26. duben 2015
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Evropské ceny elektřiny vyskočily vzhůru jako mrazy, které svírají Evropu od Paříže po Varšavu
Německé a belgické ceny elektřiny vyskočily v posledních dnech na nejvyšší úroveň od roku 2008, zatímco ty francouzské vzrostly na šestitýdenní maxima. Teploty v severozápadní Evropě podle meteorologů budou tento týden o 4 °C nižší, než je průměr tohoto období za posledních 30 let.
2. Vládní výbor pro jadernou energetiku se neshodl na formě financování nového bloku
„Pracuje se však i s variantou, že kvůli určitým technickým, politickým nebo jiným problémům by třeba nebylo možné Dukovany stavět, a Temelín ano,“ podotkl Mládek.
3. Bývalý CEO RWE: Žádná země neprovádí takové Harakiri jako Německo s Energiewende
Německá vláda si klade za cíl zvýšit podíl obnovitelných energií na pokrytí spotřeby elektrické energie z 30 % v současné době na 45 % do roku 2025. Podle bývalého generálního ředitele RWE, Fritze Fritz Vahrenholta, je Německá soustava ovšem již nyní přehlcena větrnými turbínami, dlouho předtím, než začnou být nákladově efektivní potřebné podpůrné technologie jako například bateriové systémy. Snahy Německa o dekarbonizaci jsou navíc podle něj při srovnání s Čínou zbytečné.
Podle dekarbonizačního plánu je navíc cílem dosáhnout podílu OZE až ve výši 80 % na spotřebě elektřiny. Přitom již dnes Německé domácnosti platí druhou nejvyšší cenu za elektřinu v Evropě, v případě průmyslu pak čtvrtou nejvyšší. V roce 2017 navíc opět vyrostla část poplatku putující na podporu OZE, z 6,35 centu/kWh na 6,88 centu/kWh.
4. S delšími odstávkami v Dukovanech počítá ČEZ i letos
Odstávky všech čtyř bloků podle plánu energetické firmy v součtu potrvají přes 400 dní, přibližně stejně dlouho jako loni.
„Letošní rok je skutečně náročný, jsou tam masivní investice a kontroly,“ řekl ředitel
5. IRENA: Potenciál jihovýchodní Evropy pro OZE dosahuje 740 GW
Podle nové studie Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) nabízí region jihovýchodní Evropy značný prostor pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Již nyní je podle agentury možné v regionu instalovat bezmála 130 GW výkonu v cenově konkurenceschopných zdrojích.
Největší možnosti k rozvoji nabízí podle studie větrné elektrárny, jejichž celkový technický potenciál dosahuje 532 GW. V případě fotovoltaických elektráren region nabízí prostor k instalaci až 120 GW. Největší potenciál má s více než 400 GW Ukrajina, s přibližně 120 GW následuje Rumunsko a s necelými 50 GW dále Bulharsko.
6. Britská vláda neuspěla s projektem podpory CCS za 100 milionů liber
Podle nové zprávy britského kontrolního úřadu National Audit Office (NAO) vláda Spojeného království bez výsledků vynaložila 100 milionů liber (zhruba 3,1 mld. Kč) na podporu rozvoje technologie CCS. Tamní vláda tak neuspěla ani ve svém druhém pokusu podpořit rozvoj této technologie v zemi.
Technologie Carbon Capture and Storage (CCS) by mohla v budoucnu přispět k omezení emisí CO2 z elektráren ve Spojeném království, a pomoci tak zemi dosáhnout vytyčených cílů v oblasti klimatické politiky. Britská vláda se již dříve pokoušela podpořit rozvoj technologie v zemi projektem za 68 milionů liber, který nebyl úspěšný.
7. ČEZ meziročně navýšil o třetinu výrobu elektřiny z biomasy
Energetická skupina ČEZ v minulém roce meziročně navýšila objem elektrické energie vyrobené z biomasy v tuzemských elektrárnách o 35 %. Celkem 500 tisíc MWh by vystačilo pro pokrytí roční spotřeby 200 tisíc českých domácností.
Stejný, zhruba třetinový meziroční nárůst ve využívání biomasy ČEZ zaznamenal již v roce 2015. Největší podíl na výrobě elektrické energie měla s 253 tisíci MWh v loňském roce Elektrárna Hodonín, která kromě analytické laboratoře disponuje i unikátním vzorkovačem biomasy na spotřebě.
8. Německý úřad pro životní prostředí vydal 4 návrhy na snížení emisí v energetice
Spolkový úřad pro životní prostředí Německa po zvýšení emisí v roce 2016 navrhnul čtyři možné postupy, jak snížit do roku 2030 emise německého energetického sektoru na polovinu. Mezi návrhy zařadil kromě zavedení národní uhlíkové daně i stanovení maximálního ročního využití uhelných elektráren.
Zatímco poslední roky v Německu patřily výstavbě nových obnovitelných zdrojů a zvyšování jejich výroby, emise CO2 v Německu klesají jen velice pomalu. To ukázal i loňský rok, kdy dokonce meziročně celkové emise vzrostly. Situaci nezachránil ani energetický sektor, kde došlo k mírnému poklesu emisí.
9. ČEPS spustil dva ze čtyř regulačních transformátorů
Investiční náklady celého projektu by podle ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun.
10. Kostarika v roce 2016 vyrobila opět téměř 100 % elektřiny v OZE
Kostarika, latinskoamerická země známá svým kladným postojem k boji proti změně klimatu, vyrobila v roce 2016, stejně jako v roce 2015, téměř všechnu elektrickou energii v obnovitelných zdrojích energie (OZE). Země toho dosáhla i přes ne zcela vhodné podmínky pro vodní elektrárny.
Kostarika, která svůj postoj k čisté produkci energie podpořila oznámením o nevytěžení bohatých zásob ropy podél kostarického pobřeží, se spoléhá zejména na vodní elektrárny, podporované geotermální energií a energií z větru.
Téma
NuScale jako první žádá o licenci svého malého modulárního reaktoru
Téměř deset let poté, co byla společnost NuScale Power založena, dosáhla významného milníku. Minulý týden ve čtvrtek podala žádost o certifikaci své technologie americkou NRC, čímž se stala první společností vůbec, která může získat licenci pro stavbu svého malého reaktoru. Společnost to oznámila na tiskové konferenci ve svém sídle v Portlandu. Původní technologie byla navržená na oregonské státní univerzitě a společnost NuScale vyvinutý koncept převzala a snaží se jej dotáhnout až do fáze komercializace.
Jak ukočírovat zelené zdroje
Mohlo by vás zajímat
10. květen 2015
24. květen 2015
7. červen 2015
21. červen 2015
5. červenec 2015
19. červenec 2015
2. srpen 2015
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.