Domů
Energetika v zahraničí
Francouzská EDF si brousí zuby na pozemky okolo svých jaderných elektráren, aktivisté se obávají jejich rozšiřování
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

Francouzská EDF si brousí zuby na pozemky okolo svých jaderných elektráren, aktivisté se obávají jejich rozšiřování

Francouzská polostátní energetická společnost EDF se podle informací serveru Montel zajímá o pozemky v okolí všech svých 19 jaderných elektráren ve Francii. To se nezamlouvá protijaderným aktivistům, kteří se obávají výstavby nových jaderných bloků.

Francouzská EDF zkoumá možnosti rozšíření areálů všech svých francouzských jaderných elektráren skrz akvizice až několika stovek hektarů sousedících pozemků.

Podle společnosti by pozemky mohly sloužit k vybudování nových jaderných bloků, rozvoji obnovitelných zdrojů nebo uskladnění použitého paliva při vyřazování původních bloků z provozu.

Protijaderní aktivisté se nicméně obávají, že nové pozemky by mohly sloužit k vybudování nových jaderných bloků typu EPR, které by měly nahradit 14 starších bloků, jež by měly být uzavřeny do roku 2035. Například v případě jaderné elektrárny Bugey se podle Joëla Guéryho z hnutí Stop Bugey EDF zajímá o pozemky o celkové rozloze 336 hektarů.

„Zkoumané pozemky neodpovídají oblastem vhodným pro větrné nebo fotovoltaické zdroje,“ řekl serveru Montel Guéry.

O využití pozemků se rozhodne později

Mluvčí společnosti EDF serveru Montel řekl, že zatím nebyl zahájen žádný konkrétní projekt. O využití pozemků má být rozhodnuto až později a to po konzultacích se všemi zúčastněnými stranami.

Podle Emmanuela Hyesta z francouzské developerské společnosti Safer, kterou EDF pověřila provést studie proveditelnosti, by EPR bloky mohly být vybudovány maximálně ve dvou lokalitách.

„EDF potřebuje pozemky především pro obnovu a vyřazení elektráren z provozu. Rozloha cílených pozemků se pohybuje od několika tuctů hektarů až po mnohem větší oblasti,“ uvedl Hyest.

EDF v roce 2017 rovněž uvedla, že mezi lety 2020 a 2035 plánuje ve Francii výstavbu solárních elektráren o výkonu 30 GW, která by si vyžádala pozemky o rozloze 25 až 30 tisíc hektarů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Mirek
17. leden 2019, 21:36

Kvůli těmhle aktivistům akorát chcípneme v chudobě.

Petr
18. leden 2019, 12:15

Ale zato ti aktivisté se aspoň budou mít dobře z úplatků od banksterů, kteří si chtějí ty jaderné elektrárny přivlastnit v privatizaci za natištěné peníze, co taky s těmi papírky dělat lepšího než nakupovat prostitutky a infrastrukturu.

energetik
18. leden 2019, 13:03

To možná ano, ale vidím tam naději že těch chcípnutí v chudobě bude méně než kolik jich chcíplo a chcípá díky těm projaderným aktivistům.

Petr Závodský
18. leden 2019, 16:36

Tak schválně kolik? Kvůli projaderným aktivistům?

Samuel
4. únor 2019, 20:01

Ty máš nádej ale čísla a realita ukazujú to že tvoja domienka a nádej zabije ročne viac ľudí ako Fatman a Litteboy (najsmrteľnejšie použitie jadra) dokopy cca. 230 000 vs 500 000/rok pri obnoviteľných zdrojoch (20 PWh/rok krát 25000 smrtí na 1 PWh/rok (voda+vietor+solar+biomasa). Jadro sa pozerá z ďalekého 1. miesta s iba 2000 úmrtí rovnakým výpočtom za rok.

Samuel
4. únor 2019, 20:06

Tvoja nádej ročne zabije viac ľudí ako Nagasaki a Hirošima dokopy... Áno myslím obnoviteľné zdroje to je fakt nie domienka či nádej.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se