Sodíko-sírové akumulátory byly použity pro výstavbu velkokapacitního bateriového uložiště energie v Abu Dhabi. Baterie pochází od japonské společnosti NGK Insulators a úložiště je rozprostřeno v 10 lokacích. Celkový výkon 108 MW a kapacita 648 MWh vypovídá, že bateriové úložiště je schopné dodávat špičkový výkon po dobu 6 hodin.

I když je úložiště rozprostřeno do 10 lokací, může být ovládáno jako jeden celek pomocí kontrolního střediska. Umožněna je i individuální kontrola jednotlivých částí úložiště v případě lokální potřeby. Kontrolní středisko je umístěno v industriální části Abu Dhabi Mussafa a bude provozováno provozovatelem přenosové soustavy.

Úložiště bude sloužit k vyrovnání frekvence i napětí a bude také sloužit jako regulační výkon v případě chybějícího výkonu v elektrizační síti. Důvodem pro výstavbu bateriového úložiště bylo také zamezení používání dieselových agregátů pro pokrytí špičkových výkonů.

Proč sodíko-sírové baterie namísto li-ion technologie

V současné době je většina nově vystavěných úložišť na bázi li-ion technologie. Hlavním motivem pro použití sodíko-sírových baterií bylo uchování energie po dobu 6 hodin, což odpovídá době špičkové poptávky v této oblasti, a odložily se tím tedy investice do dalších zdrojů na pokrytí těchto špiček.

Společnost NGK dále uvedla, že uchování energie po dobu 6 hodin redukuje celkové náklady oproti nákladům, které by byly vyžadovány pro výstavbu li-ion baterií. Sodíko-sírové baterie jsou také méně náchylné ke zvýšeným teplotám. Jejich provozní teploty se pohybují mezi 300-350 stupni Celsia. Baterie umožňují hluboké vybíjení a očekávaná životnost úložiště je 15 let.

Zdroj úvodního obrázku:  www.energy.ca.gov

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *