Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Nizozemsko je podle tamní solární lobby na pokraji solárního boomu

Instalovaný výkon solárních elektráren v Nizozemsku vzroste podle tamní solární lobby Holland Solar na 20-23 GW do roku 2023. Růst instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů a plánované zavedení uhlíkové daně má zemi pomoci s plánovaným snížením emisí CO2 o 49 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990.

Roční přírůstek instalovaného výkonu solárních elektráren v příštích třech až čtyřech letech by měl podle prezidenta asociace Holland Solar Jaapa Brasmy být kolem 2-3 GW.

2. Polsko kupuje čím dál více zkapalněného plynu, chce omezit závislost na Rusku

Největší polský dodavatel zemního plynu, polostátní společnost PGNiG, kupuje na spotovém trhu stále více zkapalněného zemního plynu, čímž chce diverzifikovat své dodávky. V loňském roce vzrostl podíl LNG na dodávkách PGNiG na 20 %, v dalších letech by měl nadále růst.

Polsko v současné době disponuje jedním terminálem pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), který zprovoznilo před více než 3 lety u pobřeží Baltského mořePrvní tanker s LNG z Kataru do Polska dorazil již ke konci roku 2015.

3. Venezuela snižuje produkci ropy i přes její nedostatek na trhu

Venezuele dochází skladovací prostory pro vytěženou ropu, která podléhá sankcím, a čelí tak nízkému zájmu dovozců. Zemi nezbývá než snížit produkci.

Uvalení politických sankcí na Venezuelu se začíná rychle projevovat. Ropa, která bývala vyvážena zpravidla do USA, se nyní nachází v dočasných skladovacích prostorech a nově vytěženou ropu není kam uskladnit. Jihoamerická země tak bude muset omezit produkci a to navzdory tomu, že o těžkou ropu, která se v zemi těží, je nyní na trzích mimořádný zájem.

4. Spojené království má nejnižší emise od roku 1926, klesají již šestý rok v řadě

Elektrárna Drax

Spojené království snížilo meziročně emise CO2 o 1,5 %. Emise CO2 v zemi tak ve srovnání s rokem 1990 klesly o 39 % a s výjimkou několika roků ovlivněných stávkami v roce 1883, 1921 a 1926 se jejich objem dostal na nejnižší úroveň od roku 1888. Informaci zveřejnil na základě předběžných údajů britský analytický web carbon-brief.org.

Spojené království je již delší dobu úspěšné v redukování celkových emisí CO2, přičemž v této oblasti patří mezi nejúspěšnější země západní Evropy. Pouze v absolutních hodnotách je úspěšnější lidnatější Německo, které od roku 1990 snížilo emise o 327 milionů tun CO2, zatímco Spojené království „pouze“ o 295 milionů tun CO2.

5. Pronajmout si elektrolyt v průtočné baterii? V Kalifornii se rýsuje nový obchodní model

Výrobce průtočných baterií Avalon přišel na trh s novým obchodním modelem, který míří na snížení nákladů na výstavbu úložišť energie. Společnost „pronajímá“ elektrolyt ze svých baterií zákazníkům v Kalifornii.

Na základě požadavku od zadavatele zakázky, společnosti Sandbar Solar, na přesném dodržení rozpočtu, přišla společnost Avalon s novým obchodním modelem, ve kterém pronajímá elektrolyt svých průtočných baterií. Ostatní modely pronájmu úložišť energie, které jsou v současné době na trhu, pronajímají obvykle celý systém.

6. Německé solární elektrárny drží vysoké tempo růstu i tento rok

V Německu za leden přibylo 579 MW nových solárních elektráren, které tak pokračují v tempu minulého roku, kdy jich byly nainstalovány 3 GW. Celkem Německo disponuje v solárních elektrárnách zhruba 46,5 GW instalovaného výkonu. Pokud bude růst pokračovat současným tempem, dosáhnou solární elektrárny stropu pro jejich podporu pravděpodobně již příští rok.

Německé solární elektrárny pokračují v trendu rychlého růstu instalovaného výkonu z minulého roku a dle dat německého regulátora jich jen za letošní leden přibylo dalších 579 MW. Celkový instalovaný výkon německých solárních elektráren se tak vyšplhal na 46,5 GW. Již během příštího roku by tak mohly solární elektrárny narazit na strop pro získání podpory, který je německou vládou stanoven na 52 GW.

7. McKinsey: OZE a bateriová úložiště se stanou do deseti let rentabilními

Americká konzultační společnost McKinsey vydala studii Global Energy Perspective 2019 k vývoji energetiky pro nadcházející desetiletí. Výsledky šetření, ke kterému přispěli zaměstnanci z poboček společnosti ze všech koutů světa, jsou veskrze velmi pozitivní: vyrovnání soutěžního prostředí mezi OZE a tradičními výrobnami elektřiny, snížení cen baterií a tím i cen elektromobilů a dosažení vrcholu globálních emisí skleníkových plynů.

McKinsey reaguje na vývoj energetických systémů po celém světě a analyzuje dopady změn těchto podmínek na podnikání, státy i jednotlivce. Případové studie zpracovává společnost každoročně, lze tedy mezi nimi porovnávat a určovat, které trendy zaznamenávají rychlý vývoj a které naopak. Letošní analýza se soustředí na pět oblastí:

8. Ruský premiér uvedl podmínky pro pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu. Ukrajina v uzavření dohody nevěří

Ruský premiér Dmitrij Medveděv specifikoval podmínky, za kterých bude Rusko po roce 2019 pokračovat v tranzitu plynu přes Ukrajinu – stabilní politická situace a komerčně příznivé podmínky, uvedla v pondělí ruská zpravodajská agentura TASS. Ukrajina však v uzavření dohody nevěří a připravuje se na ukončení tranzitu plynu.

„Jsme připraveni po roce 2019 pokračovat v tranzitu plynu přes ukrajinský přepravní systém. Samozřejmě, že existuje několik podmínek. Krátce řečeno mezi ně patří vyřešení problémů mezi zainteresovanými společnostmi, přínosné ekonomické a obchodní parametry obchodu a stabilní politická situace,“ řekl Medveděv v rozhovoru s listem Luxemburger Wort před svou návštěvou v Lucemburku.

9. Finsko končí s uhlím. Od roku 2029 zakáže jeho využití pro výrobu energie

Finská uhelná elektrárna Vaskiluoto. Autor: Htm

Finský parlament minulou středu schválil vládní návrh, který od roku 2029 zakáže v zemi využívat uhlí pro výrobu energie. Přestože Finsko nevyužívá uhlí tak intenzivně jako jiné evropské státy, stále pokrývá přibližně desetinu energetických potřeb země.

Finsko se stalo další zemí, která plánuje přestat využívat uhlí jako energetický zdroj. V minulém týdnu finský parlament podle agentury Reuters přijal vládní návrh, který od 1. května 2029 zakáže využívání uhlí pro výrobu energie. Spalování uhlí by poté mělo být povoleno pouze v případě nouze.

10. Rusko zprovoznilo novou elektrárnu v Kaliningradu

Irsching, paroplynová elektrárna jejíž osud je nejasný. Zdroj: http://www.siemens.com/

Rusko dnes uvedlo do provozu novou elektrárnu v Kaliningradské oblasti, která leží mezi Litvou a Polskem. Snahou Moskvy je docílit soběstačnosti enklávy, než se pobaltské státy odpojí od ruské rozvodné sítě. Litva, Lotyšsko a Estonsko to plánují na rok 2025, uvedla agentura Reuters.

Kaliningrad nemá s pevninským Ruskem hranici a je závislý na dodávkách elektřiny z Litvy. Ta ji oplátkou odebírá z Ruska.

Inovativní technologie

Vědci vyvinuli novou slitinu odolávající radiaci, uplatnit by se mohla ve fúzních reaktorech

Vědci z americké Národní laboratoře Los Alamos vyvinuli novou slitinu na bázi wolframu, která podle nich dokáže velmi dobře odolávat i vysoké úrovni radiace, aniž by docházelo k oslabení jejích mechanických vlastností. Slitina by se tak mohla uplatit v aplikacích s extrémními nároky na odolnost, tedy například ve fúzních reaktorech.

Nová slitina podle Osmana El Atwaniho, hlavního autora studie, vykazuje oproti materiálům z čistého nanokrystalického wolframu či běžně využívaným slitinám vynikající odolnost vůči radiaci. Nová slitina by tak mohla nabídnout řešení neduhu běžných slitin, jejichž mechanická odolnost po vystavení extrémní radiaci klesá.

Umělá inteligence Google zvýšila hodnotu energie z větrných elektráren o 20 %

Umělá inteligence AI

Společnost Google v příspěvku na svém blogu zveřejnila informaci o tom, že úspěšně aplikovala umělou inteligenci na své větrné elektrárny v USA. Podle příspěvku byla hodnota energie z větrných elektráren Google zvýšena přibližně o 20 %. Umělá inteligence pomocí modelování zvyšuje předvídatelnost výroby těchto elektráren. 

Google umělou inteligenci využívá již od roku 2016 ke zvýšení energetické efektivity svých datacenter. Vyvinula ji pro něj výzkumná společnost DeepMind, kterou v roce 2014 koupil. Během využívání umělé inteligence byly vždy její kroky schvalovány a implementovány zaměstnanci firmy, v roce 2018 ovšem bylo umělé inteligenci umožněno, aby sama implementovala vlastní navrhované změny. Dle prohlášení Google bylo jeho cílem snížení spotřeby energie a emisí CO2.

Téma

Australská megabaterie od Tesly se pro svého provozovatele stala zlatým dolem

Největší bateriové úložiště na světě, postavené společností Tesla, je pro svého provozovatele po 15 měsících provozu velmi lukrativním aktivem. Úložiště nacházející se v Jižní Austrálii za první rok provozu předčilo očekávání, když si přišlo na 29 milionů australských dolarů (AUD), v přepočtu 467 milionů korun. Při zachování stejného zisku v následujících letech by se investice provozovateli vrátila téměř za 3 roky.

Bateriové úložiště Hornsdale o výkonu 100 MW a kapacitě 129 MWh, které Tesla dokončila a zprovoznila v listopadu roku 2017, by možná nikdy nevzniklo nebýt aktivity Elona Muska na Twitteru.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-03-10″,“from“:“2019-03-03″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-03-03″,“end_date“:“2019-03-10″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-03-10″,“from“:“2019-03-03″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-03-03″,“end_date“:“2019-03-10″}

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují