Domů
Jaderné elektrárny
Bulharsko hledá investora pro jadernou elektrárnu Belene
Akkuyu jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

Bulharsko hledá investora pro jadernou elektrárnu Belene

Bulharsko začalo hledat strategického investora pro obnovený projekt jaderné elektrárny Belene na Dunaji. Ministerstvo energetiky dnes vyzvalo potenciální zájemce k vyjádření zájmu o projekt výstavby dvou jaderných reaktorů o výkonu 1000 megawattů. Uvedla to agentura Reuters. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur (256,6 miliardy Kč).

Ministerstvo doufá, že se mu podaří najít investora v příštím roce. Zájem o projekt už vyjádřily ruská státní firma Rosatom, čínská státní společnost CNNC, francouzská Framatome, která je divizí EDF, a také státní firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Zájemci se mají rovněž vyjádřit, zda by chtěli menšinový podíl v projektu a zda mají také zájem o nákup elektřiny z elektrárny po jejím dokončení.

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny Belene v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu a Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku.

To mělo podle dohody jadernou elektrárnu postavit. Po zrušení projektu musela Sofia zaplatit Rosatomu více než 620 milionů eur. Získala ale i součásti pro dva reaktory. Loni v červnu bulharský parlament rozhodl o obnovení projektu.

Bulharsko si plánuje ponechat v elektrárně blokační podíl. Nechce ale už poskytnout žádné další finanční prostředky z veřejných zdrojů, rozšiřovat státní záruky na případné půjčky ani uzavírat dohodu o nákupu elektřiny z elektrárny za zvýhodněnou cenu.

Ministryně energetiky Temenužka Petkovová loni uvedla, že Sofia upřednostní investora, který by postavil elektrárnu do osmi let za zhruba devět miliard eur.

Projekt byl poprvé zahájen v roce 1981 a jeho kritici tvrdí, že výhody nejsou tak velké, aby ospravedlnily výši investice. Projekt je navíc už desítky let zdrojem korupčních praktik.

Bulharsko má nyní dva jaderné reaktory o výkonu 1000 MW v elektrárně Kozloduj na Dunaji, které byly postaveny ještě v době bývalého Sovětského svazu. Elektrárna se na celkových dodávkách elektřiny v této balkánské zemi podílí zhruba 30 procenty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Honza
11. březen 2019, 17:18

Vidím, že v Bulharsku je situace stejná jako u nás – politici říkají, jak rádi by stavěli, ale nemají politickou odvahu vzít za projekt odpovědnost – a tak v konečném důsledku se v Bulharsku, stejně jako v ČR, nic stavět nebude ...

Petrik
12. březen 2019, 00:35

Kdo to u nas postavi nesezenete statniho svarece ,i soudruhum praskaly svary,ted se mohou opravnene rakusane bat!!!!

JOsef Vrzal
13. březen 2019, 09:56

Nepraskaly svary, ale byla zfusovan dokumentace kontrol.

markusaurelius
11. březen 2019, 22:21

Kdyby blbost nadnášela tak bulhaři létají jak holubičky,, už mohli mít elektrárnu postavenou kdyby se nenechaly od eu a usa demokraticky vydírat...

Petr
12. březen 2019, 12:24

Každý potřebuje získat svou vlastní přelomovou zkušenost z vyjednávání a falešného slibování od Západních "spojenců".

Loudil
13. březen 2019, 11:30

Je opravdu nechutné, když Bulhaři jako servilní mopslíci musí skákat jak Washington píská a nemůžou mít vlastní hlavu ! Ubohost , ne nepodobná dřívější Varšavské smlouvě a RVHP. Velmi chudý stát /Bulharsko už má chudší obyvatele jak Čína v nominál. HDP na hlavu/ muselo zaplatit po zásazích Washingtonu - 620 mil. Euro , asi 15 mld. Kč Rusku, po nařízeném vycouvání ze zakázky. Nyní úplně stejným způsobem Washington EU vnutí svůj Apple místo čínské Huawei a svůj LNG místo ruského LNG. Kvalita ? cena ? , nic nehraje roli ! Jen politika, která umným způsobem přihrává miliardy do kapes vlastním firmám. Někdy se už skoro zdá, že RVHP byla - "celkem svobodnou organizací" - při pohledu na - "současné manévry Washigtonu."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se