Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
Rozhovory
Petr Rokůsek: Flexibilita zařízení v soustavě je obrovská, jde o nevyužitý potenciál
Inovátor a vizionář moderní energetiky Petr Rokůsek bude hlavním řečníkem listopadové konference Share Your Energy. Zakladatel Nano Energies s námi mluvil o tom, jak chce se svým týmem překonat české regulace, začít sdílet elektřinu mezi sousedy a o nutnosti spolupráce mezi tradičními energetickými hráči a jejich new age oponenty.
Top články
1. Babiš: Česko bude aktualizovat energetickou koncepci
Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko bude aktualizovat svou energetickou koncepci v souvislosti se změnami ve světě včetně Evropy. Při dnešních sněmovních interpelacích ministerský předseda mluvil o případném prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany jako o možnosti.
„Diskutujeme hlavně o tom, kdo v Evropě postavil nějakou jadernou elektrárnu, která funguje,“ uvedl Babiš na dotaz poslance ODS Vojtěcha Munzara (ODS).
2. Nováková: ČR může odložit jaderné projekty
Česká vláda může odložit rozhodnutí, zda bude nutit společnost ČEZ do nevýnosné výstavby nových reaktorů v hodnotě několika miliard dolarů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Možností je podle ní prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Odklad rozhodnutí o výstavbě nových reaktorů je jednou z možností, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).
„O výstavbě nových jaderných bloků nemůžeme rozhodovat pod tlakem, nechceme být pod tlakem dodavatelů či jiných subjektů,“ uvedla Nováková v rozhovoru s agenturou, který se uskutečnil minulý týden a agentura ho zveřejnila dnes.
3. Plynovod TAP bude dostavěn, navzdory předvolebním slibům italské vlády
Současná vláda v Itálii slíbila před volbami zastavení plynovodu TAP. Po dlouhém přezkoumávání uznává, že projekt bude dokončen podle plánu. Případnou blokací projektu by se Itálie vystavila téměř jistě prohranému soudnímu sporu, a mohla by tak zaplatit až 35 miliard euro.
Plynovod TAP (Trans Adriatic Pipeline) v současné době hýbe Italskou vládou. Plynovod, který má dopravovat zemní plyn z Ázerbájdžánu do Itálie a dále do Evropy, byl jedním z hlavním bodů při posledních italských volbách v březnu letošního roku. I díky příslibu zastavení projektu TAP se podařilo politické straně 5-Star Movement získat nejvíce hlasů ze všech politických stran.
4. Prvních 100 kilometrů plynovodu Nord Stream 2 položeno, stavbu může zpozdit počasí
Stavba plynovodu Nord Stream 2, i přes odpor v některých zemích, započala v německých a finských vodách. Tři lodě položily na mořské dno již 100 kilometrů potrubí, což činí 8 procent celkové délky projektu. Pokládku ovšem může zpomalit počasí v Baltském moři, které se v posledních letech potýká s velkými vlnami. I přesto provozovatel plynovodu očekává jeho dokončení do konce roku 2019. V meziročním srovnání dodávky ruského plynu do Evropy vzrostly o 5 procent.
Stavba plynovodu Nord Stream 2, který by měl z Ruska do Evropy, respektive Německa, dodávat ročně 55 miliard metrů krychlových zemního plynu, by mohla být dle zástupce provozovatele projektu v případě nepříznivého počasí ohrožena. V současné době se však nepočítá s posunutím dokončení projektu, které je plánováno na konec příštího roku. Pro pokračující práce jsou rizikem zejména v posledních letech zaznamenané vysoké vlny v Baltském moři. Kromě toho by pokládku mohly ohrozit technické potíže lodí, které pokládku provádí.
5. Evropský veřejný průzkum: Lidé ve změnu klimatu věří, ale neobávají se jí
European Social Survey, evropský veřejný průzkum probíhající od roku 2001, letos vydal průzkum s názvem European attitudes towards climate change and energy (Postoj Evropanů vůči klimatické změně a energetice). Hlavním závěrem průzkumu je, že naprostá většina dotazovaných Evropanů věří v klimatickou změnu, která je alespoň částečně způsobena lidskou činností. Zároveň ale většina lidí necítí z klimatické změny obavu a pociťuje pouze malou zodpovědnost něco s tímto problémem dělat.
European Social Survey je veřejný průzkum, který probíhá v evropských zemích od roku 2001 pravidelně každé dva roky. Průzkum probíhá vždy prostřednictvím osobních interview s náhodně vybíraným vzorkem lidí. V září 2018 byla zveřejněna zpráva s výsledky průzkumu na téma European attitudes towards climate change and energy. Sběr dat probíhal od srpna 2016 do prosince 2017 a účastnilo se ho 44 387 respondentů z 23 zemí (členské státy EU, Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Izrael a Rusko).
6. RWE počítá ztráty, omezení těžby v lomu Hambach povede ke značnému poklesu výroby elektřiny
Německá energetická společnost RWE v úterý oznámila, že kvůli nucenému omezení těžby hnědého uhlí v lomu Hambach v důsledku soudního příkazu zabraňujícímu vykácení Hambašského lesa bude v příštím roce snížena produkce elektřiny v elektrárnách Neurath a Niederaussem o 9 až 13 TWh. K mírnému snížení plánované produkce elektřiny v uvedených zdrojích dojde pravděpodobně již letos.
Zahraniční server Platts v úterý informoval o snížení plánované výroby elektřiny v hnědouhelných elektrárnách Neurath a Niederaussem, jejichž celkový instalovaný výkon dosahuje 7 GW, až o 300 GWh v letošním roce a o 9 až 13 TWh v roce 2019. V loňském roce vyrobily uvedené elektrárny přes 50 TWh elektřiny.
7. Německo urychlí růst instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů
Německá vládní koalice stran CDU/CSU a SPD se dohodla na dodržení svého slibu podpořit další instalace obnovitelných zdrojů energie. Mezi lety 2019 a 2021 má dojít k aukcím na celkem 8 GW větrného a solárního výkonu. Uzavřením dohody tak strany plní své sliby, zároveň končí měsíce trvající neshody v koalici.
Obnovitelné zdroje jsou jedním z nejdůležitějších faktorů německých plánů na přechod na nízko uhlíkovou ekonomiku. V rámci těchto úsilí se německá vláda v lednu dohodla na naplánování dalších veřejných aukcí v letech 2019 až 2020 na 4 GW pro fotovoltaické elektrárny, 4 GW pro pevninské věrné elektrárny a nespecifikované množství výkonu pro přímořské větrné elektrárny.
8. Greenpeace: Uhelná elektrárna Niederaussem je největším emitentem NO2 v Evropě
Podle analýzy satelitních fotografií organizace Greenpeace jsou největším emitentem oxidu dusičitého (NO2) v Evropě uhelná elektrárna a uhelný důl Niederaussem v Německu. Na druhém místě se pak nachází Londýn a jeho znečištěný vzduch dopravou. Informoval o tom portál Euractiv.
Ze získaných dat vyplývá, že největším znečišťovatelem jsou spalování fosilních paliv, zejména uhlí a ropy v elektrárnách a továrnách, a doprava. Použitá data byla získána satelitem Sentinel 5P Evropské kosmické agentury (European Space Agency). Tento satelit data o úrovni NO2 poskytuje od 1. června 2018. Greenpeace analýzu provedl na základě dat od 1. června do 31. srpna 2018.
9. Životnost Dukovan by se podle Babiše mohla prodloužit o deset let
Životnost jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na Slovensko na oslavy vzniku Československa. Nový jaderný blok by měl vzniknout právě v elektrárně Dukovany, jejíž životnost by měla podle dosavadních předpokladů skončit kolem roku 2035. Babiš v pondělí uvedl, že jednou z možností je odklad rozhodnutí o výstavbě reaktoru.
Zástupci státu jednají se společností ČEZ, zopakoval předseda vlády.
10. Německo letos postavilo o 40 % méně větrných elektráren než loni, příští rok se očekává další zpomalení
Německo během letošních prvních 9 měsíců zprovoznilo onshore větrné elektrárny o instalovaném výkonu 2,4 GW. Ve srovnání s loňským rekordním rokem se jedná o pokles o 41 %. V příštím roce se přitom očekává podstatné snížení růstu, jelikož se jedná o první rok, pro který byla podpora soutěžena v aukcích.
Po několikaletém stabilním růstu, kdy s výjimkou roku 2016 objem nově instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v Německu od roku 2010 každoročně rostl, přišel v letošním roce znatelný propad. Letošní srpen se stal z pohledu nových instalací s pouhými 58 MW vůbec nejhorším měsícem za poslední 4 roky. Navzdory silnějšímu září, kdy byly zprovozněny zdroje o výkonu 208 MW, jsou výsledky od ledna ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně horší.
Inovativní technologie
Větrná turbína do města? Řešením může být nový koncept všesměrové turbíny
Městské prostředí není vhodné pro instalaci větrných elektráren. Nový koncept všesměrové větrné turbíny má ambice vyřešit problémy současných turbín a stát se tak ideálním řešením do měst. Dvojice inženýrů z univerzity Lancaster (Spojené království) se svým prototypem vyhrála letošní James Dyson Award.
Městské prostředí plné budov a rozličných překážek není vhodné pro provoz klasický větrných elektráren. Přestože i ve městech může být velmi větrno, proud vzduchu často mění směr a intenzitu. Možným řešením pro taková prostředí je všesměrová větrná turbína O-Wind turbine, která umožňuje využít proudění vzduchu v horizontálním i vertikálním směru, a to bez využití převodovky. Taková turbína pak zabírá méně místa a je díky menšímu množství komponent i méně náročná na pravidelnou údržbu.
Téma
Jaderná elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985
První jaderná elektrárna postavená na českém území stojí zhruba 30 km od Třebíče a produkuje dostatek elektřiny pro všechny české domácnosti. Jaderná elektrárna Dukovany (EDU) v roce 2015 oslavila 30 let provozu. Je tedy na místě připomenout si její významné historické milníky a představit její technickou část.
Na území bývalé ČSSR byla jako první jaderná elektrárna vůbec provozována elektrárna A1 v Jaslovských Bohunicích (dnes Slovensko). První českou jadernou elektrárnou se tak stala až elektrárna Dukovany, jejíž první blok začal dodávat elektřinu do sítě v roce 1985.
Energostat: výroba elektřiny v ČR
{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-11-04″,“from“:“2018-10-28″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-10-28″,“end_date“:“2018-11-04″}
Energostat: výroba elektřiny v Německu
{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-11-04″,“from“:“2018-10-28″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-10-28″,“end_date“:“2018-11-04″}
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se