1. Rotterdam našel zajímavý a nenásilný způsob, jak efektivně snížit emise z dopravy ve městě

Nizozemský Rotterdam uzavřel s majiteli hybridních vozů značky BMW zajímavou dohodu, jejímž cílem je velmi neagresivním způsobem snížit emise v předem ohraničeném centru města. Nová mobilní aplikace bude řidiče na základě jejich polohy upozorňovat na přepínání do čistě elektrického režimu.

Výsledky nové mobilní aplikace určené majitelům vozů značky BMW vypadají velice slibně. Město vsadilo na velmi neagresivní přístup, kdy téměř formou hry vybízí řidiče k vypnutí spalovacího motoru v předem určených městských oblastech.

2. Euractiv: Některé země EU včetně ČR nepodporují rozmisťování chytrých měřidel

Smart meter energy management home domácnost

Očekává se, že v nadcházejících letech elektromobily a střešní solární panely masově vstoupí na trh. Tato zařízení přitom budou vyžadovat instalaci chytrých měřidel v domácnostech. Členské země EU jsou ale příliš pomalé v umisťování těchto měřidel a některé jsou přímo proti nim. Zástupci průmyslu se vyslovují pro rychlejší rozmisťování a koordinovaný postup napříč EU.

Chytrá měřidla jsou považována za klíčová pro digitalizaci elektroenergetického sektoru, protože umožňují domácnostem kontrolovat spotřebu energie a stát se účastníky energetického trhu. To vše zejména skrze elektromobily a bateriová úložiště.

3. Austrálii sužují velká vedra, s poklesem rezervního výkonu došlo i na přerušování dodávek elektřiny

Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS

Austrálie zažívá i v letošním roce velmi teplé léto, kdy teploty šplhají na historická maxima. S růstem teplot a intenzivním využíváním klimatizací roste i poptávka po elektrické energii. Pro zajištění dostatečné výkonové rezervy v síti musela být minulý pátek dokonce postupně přerušena dodávka elektřiny více než 200 tisícům odběratelů ve státě Victoria.

S příchodem jedné z nejhorších vlny veder nastaly i krušné časy pro australskou elektroenergetickou soustavu. S vysokou poptávkou po elektřině klesá i dostupný rezervní výkon v síti, kdy australský operátor trhu (AEMO) vydal několik upozornění na nedostatek výkonových rezerv, a to zejména ve státech Victoria, Jižní Austrálie a Nový Jižní Wales, ve kterých teploty v minulém týdnu přesahovaly v odpoledních maximech i 45 °C.

4. Německo vloni postavilo o polovinu méně onshore větrných elektráren než v roce 2017

V Německu v roce 2018 přibylo o více než polovinu méně instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině než v roce 2017.  Rozvoj zaostal i za již nízkým očekáváním představitelů tohoto odvětví. V krátkodobém horizontu následujících dvou let se navíc neočekává zlepšení.

Německá asociace pro větrnou energetiku (BWEdnes zveřejnila údaje výstavby pevninských větrných elektráren v Německu.  743 nových elektráren s celkovým instalovaným výkonem 2,4 GW představuje o 55 % nižší přírůstek než v roce 2017. Zůstalo tak i za nízkými očekáváními, v rámci kterých odvětví předpokládalo přírůstek výši 3,3 GW.

5. Belgii a Británii propojil nový podmořský kabel, má zajistit lepší využití OZE a vyšší bezpečnost dodávek elektřiny

Podmořské kabelové vedení NordLink. Zdroj: TenneT

Přenosové soustavy Velké Británie a Belgie včera propojilo první podmořské kabelové vedení mezi těmito zeměmi. Po 10 letech plánování, příprav a výstavby tak vedením Nemo Link během noci ze středy na čtvrtek začala z Belgie proudit do Británie první elektřina.

Nové propojení o délce 140 km, z čehož 130 km tvoří podmořský kabel táhnoucí se Severním mořem, vzniklo ve spolupráci belgického provozovatele přenosové soustavy (PPS) Elia a britského PPS National Grid.

6. Ministr: Nechci, aby Německo dováželo levnou energii od sousedů

Plánovaný odklon Německa od uhelné energie by neměl být kompenzován dovozem jaderné energie ze sousedních států.

„Chceme zajistit trvalou energetickou bezpečnost,“ řekl dnes televizní stanici ZDF německý ministr hospodářství Peter Altmaier a dodal: „Nechceme dovážet levnou jadernou elektřinu ze sousedních států.

7. Biomasa namísto uhlí. Francouzská uhelná elektrárna Cordemais by mohla projít konverzí

UUhelná elektrárna Cordemais

Francouzská vláda společně s energetickou společností EDF (Électricité de France) provedou studii o možné konverzi uhelné elektrárny Cordemais na elektrárnu užívající jako zdroj energie biomasu. V úterý plán oficiálně oznámilo francouzské ministerstvo pro energetiku.

Elektrárna Cordemais s instalovaným výkonem 1,2 GW patřící francouzské EDF je důležitým zdrojem energie pro oblast západní Francie. V souladu s plány francouzské vlády na snížení závislosti na jaderné energii do roku 2035 a uzavření uhelných elektráren do roku 2022 (kvůli kterým pracovníci elektrárny na začátku tohoto roku stávkovali) se vláda rozhodla k prozkoumání možnosti přestavby zařízení na biomasu.

8. Tchajwanská vláda dodrží i přes opačný názor občanů odklon od jaderné energie

Tchajwanská jaderná elektrárna Kuosheng. Zdroj: wikimedia

Tchajwanská vláda bude pokračovat ve svém plánu na postupné ukončení využívání jaderné energie i přes to, že se občané v nedávném referendu vyslovili ve prospěch jejího dalšího využívání.Prohlásil to to ve čtvrtek tchajwanský ministr hospodářství.

Součástí politiky tchajwanské Demokratické progresivní strany (DPP), která v roce 2016 zvítězila v prezidentských i parlamentních volbách, je záměr do roku 2025 vytvořit ze státu „zemi bez jádra“. V souladu s tímto záměrem mělo být všech 6 tehdy provozovaných reaktorů po vypršení jejich 40leté provozní licence odstaveno. Krátce po vstoupení do úřadu vláda DPP schválila novelu zákona o elektroenergetice, a svou politiku tak prosadila.

9. Rosatom začal testovat jaderné palivo odolnější vůči haváriím

Minulý týden jsme informovali o tom, že společnost Westinghouse obdržela od Amerického ministerstva energetiky dotaci na vývoj jaderného paliva s vyšší odolností vůči haváriím (ATF)spojeným s porušením odvodu tepla. Ruská společnost Rosatom nyní oznámila, že své první experimentální palivové soubory ATF pro tlakovodní reaktory zavezla do svého výzkumného reaktoru MIR ve Státním výzkumném institutu jaderných reaktorů v Dimitrovgradě.

Dosažení tohoto milníku oznámila v pondělí společnost TVEL, dceřiná společnost Rosatomu. Práce je součástí projektu vývoje ruského ATF, paliva odolného vůči vážným haváriím, a záměru společnosti uvést toto palivo na trh.

10. ČEZ prověřuje možnost prodloužení provozu Dukovan do roku 2045

jaderná elektrárna dukovany

Společnost ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků Jaderné elektrárny Dukovany (EDU) přibližně do roku 2045, zatímco dosavadní strategie počítá s jejich odstavováním okolo roku 2035. Prodloužení firma zvažuje kvůli zajištění kontinuity výroby elektřiny v této lokalitě do spuštění nového jaderného zdroje, řekl dnes novinářům ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků, konečné rozhodnutí o termínech výstavby ale zatím nepadlo.

„Termíny výstavby a toho rozhodnutí kloužou a pro nás je důležité zajistit kontinuitu (výroby),“ uvedl Štěpanovský.

Inovativní technologie

Spojené arabské emiráty vybudovaly obří sodíko-sírové bateriové úložiště

Sodíko-sírové akumulátory byly použity pro výstavbu velkokapacitního bateriového uložiště energie v Abu Dhabi. Baterie pochází od japonské společnosti NGK Insulators a úložiště je rozprostřeno v 10 lokacích. Celkový výkon 108 MW a kapacita 648 MWh vypovídá, že bateriové úložiště je schopné dodávat špičkový výkon po dobu 6 hodin.

I když je úložiště rozprostřeno do 10 lokací, může být ovládáno jako jeden celek pomocí kontrolního střediska. Umožněna je i individuální kontrola jednotlivých částí úložiště v případě lokální potřeby. Kontrolní středisko je umístěno v industriální části Abu Dhabi Mussafa a bude provozováno provozovatelem přenosové soustavy.

Téma

TenneT po úspěšných pilotech dál sází na využití blockchainu při poskytování flexibility

Digitalizace, decentralizace, blockchain energetika.

Provozovatel nizozemské a části německé přenosové soustavy TenneT bude pokračovat v testování využití technologie blockchain při udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě. Po úspěšných pilotních projektech TenneT pro další fázi testování rozšířil počet zúčastněných stran. 

Trh s elektřinou se v důsledku proměny zdrojové základny prudce mění. S budoucím očekávaným růstem výkonu větrných a solárních elektráren a úbytkem výkonu konvenčních zdrojů pracujících v základním zatížení bude růst potřeba po zdrojích poskytujících provozovatelům přenosových a distribučních soustav flexibilitu.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-02-03″,“from“:“2019-01-27″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-01-27″,“end_date“:“2019-02-03″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-02-03″,“from“:“2019-01-27″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-01-27″,“end_date“:“2019-02-03″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *