Domů
Akumulace energie
Spojené arabské emiráty vybudovaly obří sodíko-sírové bateriové úložiště

Spojené arabské emiráty vybudovaly obří sodíko-sírové bateriové úložiště

Sodíko-sírové akumulátory byly použity pro výstavbu velkokapacitního bateriového uložiště energie v Abu Dhabi. Baterie pochází od japonské společnosti NGK Insulators a úložiště je rozprostřeno v 10 lokacích. Celkový výkon 108 MW a kapacita 648 MWh vypovídá, že bateriové úložiště je schopné dodávat špičkový výkon po dobu 6 hodin.

I když je úložiště rozprostřeno do 10 lokací, může být ovládáno jako jeden celek pomocí kontrolního střediska. Umožněna je i individuální kontrola jednotlivých částí úložiště v případě lokální potřeby. Kontrolní středisko je umístěno v industriální části Abu Dhabi Mussafa a bude provozováno provozovatelem přenosové soustavy.

Úložiště bude sloužit k vyrovnání frekvence i napětí a bude také sloužit jako regulační výkon v případě chybějícího výkonu v elektrizační síti. Důvodem pro výstavbu bateriového úložiště bylo také zamezení používání dieselových agregátů pro pokrytí špičkových výkonů.

Proč sodíko-sírové baterie namísto li-ion technologie

V současné době je většina nově vystavěných úložišť na bázi li-ion technologie. Hlavním motivem pro použití sodíko-sírových baterií bylo uchování energie po dobu 6 hodin, což odpovídá době špičkové poptávky v této oblasti, a odložily se tím tedy investice do dalších zdrojů na pokrytí těchto špiček.

Společnost NGK dále uvedla, že uchování energie po dobu 6 hodin redukuje celkové náklady oproti nákladům, které by byly vyžadovány pro výstavbu li-ion baterií. Sodíko-sírové baterie jsou také méně náchylné ke zvýšeným teplotám. Jejich provozní teploty se pohybují mezi 300-350 stupni Celsia. Baterie umožňují hluboké vybíjení a očekávaná životnost úložiště je 15 let.

Zdroj úvodního obrázku:  www.energy.ca.gov

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petr
2. únor 2019, 12:28

Jo.

Přesně podle mích předpokladů, že lithium se pro velkou energetiku nehodí.

Martin Pácalt
2. únor 2019, 16:52

Vezmeme-li v úvahu fakt, že lithiové baterie se ve světě již používají do všeho mobilního, je nápad s materiálovou diferenciací rozhodně dobrý. A není vůbec od věci mít v zemi dvě tři přečerpávací vodní elektrárny a pár bateriových úložišť kolem 100MW výkonu na bázi lithia, síry, olova atd. a nechat časem prověřit, co se kazí víc než to druhé, co obstojí v době nedostatku vody, v době veder, silných mrazů a podobně. Pravděpodobně nejlepší to bude mít rozdělené jako s energetickými zdroji - používat 3 až 4 technologie, nezaměřovat se na jednu dominantně nebo 10 různých.

Josef
3. únor 2019, 00:50

100MW na 6 hodin - skvělé, problém je v tom , že my potřebujeme 8GW na 6 měsíců.. pak u nás mohou OZE skutečně fungovat...

Carlos
3. únor 2019, 12:07

Tak zase to s těmi baterkami nepřehánějte, jednak je tu ještě možnost P2G a i tak bude přechod v našich podmínkách trvat hodně dlouho, protože tu jedeme spíše setrvačností, doufáme že se to nějak vyvrbí a stát spíš hází rozvoji klacky pod nohy. První bude s naším nekoncepčním přístupem vůbec to aby se podařilo dostat do stavu kdy se z OZE pokryje alespoň v létě část odběru nad tak oblíbeným základním zatížením. Což samo o sobě představuje instalaci asi 3.5GW pro přímou spotřebu a dalších cca 1.5-2GW pro akumulaci, tedy tu je místo pro až 5.5GW, máme asi 2.2 ve větru a fotovoltaice. Takže prvně je třeba vůbec znovu rozjet instalace OZE všech výkonových úrovní a rozjet třeba konverzní projekty na Orlíku, který má dokonce schválenou EIA. By je to menší než to co navrhuji já, jen asi 180MW PVE a asi 180MW Akumulačních. Jsem si skoro jistý že by podobně snadno prošly i Slapy.

Jan Veselý
3. únor 2019, 12:29

Když někdo přijde s takovýmhle požadavkem, tak se "my" musí asi automaticky překládat jako "spolek amatérů kladoucích od reality odtržené požadavky".

Carlos
3. únor 2019, 13:35

Jen, pane Veslý, abychom si nenaběhli. Jen abychom si nenaběhli...

Milan Vaněček
3. únor 2019, 15:14

Jak můžete napsat takovou blbost. Nesměšujte nutnost pružné výroby a akumulace. Pružná výroba bude vždy větší než akumulace.

Milan Vaněček
3. únor 2019, 15:16

To moje vyjádření patřilo panu Josefovi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se