Norsko je blízko tomu stát se první plně elektrifikovanou společností na světě
Podle zprávy norské neziskové průmyslové skupiny Energi Norge, reprezentující norské společnosti zainteresované v elektrické energii, má Norsko dostatečné obnovitelné zdroje a politickou vůli stát se první zemí na světě, která by využívala elektrickou energii výhradně z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom portál Euractiv.
Norská vláda nedávno oznámila, že prodeje automobilů se spalovacími motory budou do roku 2025 postupně ukončovány. Země chce zvýšit počet elektromobilů na norských silnicích. Toto je stimulováno kupříkladu daňovými úlevami pro elektromobily, právem neplatit poplatky za silnice nebo možností jezdit v pruzích vyhrazených autobusům.
Elektrická auta měla v roce 2015 podíl 22 % na norském trhu. Očekává se, že toto číslo do konce příštího roku vzroste na 30 %. Kupříkladu v lednu 2017 zhruba 37 % všech prodaných aut v zemi tvořily elektromobily.
Norsko si v oblasti elektromobility nastavilo velmi ambiciózní cíle. Norové chtějí mít jedno dobíjecí místo na každých deset elektromobilů, což znamená, že do roku 2020 budou potřebovat přibližně 25 000 takových míst.
Očekávané dopady elektrifikace Norska
V současnosti je přibližně 96 % norské poptávky po elektřině uspokojováno vodními zdroji. Další 2 % jinými obnovitelnými zdroji a tři plynové elektrárny poté tvoří zbytek elektroenergetického mixu.
„Naším cílem pro Norsko, který se opírá zejména o produkci energie z vodních zdrojů a o lepší spolupráci mezi společnostmi a autoritami, je stát se první plně elektrifikovanou společností na světě do roku 2050.“ řekl ředitel Energi Norge Oluf Ulseth.
Podle Olufa Ulsetha by elektrifikace nastartovala pracovní trh a inovace, přičemž celý proces by umožnil Norsku postavit se do vůdčí pozice v klimatických záležitostech a zároveň vylepšit jeho konkurenceschopnost. Norská síť je propojena s Dánskem a Švédskem, a díky projektu NordLink by mělo být Norsko do konce roku 2019 napojeno i na Německo. Norská elektrifikace tedy bude mít podle Euractiv pozitivní dopady i na některé členy EU.
Zdroj úvodní fotografie: flickr.com, autor: Kjell Jøran Hansen
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se