IEA zdůraznila klíčovou roli technologií pro zachytávání CO2 při přechodu k čistší energetice
Mezinárodní energetická agentura (IEA) zdůraznila v návaznosti na středeční workshop zaměřený na využití technologií pro zachytávání a využívání či ukládání emisí CO2 (CCUS) důležitost této technologie pro plánovaný přechod k čistším energetickým systémům. Výstupy z workshopu budou využity při tvorbě nové verze publikace Energy Technology Perspectives, která má vyjít v polovině roku.
Středečního workshopu se podle zveřejněné tiskové zprávy zúčastnilo více než 80 expertů z celého světa. Prezentace a diskuze se soustředily na potenciál technologií CCUS (Carbon Capture, Utilisation and Storage) při podpoře přechodu k uhlíkově neutrálním energetickým systémům. Konkrétně potom na hodnotu sdílené přepravní a skladovací infrastruktury pro CO2, důležitost technologií CCUS pro obtížně snižitelné emise a roli odstranění uhlíkových emisí při energetickém přechodu.
„Když zvážíme rozsah energetických a klimatických výzev, je důležitost zachytávání uhlíku nevyhnutelná,“ řekl Fatih Birol, výkonný ředitel IEA, který zahajoval workshop.
Birol dodal, že technologie CCUS mohou mít klíčový přínos pro transformaci energetických systémů a že středeční workshop poskytl cennou příležitost pro zhodnocení pokroku a pro nalezení způsobů, jak mohou být v následující dekádě vystaveny pro technologie CCUS pevné základy.
Výstupy z workshopu budou využity při tvorbě nové verze publikace Energy Technology Perspectives (ETP), která má vyjít v polovině letošního roku.
„Edice ETP pro rok 2020 se kromě jiných technologií speciálně zaměří na široký potenciál CCUS při podpoře dlouhodobého přechodu k čistšímu a odolnějšímu energetickému sektoru s nulovými (net-zero) emisemi. Identifikuje průmyslová odvětví, ve kterých jsou technologie CCUS klíčové pro nákladově efektivní snižování emisí, a způsoby, jakými může snížení emisí pomocí aplikace CCUS v jednom odvětví pomoci snížit emise v dalších odvětvích,“ dodala IEA v tiskové zprávě.
Mohlo by vás zajímat:
Naštěstí je CO2 neškodné - podobně jako vodní pára. Proto tyto skvělé technologie (mnohdy v uzavřeném cyklu připomínající perpetum mobile) není vůbec potřeba realizovat.
Ano, "řešení" problému v sovětském stylu taky pomáhá. Je hrozně pohodlné tvářit se, že problém neexistuje. Člověk má pak na čas lepší pocit.
Samozřejmě že mnohdy je lepší problém neřešit, protože se vyřeší sám, popřípadě se ukáže, že se o žádný problém nejedná, popřípadě by řešení problému napáchalo více škod, než vlastní problém.
Lidmi vytvořený CO2 je při současné koncentraci z jedné třetiny pohlcován oceány (už dnes ho tam je 50x více, než v atmosféře). Při vyšší koncentraci bude pohlcován více. Ve fosilních palivech je nám dostupno zhruba tolik uhlíku, jako je ho v atmosféře. Takže i při spálení všeho fosilního paliva koncentrace v ovzduší nemůže stoupnout na dvojnásobek zato bude o to rychleji pohlcována v oceánech, kde ho v daleké perspektivě nebude 50x, ale 51x vic, než v atmosféře.
Tak si zkuste nastudovat co se stane, když se ohřeje sodovka.
Aha, takže proč koncentrace CO2 v atmosféře stoupají?
Tak si zkuste nastudovat, so se stane se sodovkou, když ji stlačíte na sta atmosfér.
CO2 z atmosféry je každým deštěm splachováno do vody a rozpuštěné cestuje až do moře. A do nasycení sodovky má moře nekonečně daleko.
Jakému "problému"? Vy si snad myslíte, že CO2 v atmosféře něčemu vadí? Pouze přispívá růstu rostlin a to je špatně?
Vadí díky rostoucímu skleníkovému efektu v atmosféře a neblahým následkům tohoto jevu. Co se domluvit na kompromisu? Bude se vypouštět jen tolik CO2, aby to rostliny svým větším růstem zkonzumovaly. Tj., je třeba v prvé řadě snížit globální emise CO2 na třetinu současného stavu. jako začátek dobré, co?
Naštěstí je po ruce dostatek specialistů na odstraňování CO2, stromy, traviny, fytoplankton. Je mnohem jednodušší z biomasy separovat uhlík a ten dávat pryč z oběhu.
Druhé světové války došlo k neřízenému spálení velkého množství domů, polí, lesů atd. K žádné výrazné změně podnebí nedošlo. Potom nastoupila doba plastů. Žádný výrobce neřeší jak plasty likvidovat a proto v oceánech vznikají velké plochy zanesené plastovým odpadem. Až bude ukončeno skládkování a podobná likvidace odpadů země si opravdu oddychne.
Co si predstavujete pod pojmeme "vyrazna zmena podnebi"? Vite jaky rozdil mezi globalni teplotou je dnes vuci poslednimu glacialu?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se