Domů
Jaderné elektrárny
Bulharsko hledá investora pro jadernou elektrárnu Belene
Jaderná elektrárna

Bulharsko hledá investora pro jadernou elektrárnu Belene

Bulharsko začalo hledat strategického investora pro obnovený projekt jaderné elektrárny Belene na Dunaji. Ministerstvo energetiky dnes vyzvalo potenciální zájemce k vyjádření zájmu o projekt výstavby dvou jaderných reaktorů o výkonu 1000 megawattů. Uvedla to agentura Reuters. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur (256,6 miliardy Kč).

Ministerstvo doufá, že se mu podaří najít investora v příštím roce. Zájem o projekt už vyjádřily ruská státní firma Rosatom, čínská státní společnost CNNC, francouzská Framatome, která je divizí EDF, a také státní firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Zájemci se mají rovněž vyjádřit, zda by chtěli menšinový podíl v projektu a zda mají také zájem o nákup elektřiny z elektrárny po jejím dokončení.

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny Belene v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu a Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku.

To mělo podle dohody jadernou elektrárnu postavit. Po zrušení projektu musela Sofia zaplatit Rosatomu více než 620 milionů eur. Získala ale i součásti pro dva reaktory. Loni v červnu bulharský parlament rozhodl o obnovení projektu.

Pohled do reaktoru jaderné elektrárny Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor
Ilustrační foto

Bulharsko si plánuje ponechat v elektrárně blokační podíl. Nechce ale už poskytnout žádné další finanční prostředky z veřejných zdrojů, rozšiřovat státní záruky na případné půjčky ani uzavírat dohodu o nákupu elektřiny z elektrárny za zvýhodněnou cenu.

Ministryně energetiky Temenužka Petkovová loni uvedla, že Sofia upřednostní investora, který by postavil elektrárnu do osmi let za zhruba devět miliard eur.

Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981 a jeho kritici tvrdí, že výhody nejsou tak velké, aby ospravedlnily výši investice. Projekt je navíc už desítky let zdrojem korupčních praktik.

Bulharsko má nyní dva jaderné reaktory o výkonu 1000 MW v elektrárně Kozloduj na Dunaji, které byly postaveny ještě v době bývalého Sovětského svazu. Elektrárna se na celkových dodávkách elektřiny v této balkánské zemi podílí zhruba 30 procenty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Honza
11. březen 2019, 17:18

Vidím, že v Bulharsku je situace stejná jako u nás – politici říkají, jak rádi by stavěli, ale nemají politickou odvahu vzít za projekt odpovědnost – a tak v konečném důsledku se v Bulharsku, stejně jako v ČR, nic stavět nebude ...

Petrik
12. březen 2019, 00:35

Kdo to u nas postavi nesezenete statniho svarece ,i soudruhum praskaly svary,ted se mohou opravnene rakusane bat!!!!

JOsef Vrzal
13. březen 2019, 09:56

Nepraskaly svary, ale byla zfusovan dokumentace kontrol.

markusaurelius
11. březen 2019, 22:21

Kdyby blbost nadnášela tak bulhaři létají jak holubičky,, už mohli mít elektrárnu postavenou kdyby se nenechaly od eu a usa demokraticky vydírat...

Petr
12. březen 2019, 12:24

Každý potřebuje získat svou vlastní přelomovou zkušenost z vyjednávání a falešného slibování od Západních "spojenců".

Loudil
13. březen 2019, 11:30

Je opravdu nechutné, když Bulhaři jako servilní mopslíci musí skákat jak Washington píská a nemůžou mít vlastní hlavu ! Ubohost , ne nepodobná dřívější Varšavské smlouvě a RVHP. Velmi chudý stát /Bulharsko už má chudší obyvatele jak Čína v nominál. HDP na hlavu/ muselo zaplatit po zásazích Washingtonu - 620 mil. Euro , asi 15 mld. Kč Rusku, po nařízeném vycouvání ze zakázky. Nyní úplně stejným způsobem Washington EU vnutí svůj Apple místo čínské Huawei a svůj LNG místo ruského LNG. Kvalita ? cena ? , nic nehraje roli ! Jen politika, která umným způsobem přihrává miliardy do kapes vlastním firmám. Někdy se už skoro zdá, že RVHP byla - "celkem svobodnou organizací" - při pohledu na - "současné manévry Washigtonu."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se