení.

Jednou z cest,  jak zajistit nezávislost na dodávkách elektrické energie, jsou kapacitní platby. Ty sice mohou být ekonomicky nevýhodné, nicméně garantují dodávku elektřinu v plné výši v každý moment. Kapacitní platby jsou nyní předmětem diskuzí na úrovni EU, která s nimi sice obecně nesouhlasí, ale protože největší hráči je v nějaké formě používají, tak jí zřejmě nezbyde než změnit své stanovisko.